WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 30 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Martyna, Maciej, Marcin

Osiedle Wojska Polskiego – nasze oczekiwania i bolączki

Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy - dr Stefan Słowikowski  |  22 listopada 2012

1. Kolejnym problemem, który wymaga szybkiego rozwiązania na terenie naszego osiedla, a dotyczy całej dzielnicy, jest poprawa komunikacji – zwiększenie płynności ruchu drogowego na rondzie Okuniewska. Temat prawoskrętu na dojeździe do ronda z naszego osiedla „drążyłem” z władzami dzielnicy już od 6 lat –  z jakim skutkiem? 

Otóż pierwotna koncepcja, bardzo oszczędna finansowo i rozwiązująca problem fragmentarycznie, to wybudowanie na dzierżawionym już od Lasów Państwowych terenie dodatkowego pasa ruchu z wjazdem od drogi garażowej (na wysokości kiosku), wyprowadzającego ruch w prawo w kierunku Rembertowa. Zgodnie z procedurą powyższa koncepcja została przesłana do zatwierdzenia przez naczelnego inżyniera ruchu m.st. Warszawy. Gwoli wyjaśnienia chcę nadmienić, że ul. Okuniewska jest częścią drogi wojewódzkiej, ale ta jej część wydzielona ulicą i rondem pozostaje w jurysdykcji m.st. Warszawy .

Rzeczona koncepcja nie uzyskała pozytywnej opinii inżyniera ruchu, który wykazał właśnie jej fragmentaryczność, a nie całościowe rozwiązanie problemu. 

Tematowi temu została poświęcona narada zwołana przez ówczesnego Pana Prezydenta m.st. Warszawy Jacka Wojciechowicza, około 1,5 roku temu, w której wzięli udział merytoryczni pracownicy urzędu włącznie z Panem Burmistrzem Edwardem Kłosem i moją skromną osobą. W trakcie tej narady padły propozycje modernizacji całego ronda, włącznie z wykupem terenu będącego we władaniu Lasów Państwowych, a niezbędnego do realizacji nowego wariantu usprawnienia ruchu na rondzie Okuniewska. 

Po drodze były różne perturbacje związane z tą kwestią, ale jest to już koncepcja akceptowana przez inżyniera ruchu (patrz załączony schemat) i już widać „światełko w tunelu”. 

W budżecie dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy na 2013 rok zostały przewidziane środki finansowe na opracowanie projektu, a o realizację  przez Zarząd Dróg Miejskich lub inny sposób realizacji będziemy zabiegać też w  2013  roku i sądzę, że najdalej w 2014 problem ten powinien zostać rozwiązany.

Jeżeli przyjrzycie się Państwo dokładnie załączonemu schematowi, to zauważycie, że dodatkowy pas ruchu ma swój początek przed kioskiem – patrząc od krzyża - i pełną szerokością wychodzi w stronę Rembertowa. Wszystkie elementy przedstawione na schemacie kolorem szarym to nowe planowane elementy ronda Okuniewska. 

Artykuł ten piszę zainspirowany rozmową z panią Aliną Napiórkowską, właśnie na temat problemów związanych z wyjazdem z naszego osiedla.  Rozmawialiśmy o światłach na rondzie, znakach dających pierwszeństwo  pieszym etc. i, jak przekazałem pani Alinie, te warianty były już rozważane, ale niestety nie oparły się prawu o ruchu drogowym. 

Nasza rozmowa miała jednak sens i skutkowała moim wystąpieniem o postawienie znaku „zakaz skrętu w lewo” przy wjeździe z ul. Okuniewskiej (jeden kierunek ruchu od strony Brygady na wysokości krzyża), który uniemożliwi skracanie oczekiwania  na wyjazd z ronda uczestnikom ruchu – korka na drodze wojewódzkiej – poprzez wjazd i wyjazd z naszego osiedla bezpośrednio na rondo.

Żywię nadzieję, że naczelny inżynier ruchu m.st. Warszawy wyrazi zgodę na tego typu rozwiązanie.

 

2.  Przy okazji chcę Państwa uprzejmie prosić o nierobienie samochodami osobowymi dodatkowych „drzwi do lasu” w betonowym ogrodzeniu od strony zachodniej bloku 25. W sytuacji gdy dojdzie do takiego zdarzenia, co czasami może się przytrafić, proszę naprawić szkodę, a nie czekać, aż kto inny to załatwi i z innych środków, a w tym wypadku ze środków Dzielnicy na utrzymanie osiedla.

Tagi: Os.Plac Wojska Polskiego, rondo Okuniewska, usprawnienie ruchu, rondo, inwestycje


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
st1545 | 2012-11-28 14:13:47

Wiem, że to nie na temat, ale skoro Autor zaczął..
Drzwi do lasu powinno być jak najwięcej, a płoty powinny być zburzone!
pozdrawiam, tomek

stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń