WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 6 lutego 2023 r.
Imieniny obchodzą: Dorota, Bohdan, Ksenia

Badaj znamiona! - kampania profilaktyki nowotworu skóry

Redakcja  |  14 maja 2012

Badaj znamiona! - kampania profilaktyki nowotworu skóry

Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce stale wzrasta. W 2009 roku zdiagnozowano 2.562 nowe przypadki[1]. Wcześnie wykryty czerniak jest wyleczalny u ponad 90% pacjentów. Dlatego podstawą profilaktyki jest regularne badanie znamion i właściwa  ochrona skóry. Już od dziewięciu lat marka La Roche-Posay Laboratoire Dermatologique, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej organizuje program bezpłatnych badań dermatoskopowych znamion skóry  „Badaj Znamiona”.

 


Czerniak pod lupą

Czerniak (łac. melanoma malignum) z powodu bardzo szybkiego wzrostu oraz małej podatności na leczenie jest jedną z najpoważniejszych chorób nowotworowych skóry. Wcześnie wykryty może być wyleczony w 90% przypadków. Dlatego tak ważna jest okresowa kontrola dermatologiczna znamion. 

Sygnałem do bezwzględnego kontaktu z dermatologiem jest pojawienie się nowych znamion lub zmiany zachodzące w już istniejących. Niestety, wielu pacjentów trudno przekonać do wizyty w gabinecie. Potwierdzają to wyniki statystyczne dermatologicznych badań przesiewowych prowadzonych w ramach kampanii społecznej „Badaj Znamiona”. Ponad 80% uczestników tych badań nigdy wcześniej nie kontrolowało skóry, by sprawdzić, czy nie rozwija się na niej czerniak lub inny nowotwór.

Czynnikiem istotnie zwiększającym ryzyko zachorowania na czerniaka jest zbyt długa i częsta ekspozycja na promieniowanie UVA i UVB bez należytego zabezpieczenia. Szczególnie groźne są poparzenia słoneczne doznane w dzieciństwie i wczesnej młodości (do 18. roku życia). Stąd pierwszym krokiem w profilaktyce czerniaka i innych nowotworów skóry jest stosowanie dobrych preparatów z filtrem ochronnym.

Zbadaj znamiona w Melanobusie

21 maja 2012 roku rozpoczyna się 9. edycja kampanii organizowanej przez La Roche-Posay Laboratoire Dermatologique „Badaj Znamiona”. W ramach kampanii pacjenci będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach w ponad 250 gabinetach dermatologicznych w całej Polsce. Bezpłatne badanie przesiewowe pod kątem wczesnego wykrycia czerniaka będzie również prowadzone w mobilnym gabinecie dermatologicznym, Melanobusie, który odwiedzi 9 polskich miast. Kampania potrwa do 30 czerwca 2012.

W Warszawie można bezpłatnie zbadać znamiona w 34 gabinetach dermatologicznych. Lista gabinetów znajduje się na stronie www.badajznamiona.pl. O zapisach decyduje kolejność zgłoszeń. W dniach 18-25 maja, w godzinach 10.00-18.00, badania będą także przeprowadzane w mobilnym gabinecie Melanobus. 

Zapraszamy na badania w Melanobusie:

18 maja (piątek) – Centrum Handlowe Janki, ul Mszczonowska 3, Janki

19 maja (sobota) – Centrum Handlowe Targówek, ul Głębocka 15, Warszawa

20 maja (niedziela) – ul. Broniewskiego 28, Warszawa

21 maja (poniedziałek) – ul. Kasprzaka 24/9, Warszawa

22 maja (wtorek) – ul. Marszałkowska 140, Warszawa

23 maja (środa) – Al KEN 105, Warszawa 

 

Szczegóły dotyczące kampanii społecznej Badaj Znamiona są dostępne na stronie internetowej www.badajznamiona.pl.

 [1] Na podstawie raportów z danych z Centrum Onkologii, dotyczących odnotowanej liczby zachorowań na czerniaka złośliwego skóry w Polsce, dostępnych na stronie sfinansowanej ze środków Ministra Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych; http://85.128.14.124/krn/

Tagi: badaj znamiona, bezpłatne badania, profilaktyka, czerniak, rak skóry


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Luty 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 10 lutego 2023

Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin

Niedziela, 12 lutego 2023

Lwy Fortepianu w hotelu Boss

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń