WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 3 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił

Badaj znamiona! - kampania profilaktyki nowotworu skóry

Redakcja  |  14 maja 2012

Badaj znamiona! - kampania profilaktyki nowotworu skóry

Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce stale wzrasta. W 2009 roku zdiagnozowano 2.562 nowe przypadki[1]. Wcześnie wykryty czerniak jest wyleczalny u ponad 90% pacjentów. Dlatego podstawą profilaktyki jest regularne badanie znamion i właściwa  ochrona skóry. Już od dziewięciu lat marka La Roche-Posay Laboratoire Dermatologique, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej organizuje program bezpłatnych badań dermatoskopowych znamion skóry  „Badaj Znamiona”.

 


Czerniak pod lupą

Czerniak (łac. melanoma malignum) z powodu bardzo szybkiego wzrostu oraz małej podatności na leczenie jest jedną z najpoważniejszych chorób nowotworowych skóry. Wcześnie wykryty może być wyleczony w 90% przypadków. Dlatego tak ważna jest okresowa kontrola dermatologiczna znamion. 

Sygnałem do bezwzględnego kontaktu z dermatologiem jest pojawienie się nowych znamion lub zmiany zachodzące w już istniejących. Niestety, wielu pacjentów trudno przekonać do wizyty w gabinecie. Potwierdzają to wyniki statystyczne dermatologicznych badań przesiewowych prowadzonych w ramach kampanii społecznej „Badaj Znamiona”. Ponad 80% uczestników tych badań nigdy wcześniej nie kontrolowało skóry, by sprawdzić, czy nie rozwija się na niej czerniak lub inny nowotwór.

Czynnikiem istotnie zwiększającym ryzyko zachorowania na czerniaka jest zbyt długa i częsta ekspozycja na promieniowanie UVA i UVB bez należytego zabezpieczenia. Szczególnie groźne są poparzenia słoneczne doznane w dzieciństwie i wczesnej młodości (do 18. roku życia). Stąd pierwszym krokiem w profilaktyce czerniaka i innych nowotworów skóry jest stosowanie dobrych preparatów z filtrem ochronnym.

Zbadaj znamiona w Melanobusie

21 maja 2012 roku rozpoczyna się 9. edycja kampanii organizowanej przez La Roche-Posay Laboratoire Dermatologique „Badaj Znamiona”. W ramach kampanii pacjenci będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach w ponad 250 gabinetach dermatologicznych w całej Polsce. Bezpłatne badanie przesiewowe pod kątem wczesnego wykrycia czerniaka będzie również prowadzone w mobilnym gabinecie dermatologicznym, Melanobusie, który odwiedzi 9 polskich miast. Kampania potrwa do 30 czerwca 2012.

W Warszawie można bezpłatnie zbadać znamiona w 34 gabinetach dermatologicznych. Lista gabinetów znajduje się na stronie www.badajznamiona.pl. O zapisach decyduje kolejność zgłoszeń. W dniach 18-25 maja, w godzinach 10.00-18.00, badania będą także przeprowadzane w mobilnym gabinecie Melanobus. 

Zapraszamy na badania w Melanobusie:

18 maja (piątek) – Centrum Handlowe Janki, ul Mszczonowska 3, Janki

19 maja (sobota) – Centrum Handlowe Targówek, ul Głębocka 15, Warszawa

20 maja (niedziela) – ul. Broniewskiego 28, Warszawa

21 maja (poniedziałek) – ul. Kasprzaka 24/9, Warszawa

22 maja (wtorek) – ul. Marszałkowska 140, Warszawa

23 maja (środa) – Al KEN 105, Warszawa 

 

Szczegóły dotyczące kampanii społecznej Badaj Znamiona są dostępne na stronie internetowej www.badajznamiona.pl.

 [1] Na podstawie raportów z danych z Centrum Onkologii, dotyczących odnotowanej liczby zachorowań na czerniaka złośliwego skóry w Polsce, dostępnych na stronie sfinansowanej ze środków Ministra Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych; http://85.128.14.124/krn/

Tagi: badaj znamiona, bezpłatne badania, profilaktyka, czerniak, rak skóry


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 3 października 2022

Konferencja prasowa o Forum Przyszłości Kultury

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń