WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 28 listopada 2022 r.
Imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

To naprawdę Twój las

Hanna Kowalska  |  26 października 2012

To naprawdę Twój las

W czwartek 18 października odbyło się spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Mazowieckiego Parku Krajobrazowego z przedstawicielami władz Dzielnicy Wawer w osobach wiceburmistrza Przemysława Zaboklickiego i naczelnika wydziału sportu Radosława Ziółkowskiego oraz przedstawicielami Lasów Państwowych, Lasów Miejskich, Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Celestynów. Omawiane były dotychczasowe działania Towarzystwa i dalsze jego plany. 

Założone wiosną 2011 roku Towarzystwo Przyjaciół MPK od początku wyznaczyło sobie trzy podstawowe cele, zawarte w haśle „3 x NIE: quady, śmieci, motory” i konsekwentnie realizuje je wielotorowo. Nie tylko poprzez usuwanie szkód (zgłaszanie odpowiednim służbom napotkanych w lesie śmieci, co owocuje ich usunięciem) i przez zapobieganie wjazdowi quadów, motocykli i samochodów na teren lasu (szlabany, o których za chwilę), ale też przez szeroko zakrojoną edukację ekologiczną wszelkimi dostępnymi kanałami (portale społecznościowe, media, tablice informacyjne) i docelowo także usuwanie przyczyn przez stworzenie legalnego toru dla quadów. 

Warto podkreślić, że Towarzystwu udało się postawić aż 21 szlabanów w północnej części MPK. Jak pokazuje doświadczenie, szlabany nie tylko fizycznie zagradzają drogę, ale mają przede wszystkim oddziaływanie psychologiczne – ominięcie szlabanu motocyklem czy quadem pozostawia w sprawcy poczucie złamania zakazu, podobne odczucia mają ewentualni obserwatorzy zdarzenia. A skoro już o nich mowa – innowacyjnym na tym terenie, a równie skutecznym, nie tylko jako przestroga dla niepokornych, ale i jako sposób budowania poczucia wspólnego dobra, o które warto razem dbać, jest pomysł pewnego rodzaju leśnej straży obywatelskiej. 

TP MPK planuje rozmieścić w naszych lasach tablice opisujące walory przyrodnicze miejsc, w których się znajdują, a ich integralną częścią będzie dobrze widoczny komunikat: „Jeśli widzisz, że ktoś  niszczy las (np. wywozi śmiecie, jeździ qudem), zrób zdjęcie i  wyślij do naszych przyjaciół z Towarzystwa Przyjaciół Mazowieckiego Paku Krajobrazowego tel: 999 999 999”. Numer taki będzie funkcjonował tylko jako kontakt smsowy (mmsowy), co uniemożliwi nadużywanie go do innych celów. 

Aby jednak spacerowicze reagowali, niezbędne jest coś jeszcze. Ich wewnętrzna potrzeba zareagowania. I to najtrudniejsza część wcielania w życie tego pomysłu, ponieważ w świadomości zbiorowej funkcjonuje przykre przekonanie, że jeśli coś jest państwowe to jest niczyje, więc można to zaniedbywać i niszczyć. TP MPK z pełnym poparciem i współpracą ze strony wszystkich podmiotów reprezentowanych na czwartkowym spotkaniu, zamierza zmienić to myślenie o 180 stopni, na: „coś jest państwowe, czyli należy do każdego z nas. Powinienem dbać o to jak o moje”. 

Działania w tym kierunku są już prowadzone przez instytucje związane z lasami w postaci prelekcji dla dzieci i młodzieży, ciekawych spotkań i pikników, jednak udział dorosłych w takich spotkaniach czy piknikach jest znikomy. I najczęściej przychodzą na nie ludzie, którzy szanują przyrodę i ich już edukować nie trzeba. A to przecież dorośli, również ci wywożący śmieci do lasu, czy zostawiający w nim bez skrupułów butelkę po napoju albo folię po batonie, dają przykład swoim dzieciom i wnukom. Nawet najbardziej przekonany na prelekcji uczeń będzie się w swoim postępowaniu kierował nie tym, co usłyszał do leśnika, ale wzorem zachowań swoich rodziców i opiekunów. Przed instytucjami promującymi dbanie o lasy stoi więc niemałe wyzwanie dotarcia do tych dorosłych, którzy mają duże braki w kulturze korzystania z dobrodziejstw przyrody. Jest to jednak działanie możliwe do zrealizowania, a dzięki takim stowarzyszeniom jak Towarzystwo Przyjaciół MPK i wszystkim z Państwa, którzy na własną rękę będą propagować właściwe wzorce zachowań, z pewnością sukces na tym polu nastąpi szybciej.

Tagi: TP MPK, Towarzystwo Przyjaciół MPK, spotkanie, lasy, MPK, edukacja ekologiczna


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Listopad 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


Środa, 14 grudnia 2022

Koncert Kolęd w SP nr 353

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń