WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 3 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Projekt „Vita” fundacji Akademia Możliwości

Maciej Łopuszyński  |  3 maja 2011

Fundacja Akademia Możliwości jest częścią klastra, który powstaje na bazie Inkubatora Zaradności, w którego skład wchodzą m.in. Akademia Promocji Dzieci, Akademia Ponad Granicami. Cel podstawowy „Vita” to aktywizacja i terapia przez edukację i pracę skierowana do osób niepełnosprawnych psychicznie. Jest to dla nich szansa na wyjście z domu, przełamanie bezczynności i aktywne wdrożenie się w życie codzienne i zawodowe. „Vita” pomaga, jednocześnie przełamując społeczne i kulturowe stereotypy.

Osoby z takimi problemami nadają się do pracy i potrafią ją sumiennie i dobrze wykonywać - tak brzmi główne przesłanie „Vita”, który daje szanse na normalne zatrudnienie. Najważniejsze jest jednak przełamywanie stereotypów społecznych, które jednostronnie ukazują niepełnosprawnych psychicznie.

„Vita” to działanie innowacyjne. Stworzony zostanie punkt karier osób niepełnosprawnych i pilotażowa agencja PR. Zatrudnienie tam uzyskają osoby cierpiące na schizofrenię i schorzenia podobnego typu. Projektem tym obsługiwany będzie głównie sektor NGO. Postawy przedsiębiorczości i zaradności będą kształtowane w osobach chorych, jako jedne z najbardziej przydających się w codziennym życiu. „Vita” zajmować się będzie również promocją osób niepełnosprawnych na dzisiejszym rynku pracy.

Vita to również projekt częściowo badawczy. W tym kontekście będzie dotyczył ustalenia jakie warunki sprzyjają maksymalizacji efektów pracy osób z problemami psychicznymi. Będą oni pracować i prezentować działanie różnych instytucji na imprezach plenerowych, sportowych, koncertach, piknikach itp. Badania prowadzone w czasie trwania projektu mają nie tylko ustalić jakie warunki pracy maksymalizują zdolności niepełnosprawnych psychicznie w XXI wieku, kiedy to pojawiły się całkowicie nowe możliwości techniczne (Internet, komunikatory – I-pod, skype, e-learning). Dotyczyć będą również tego, jak odbierają sam projekt beneficjenci, partnerzy uczestniczący i współpracujący.

Dzisiaj, aktywizacja społeczna niepełnosprawnych jest bardzo słaba. Przyczyną tego jest obojętny, niechętny stosunek do osób chorych psychicznie oraz ich słaby wizerunek wśród pracodawców. Spośród nich nie pracuje około 84%. Wśród schizofreników pracuje tylko 2%. Statystyki te muszą zostać zmienione, a „Vita” chce się do tego przyczynić.

Jak wynika z badań tylko ok. 20% pracodawców byłoby skłonnych dać osobie niepełnosprawnej zadania lub pracę. Ukazanie schizofreników sprawdzających się na odpowiedzialnych i samodzielnych stanowiskach to sposób na przekonanie potencjalnych pracodawców i zmianę ich sposobu myślenia na temat niepełnosprawności.

W projekcie weźmie udział dwa razy po 14 osób niepełnosprawnych na okres 6 miesięcy, a następnie kolejne 6 miesięcy będziemy je pilotować. Osoby te będą się uczyć, pracować - prowadzić samodzielnie działania PR i marketingowe, oraz prace biurowo-administracyjno-logistyczne. Przez 15 miesięcy prowadzona będzie agencja, a jej głównymi produktami będą mini-kampanie reklamowe oraz promocja instytucji samorządowych, NGO na imprezach targowych, kulturalnych. Akademia Możliwości, podejmując w ramach „Vita” skuteczne i długofalowe działania będzie starać się wypełnić lukę społeczną, w którą w tak tragiczny sposób wpadają osoby doświadczone chorobą psychiczną.

„Vita” w swych założeniach i zamiarach kształtować ma postawy i umiejętności przedsiębiorcze wśród osób niepełnosprawnych. Wszystko to w ciągu 6 miesięcy (plus kolejne 6 miesięcy monitorowania) - 840 godzin pracy, szkoleń, warsztatów, coachingu, terapii/treningów, praktyk dotyczących tematów takich jak asertywność, autoprezentacja, planowanie, marketing, przedsiębiorczość, fotografia dokumentalna, fotografia reportażowa, umiejętności negocjacji, podstawy rachunkowości, przepisów prawnych, prawo pracy, obsługa komputera i znajomość Internetu. Wybór dwóch grup po 14 osób dokonany zostanie na podstawie oceny ankiet, kwestionariuszy, spotkania rekrutacyjnego spośród wszystkich zgłoszonych. Zgłoszenia zostaną zebrane we współpracy z gabinetami terapeutycznymi i poprzez własne/fundacyjne kontakty i ogłoszenia.

Najbliższe półtora roku fundacja poświęci na ten projekt, wznowienie lub wzmocnienie innych projektów Inkubatora Zaradności, klastra filmowego, a także na kontynuowanie i rozwijanie wielu autorskich działań, w szczególności dla osób niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem. 

Zapraszamy osoby chętne do wolontariatu, poszukujemy też cały czas osób niepełnosprawnych do zatrudnienia przy naszych projektach. 

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt: 

E-mail: academy@academy.pl

Tel. (22) 872-94-64

www.am.academy.pl

 

Maciej Łopuszyński

Tagi: projekt, przedsiębiorczość, fundacja, Vita, integracja, niepełnosprawni, wolontariat, NGO, OPP, praca


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń