WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 3 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Podtopienia – trudna walka z wodą

Andrzej Pylak, Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy  |  9 czerwca 2011

Na terenie Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy od momentu podjęcia programu intensywnej budowy infrastruktury drogowej prowadzone są prace związane z budową systemu odwadniania pasów drogowych. Każda z nowobudowanych dróg wykonywana jest wraz z systemem odwodnienia. Stosowane są trzy systemy:
  • kanalizacja deszczowa odprowadzająca wody opadowe kolektorami do istniejących odbiorników wód;
  • kanalizacja rozsączalna zbierająca wody do studni chłonnych i instalacji drenażowych a następnie rozsączająca je w gruncie
  • odwodnienie powierzchniowe polegające na kierowaniu wody z jezdni i chodników na pobocze drogi i rozsączanie jej w gruncie; dodatkowo w celu zwiększenia retencji w poboczach wykonywane są kryte rowy infiltracyjne (drenaż francuski).
Zastosowanie poszczególnych systemów uwarunkowane jest dostępnością i lokalizacją odbiorników wód (np. Kanał Wawerski), ukształtowaniem terenu, warunkami gruntowymi oraz konstrukcją drogi.
Teren osiedla Stara Miłosna ze względu na zlokalizowany tu Kanał Wawerski oraz grunty w większości nieprzepuszczalne lub słabo przepuszczalne przewidziany jest do odwodnienia za pomocą kanalizacji deszczowej. W grudniu 2005 roku została wykonana koncepcja drogowej kanalizacji deszczowej, w oparciu o którą wykonywane są projekty kanalizacji na budowanych ulicach.
W trakcie zeszłorocznych intensywnych opadów w osiedlu Stara Miłosna wystąpiły lokalne podtopienia nieruchomości. Według Urzędu Dzielnicy Wesoła przyczyną tego były ograniczenia ilości zrzucanej wody do Kanału Wawerskiego wynikające z wydanych pozwoleń wodnoprawnych.

Było to przedmiotem spotkania zorganizowanego przez Pana Edwarda Kłosa Burmistrza Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy w sierpniu 2010 roku. Wzięli w nim udział między innymi: Pani Grażyna Sienkiewicz p.o. Dyrektora Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy, Pan Leszek Drogosz Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy oraz Pan Marek Pokorski Dyrektor Oddziału w Warszawie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (WZMiUW) będącego zarządcą Kanału Wawerskiego. W trakcie spotkania ustalono, że Urząd Dzielnicy Wesoła wystąpi do WZMiUW o zgodę na zwiększenie ilości zrzucanej wody w najbardziej narażonych na zalania obszarach, a następnie o nowe pozwolenia wodnoprawne. Ustalono również, że WZMiUW przeanalizuje ponownie możliwość udzielania zgody na wykonywanie przelewów awaryjnych na wylotach deszczówki. Pozwoliłyby one znacznie ograniczyć wylewanie się wody z wypełnionej całkowicie kanalizacji deszczowej w trakcie ponadnormatywnych opadów. W takich przypadkach nadmiernych ilości wody nie są też w stanie przyjąć wybudowane pod ulicami zbiorniki retencyjne. Przedstawiciel Biura Infrastruktury zadeklarował podjęcie działań inicjujących modernizację Kanału Wawerskiego mających na celu zwiększenie jego drożności.

W marcu 2011 roku na zlecenie Urzędu Dzielnicy Wesoła rozpoczęto prace nad wykonaniem nowego operatu wodnoprawnego na zrzut wód z systemu kanalizacji deszczowej zlokalizowanej w ulicy Jana Pawła II i ulicy Rumiankowej. Zakres zamówienia obejmuje:
  • inwentaryzację stanu istniejącego – urządzeń kanalizacji deszczowej i zagospodarowania terenu
  • opracowanie operatów wraz z wszystkimi wymaganymi uzgodnieniami
  • uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.
Wystąpiono również o przesunięcie środków finansowych co umożliwi zamówienie nowych operatów w dwóch zagrożonych systemach kanalizacji na ulicy Biesiadnej i ulicy Diamentowej oraz ulicy Gościniec i ulicy Fabrycznej.

Odwodnienie ulic tylko nieznacznie rozwiązuje problem związany ze znacznym podniesieniem się poziomu wód gruntowych i powstawaniem lokalnych podtopień nieruchomości. Uliczna kanalizacja deszczowa ze względu na swoje ograniczenia techniczne nie jest w stanie przyjąć olbrzymich ilości wód z przyległych posesji. W związku z tym jest mało prawdopodobne, aby budowa ulic wraz z kanalizacją deszczową mogła wystarczająco obniżyć poziom wód gruntowych. Do tego celu służą rowy melioracyjne. Niestety na terenie Starej Miłosnej znaczna ich część została zasypana przez właścicieli nieruchomości, przez które one przebiegały. Ze względu na istniejącą zabudowę ich odtworzenie jest niemożliwe. Natomiast, te które zostały, są zaniedbane i nieoczyszczone. Zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr. 239, poz. 2019 z poźn. zm.) za utrzymanie i konserwację rowów melioracyjnych odpowiadają właściciele gruntów. W przypadku osiedla Stara Miłosna są to głównie osoby prywatne. W związku z tym na wniosek Urzędu Dzielnicy Wesoła Dyrektor Lasów Miejskich-Warszawa jako formalny nadzorca lasów prywatnych w m.st. Warszawie zwrócił się do właścicieli gruntów o podjęcie pilnych działań konserwacyjnych rowów melioracyjnych znajdujących się na terenach leśnych. Ponadto w wyniku starań Urzędu Dzielnicy Wesoła Zarząd Dróg Miejskich zobowiązał się do czyszczenia i konserwacji przepustów pod drogami, a w budowanej ulicy Nowoborkowskiej Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych wykona dodatkowe studzienki kanalizacyjne, które umożliwią odwodnienie ulicy Borkowskiej oraz ulicy Agawy.

     
 
                                                                                                          

Tagi: podtopienia, woda, melioracja, Kanał Wawerski, drogi, inwestycje


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń