WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 25 marca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Maria, Wieńczysław, Ireneusz

Przemoc nie musi być tradycją

Fundacja Mederi  |  21 listopada 2012

Przemoc nie musi być tradycją

19 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Polskim koordynatorem działań związanych z tym symbolicznym dniem jest Fundacja Dzieci Niczyje. Z okazji tegorocznych obchodów Fundacja wraz z partnerami zainaugurowała kampanię społeczną „Zła tradycja”, która ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest reagowanie na przemoc wobec najmłodszych. Partnerem akcji jest Fundacja Mederi – pomóżmy dzieciom, która realizuje działania na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci.

„Mnie tata lał i jakoś wyszedłem na ludzi”, „Jeden klaps jeszcze nikomu nie zaszkodził” – takie słowa często słyszą profesjonaliści, którzy chcą przekonać rodziców do wychowywania dzieci bez przemocy. Celem kampanii jest zmiana takich przekonań.

Obchodzony 19 listopada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci to moment refleksji nad tym, jak najmłodsi są chronieni przez krzywdzeniem. Zjawisko to jest wciąż problemem powszechnym i bardzo poważnym. Walka z przemocą wobec dzieci powinna być odpowiedzialnością całego społeczeństwa. Równie ważna jest tu świadomość rodziców czy profesjonalistów na temat przeciwdziałania krzywdzeniu, jak i umiejętność reagowania świadków przemocy.

Większość rodziców, którzy używają przemocy w wychowywaniu dzieci, takiego samego traktowania doznała w dzieciństwie. Klapsy, popychanie, czy przysłowiowe „lanie” to metody, które wydają im się naturalne i nieszkodliwe. Poprzednie pokolenia przecież nie mogły się mylić. Kampania „Zła Tradycja” zwraca uwagę rodziców na to, że dawne środki wychowawcze (jak bicie czy krzyk) szkodzą dzieciom i  muszą ulec zmianie. Kampania ma w zdecydowany sposób przekazać im informację, że świat się zmienił. Bicie dzieci jest nielegalne, ponieważ dziecko musi być traktowane jak każdy obywatel i jego prawo do ochrony przed przemocą musi być respektowane. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę ze szkodliwości fizycznego karcenia, jednak nie wiedzą, czym je zastąpić.

- Musimy przekonać rodziców, że standardy karcenia dzieci, które sami poznali w dzieciństwie, dziś są nieaktualne. Pokazujemy im alternatywy dla bicia, klapsów i krzyku, czyli pozytywne metody wyznaczania dzieciom granic z szacunkiem i miłością – mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje. Jednocześnie apelujemy do profesjonalistów, którzy zauważają, że dziecko doznaje krzywdzenia. Reagowanie na takie sytuacje, odpowiednia interwencja mogą zmienić los dziecka i jego rodziny i przerwać swoiste „błędne koło przemocy” – dodaje Sajkowska.

Fundacja Mederi – pomóżmy dzieciom w tygodniu obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, organizuje 23 listopada IX Konferencję Naukową dotyczącą zaniedbywania dzieci jako najczęstszej formy krzywdzenia dzieci, ciąży młodocianych, czynników ryzyka FAS, FAE oraz Procedury „Niebieska Karta” w ochronie zdrowia: prezentacja przypadków z terenu Warszawy. 

Szczegóły: http://mederi.czd.pl/index.php/konferencje

Jest to doskonała okazja do wymiany doświadczeń specjalistów tj. przedstawicieli ochrony zdrowia, psychologów, pedagogów, kuratorów i innych osób pracujących na rzecz dziecka i jego rodziny, oraz wypracowywania standardów pracy na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Na stronie www.złatradycja.fdn.pl znajdują się informacje na temat rekomendowanych sposobów reagowania na przemoc wobec dzieci. 

Tagi: Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, przemoc, zapobieganie przemocy, Zła tradycja


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Marzec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 25 marca 2023

Wesele w WCK Falenica

Niedziela, 26 marca 2023

II Maraton Teatralny w Wesołej

Sobota, 1 kwietnia 2023

Leśna Triada Biegowa - ruszyły zapisy!

Zgłoś wydarzenie

smartschool2
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń