WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 28 października 2021 r.
Imieniny obchodzą: Judyty, Szymona, Tadeusza

Nowe zasady wywozu śmieci

Mirosław Gotowiec, Radny Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy  |  11 grudnia 2012

W czwartek 6 grudnia w Urzędzie Dzielnicy Rembertów odbyło się spotkanie warszawskich radnych z Piotrem Karczewskim - pełnomocnikiem Prezydenta Warszawy ds. gospodarowania odpadami komunalnymi. Podsumowanie tego spotkania można zawrzeć w kilku punktach: 

1. od 1 lipca 2013 r. zmienią się zasady gospodarowania odpadami komunalnymi w Warszawie, nasze śmieci staną się własnością gminy, 

 

2. dotychczasowe umowy na odbiór śmieci każdy powinien wypowiedzieć z datą 30 czerwca 2013 r., 

 

3. od 1 lipca 2013 odpady bytowe będziemy mogli:

a) segregować do 3 pojemników (MIESZANE, SUCHE (razem plastik, papier, metal), SZKŁO) i ponosić opłatę ustaloną dla śmieci segregowanych. Tu trzeba będzie prawdopodobnie samodzielnie zadbać o komplet 3 pojemników (choć być może firmy zrobią mieszkańcom prezent – to się okaże).

b) nie segregować i ponosić opłatę ryczałtową ustaloną dla śmieci niesegregowanych, 

 

4. Wysokość opłaty będzie podjęta uchwałą radnych warszawskich i może opierać się na jednym z alternatywnych kluczy: 

a) ilość zużytej wody, 

b) powierzchnia domu/mieszkania, 

c) osoby zamieszkujące, 

d) gospodarstwo domowe.

Każdy z tych kluczy ma wady, najlepiej byłoby płacić za rzeczywiste ilości śmieci - ale główne zadanie ustawy to "objęcie opłatami wszystkich śmiecących", zwiększenie kontroli nad utylizacją śmieci oraz zwiększenie udziału śmieci segregowanych.

 

5. Radni Warszawy mogą wybrać tylko jedną z metod, a mieszkańcy przed 1 lipca 2013 r. będą musieli złożyć do Urzędu Dzielnicy deklarację określającą wartość a) lub b) lub c) lub d) z punktu 4.

 

6. Każdy mieszkaniec/rodzina/gospodarstwo domowe będzie wnosiło miesięczną opłatę za wywóz śmieci. Ściągalność tej opłaty będzie podlegała rygorom ustawy podatkowej.

 

7. Warszawa zostanie podzielona na 9 obszarów - tzn. że z obecnych 140 firm obsługujących gospodarkę śmieciową w Warszawie pozostanie 9. Oczywiście będzie ogłoszony przetarg na wybór firm.

 

8. W ramach ryczałtowej (jeszcze nie ustalonej) ceny dodatkowo będziemy mogli 4 razy do roku oddać liście, trawę i rzeczy wielkogabarytowe.

 

9 Powstaną punkty odbioru odpadów komunalnych, gdzie sami (prawdopodobnie bez dodatkowych opłat) będziemy mogli zawieść bez ograniczeń np. trawę czy liście częściej niż 4 razy w roku.

 

11. W czasie prezentacji podano już ustalone opłaty w innych miastach:

a) Wołomin i Zielonka 7,10 zł od osoby (14,20 za niesegregowane)

b) Ząbki 28 zł od gospodarstwa, 56 zł za niesegregowane

c) Wrocław 25 zł od osoby

e) Łódź 18 zł od osoby

Jaki model opłat wprowadzi stolica i jakie będą to ceny - tę decyzję Rada Warszawy podejmie w 2013 roku. 

Pojawia się tylko pytanie, czy będzie to korzystna zmiana dla mieszkańców Warszawy. Przykładowo kiedy od 2 lat mam umowę na odbiór 2 razy w miesiącu pojemnika 110 l, płacę za tę usługę prawie 40 zł. Moje gospodarstwo to 5 osób, segregujemy śmieci do worków w domu (plastik, szkło i papier) - i co 2 tygodnie opróżniamy te worki - nic za to nie płacąc. Prawdopodobnie dla Warszawy zostanie wybrana metoda osobowa z przypuszczalną ceną 15-18 zł przy segregacji śmieci. Tak więc z punktu widzenia mojej rodziny opłata zmieni się z 40 zł do 70-90 zł.

 

We wtorek 18 grudnia, w godz. 17.00-19.00 w sali teatralnej w budynku dawnego Gimnazjum nr 103 przy ul. Żegańskiej 1a - odbędzie się spotkanie informacyjne dla mieszkańców Wawra - szczegóły pod adresem: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/nowe-zasady-odbierania-odpad-w-komunalnych

Tagi: nowe zasady wywozu śmieci, gospodarowanie odpadami, wywóz śmieci od lipca 2013, śmieci, odpady, umowy na wywóz śmieci


Komentarze użytkowników (7)

Dodaj komentarz
Elżbieta Michalska | 2012-12-13 13:20:40

Komu przeszkadzał dotychczasowy system - moje śmieci odbierała firma, z którą zawarlam umowę. Gmina byla od sprwdzania czy taką umowę posiadam.
Znając "twórczość" urzędników już widzę, że będzie 5 razy drożej i trzy razy gorzej. Teraz jak opłatę otrzymywal bezpośrednio od tego, kto z nim zawarl umowę to się strarał (zawsze można było prznieść się do konkurencji) Jak płatnikiem będzie gmina, to pieniądze dostanie niezależnie od jakości usług.
Ponieważ będzie drożej to nasze lasy, już teraz zaśniecone, staną się jednym wielkim wysypiskiem.

DE__GOMI | 2012-12-13 22:18:13

Ideą nowego systemu ma być powszechność - tzn. opłata śmieciowa obejmie wszystkich mieszkańców przynajmniej w teorii.
Ma tak być skalkulowana, by zapewnić wywóz i utylizację wszystkich śmieci - po prostu nie będzie miało sensu wywożenie śmieci do lasu - wszystkie śmieci za ryczałtową opłatą - zostaną odebrane od mieszkańców.
Może pojawić się problem z jakością usług - tu na razie nie widzę poza normalnym zgłaszaniem niedociągnięć - sposobu na poprawę jakości.
I chyba najważniejsze - sprawa jest już przesądzona - teraz tylko czekamy na sposób wyceniania i stawkę.

lusia | 2013-05-07 20:47:13

brawo dla geniuszy ustaw,jak zwykle tęgie głowy wymyśliły,żew domku o pow 89 m mieszka 2-osobowa rodzina i w takim samym domku mieszka6-osobowa rodzina,ogromnie trudno ustalić która rodzina wyprodukuje więcej śmieci dlatego obydwie mają zapłacić 89 zł.To,że jestem właścicielką małego domku jeszcze nie oznacza,że nie mam co z pieńiędzmi robić.

Mieszkanka Starej Milosnej | 2013-05-17 08:54:10

Jak zwykle polega na wyrwaniu nam z kieszeni a w śmieci i tak będą wyrzucane do lasu, bo dwu osobowa rodzina zapłaci 89 zł i ona nie będzie miała problemu co z resztą śmieci zrobić, ale cztery i więcej osób tak.To my będziemy im płacić za wywóz śmieci uważam, że płatność od osoby byłaby czymś normalnym.Czy głosowali Ci co mają liczne rodziny! Trzeba to sprawdzić, kto glosował i jak i będzie jasne!

sprzeciw21 | 2013-06-11 16:30:07

12 czerwca o 16.00 w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy poświęcona sprawom śmieciowym. NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ ŚMIECIOWYM ZŁODZIEJOM ANI OD 1 STYCZNIA 2014 R., ANI OD 1 LIPCA 2013 R. PRZYJDŹ NA SESJĘ RADY I DOŁĄCZ DO PROTESTU STOWARZYSZENIA INTERESU SPOŁECZNEGO "WIECZYSTE" I "NSZZ WYZWOLENIE"

stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


24 września - 31 października 2021

Konkurs plastyczny "Mój Rembertów"

27 września - 7 listopada 2021

Stwórz film reklamowy Wedla i zdobądź cenne nagrody!

Sobota, 30 października 2021

Poranki teatralne dla dzieci – spektakl „Na jesiennym liściu”

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń