WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 28 listopada 2022 r.
Imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław

Cięcia komunikacyjne

Krzysztof Sokołowski  |  18 grudnia 2012

W ostatnich dniach rozgorzała dyskusja na temat planowanych cięć w komunikacji publicznej w związku z obcięciem wydatków bieżących na usługi ZTM w 2013 roku i przekazanie tych środków do rezerwy celowej. Jednak tak naprawdę na dzień dzisiejszy nie wiadomo jaka będzie sytuacja budżetowa w Warszawie w przyszłym roku i czy będzie konieczność obcięcia wydatków bieżących na komunikację zbiorową. Bowiem wydatki „zamrożone” w rezerwie celowej w każdej chwili będzie można przesunąć z powrotem do budżetu na usługi komunikacyjne, jeśli sprawdzą się prognozy dochodów na przyszły rok, a jeśli nie, to niestety bezpowrotnie przepadną. 
 
Pewne jest jedno i nie są to dobre wiadomości. Poza przekazaniem do rezerwy celowej sumy 190 milionów z wydatków bieżących ZTM, już w pierwotnym projekcie budżetu były pewne cięcia. W przyszłym roku kończą się dziesięcioletnie umowy na świadczenie usług komunikacyjnych na rzecz ZTM przez firmy Egged Mobilis oraz ITS Michalczewski i nie planuje się rozpisania nowego przetargu. Dlatego też z końcem czerwca 2013 roku z ulicy zniknie 100 brygad (autobus + kierowcy) i tylko w niewielkim stopniu zostaną zastąpione przez autobusy MZA. 
 
Co zatem czeka nas w przyszłym roku? 
 
Na pewno to będzie trudny rok dla pasażerów komunikacji zbiorowej. Już od 1 stycznia 2013 roku nastąpi znaczna podwyżka cen biletów. W większym zakresie niż w latach ubiegłych w czasie ferii, wakacji, w Nowy Rok, Wielkanoc, Wigilię i Boże Narodzenie będą zawieszone linie okresowe jak również niektóre linie zwykłe. Już w tej chwili w rozkładach na przykład linii 305, czy 315 jest adnotacja o zawieszeniu funkcjonowania w wymienionych wyżej okresach. Zagrożony będzie też wspólny bilet poza granicami Warszawy w związku z tym, że i inne gminy będą miały lub mają problemy ze swoimi budżetami. 
 
 
W dalszej kolejności ZTM będzie zmuszony do weryfikacji siatki obecnych połączeń autobusowych, a być może i tramwajowych. Już w tej chwili padają zapowiedzi skrócenia linii 521 do pętli Wiatraczna od strony Wawra w związku z tym, że „linia dubluje zarówno linie kolejową jak i tramwaje kursujące do centrum”. „Pod nóż” pójdą też zapewne inne linie, na przykład linia 510 czy 514 z Wesołej. 
 
 
Następnie, jeśli i takie kroki nie wystarczą, ZTM zmniejszy częstotliwości linii autobusowych poza godzinami szczytu i w weekend. Jednak to będzie ostateczność. Na tę chwilę według słów przedstawicieli ZTM nie ma jeszcze planu zmian, który można by ujawnić publicznie.
 
Cały czas jest nadzieja, że nie będzie konieczności cięć w komunikacji zbiorowej, ale o tym, jakie decyzje zapadną dowiemy się dopiero za jakiś czas.  
 
Więcej o budżecie na przyszły rok można przeczytać na stronie Miasta pod adresem: http://bip.warszawa.pl/Menu_przedmiotowe/budzet_polityka_finansowa/default.htm, zaś o nowej taryfie biletowej na 2013 rok na stronie Zarządu Transportu Miejskiego: http://www.ztm.waw.pl/?c=576&l=1

Tagi: ZTM, zmiana trasy, organizacja ruchu, autobusy, naprawa Chłopickiego


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Listopad 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


Środa, 14 grudnia 2022

Koncert Kolęd w SP nr 353

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń