WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 23 kwietnia 2018 r.
Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech

„Wawer. Kierunek kultura” – machina ruszyła!

Dorota Choińska (dchoinska@gmail.com)  |  25 września 2012

„Wawer. Kierunek kultura” – machina ruszyła!

Dnia 19 września w Kinokawiarni „Stacja Falenica” odbyło się spotkanie inaugurujące cykl konsultacji z udziałem władz dzielnicy - burmistrz Jolanty Koczorowskiej, v-ce burmistrza Przemysława Zaboklickiego, przewodniczącego Rady Dzielnicy Norberta Szczepańskiego oraz środowisk twórczych i mieszkańców Wawra.

Podczas debaty wiele emocji wzbudzał projekt stworzenia Wawerskiego Centrum Kultury  i ulokowania go w budynku przy ul. Żegańskiej 1A – obok siedziby Urzędu Dzielnicy - tam, gdzie dotychczas mieściło się międzyleskie gimnazjum. Jak poinformowały władze dzielnicy – budynek szkoły adaptowany zostanie na potrzeby nowego Centrum Kultury, które stanie się jednostką nadrzędną nad obecnymi klubami kultury w Wawrze, będąc jednocześnie samodzielnym ośrodkiem kultury w Międzylesiu. Do budynku przy ul. Żegańskiej przeprowadzą się również służby Urzędu z ul. Włókienniczej, co spowoduje uwolnienie dodatkowej powierzchni m. in. na rzecz Klubu Kultury Falenica.

Zadania nowego Centrum i jego struktura wypracowane zostaną m. in. w ramach przeprowadzanych obecnie konsultacji i tworzonego na ich podstawie programu rozwoju kultury w Wawrze. Podczas wrześniowej debaty zwrócono także uwagę na potrzeby lokalowe wawerskich bibliotek – dotyczyło to biblioteki falenickiej oraz lokalizacji biblioteki międzyleskiej w związku z planowaną adaptacją budynku. Spore ograniczenie dla działań twórczych stanowi także brak w dzielnicy dużej sali widowiskowej oraz niedostatek nowoczesnego sprzętu nagłaśniającego.

Na spotkaniu zgłoszono wiele pomysłów w zakresie kierunków rozwoju kultury w Wawrze. Uznano, iż - tak jak dotychczas - działania kulturalne powinny nawiązywać do historycznie letniskowego charakteru naszych okolic. Dziedzictwo kulturowe terenów linii otwockiej powinno stać się inspiracją wielu działań w dziedzinie kultury, z wykorzystaniem walorów przyrodniczych i tradycji architektonicznych regionu. Sosnowe lasy i domy w stylu świdermajer to atuty dzielnicy, na których można budować zarówno miejscowe życie kulturalne jak i zewnętrzny wizerunek Wawra i całej linii otwockiej. W związku z tym zaproponowano inicjatywę współpracy w zakresie działań kulturalnych z miastami Józefów i Otwock. Zgłoszono pomysł utworzenia produktu turystycznego obejmującego atrakcje kulturowo-przyrodnicze regionu, skierowanego zarówno do mieszkańców dzielnicy jak i centrum miasta.  Zwrócono uwagę na potrzebę zagospodarowania dla celów rekreacji wawerskich terenów nadwiślańskich oraz tworzenia nowych i rewitalizacji już istniejących (oznakowanych) tras pieszych i rowerowych w wawerskich lasach. Zauważono potrzebę dostosowania przyszłych działań kulturalnych do nowej struktury terenu w związku z budową południowej obwodnicy Warszawy. Zgłoszono  m. in. inicjatywę utworzenia wawerskiej orkiestry kameralnej, rozszerzenia aktywności grup teatralnych oraz działań w przestrzeni publicznej.

W kwestii samych konsultacji zgłoszono potrzebę szerokiego i skutecznego dotarcia do młodzieży szkolnej, która stanie się głównym odbiorcą planowanych obecnie, a dotyczących przyszłości inicjatyw w dziedzinie kultury.

Wrześniowe spotkanie władz dzielnicy z przedstawicielami środowisk twórczych Wawra zapoczątkowało proces konsultacji społecznych, który będzie kontynuowany przez najbliższe miesiące w oparciu o ankietę on-line (trwającą do 9.10.12) skierowaną do mieszkańców – zamieszczoną na stronie internetowej urzędu oraz dostępną w wersji papierowej w obiektach sportowych i kulturalnych dzielnicy.  Następnie zorganizowane zostaną warsztaty konsultacyjne, podczas których będą dyskutowane wstępne założenia do programu rozwoju kultury, opracowane na podstawie wspomnianych ankiet. 

Warsztaty odbędą się: 

- 16 października br. w godz. 17.00-21.00 w Bibliotece Publicznej nr  121 w Międzylesiu, 

- 18 października br. w godz. 17.00 -21.00 w Szkole Podstawowej nr 109 w Zerzniu, 

- 24 października br. w godz. 13.00-17.00 w XXV LO w Falenicy (warsztat dla młodzieży) oraz 

10 listopada br. w godz. 10.00-14.00 w Klubie Kultury Marysin.  

W warsztatach mogą uczestniczyć wszyscy chętni po uprzednim zgłoszeniu swojej obecności telefonicznie ((22) 443 68 98) lub mailowo na adresy wskazane na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy. 

Przez cały czas trwania konsultacji od 19.09. do 10.11.2012 r. mieszkańcy mają także możliwość przekazywania swoich pomysłów i opinii w formie listownej na adres Urzędu Dzielnicy Wawer (ul. Żegańska 1, 04-713 Warszawa, z dopiskiem „konsultacje”) oraz na forum internetowym.

Zwieńczeniem tegorocznych konsultacji społecznych będzie opracowanie programu określającego kierunki rozwoju kultury w Dzielnicy Wawer . Opracowaniem programu zajmować się będzie Rada Kultury, która zostanie powołana na początku przyszłego roku.

Tagi: debata o kulturze, konsultacje społeczne, kultura w Wawrze, kultura, program rozwoju kultury


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 24 kwietnia 2018

Monodram z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

Wtorek, 24 kwietnia 2018

REMBERTOWSKI DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Środa, 25 kwietnia 2018

Pogodna Grupa Teatralna zaprasza!

Zgłoś wydarzenie

Willa Międzylesie
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że w Wesołej powinna powstać szkoła ponadpodstawowa?

Tak, koniecznie!
Tak, dzieci będą miały szkołę w swojej najbliższej okolicy
Nie, jest wystarczająco dużo szkół ponadpodstawowych w Warszawie
Nie, do szkół ponadpodstawowych dzieci dostają się na podstawie m.in. wyników z egzaminów. Zanim szkoła zyska renomę i dzieci będą chciały do niej uczęszczać minie dużo czasu.
Zależy jakiego rodzaju byłaby to szkoła średnia
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń