WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 3 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił

Z prac Rady Dzielnicy Wesoła w lutym

Marcin Jędrzejewski   |  1 marca 2013

W lutym Rada Dzielnicy obradowała dwukrotnie. Po raz pierwszy w poniedziałek 18 lutego, na sesji nadzwyczajnej, oceniała wykonie budżetu naszej dzielnicy za rok 2012. Przedstawione przez Zarząd sprawozdanie nie wywołało zbyt gorącej dyskusji, być może dlatego, że praktycznie przez cały ubiegły rok budżet był na bieżąco nowelizowany, a Rada dzięki temu miała w niego stały wgląd i pełną orientację w jego wykorzystywaniu. Warto jedynie podkreślić, że dzięki gospodarskim zabiegom Zarządu (sprawne przenoszenie wszelkich, nawet drobnych nadwyżek ze zrealizowanych inwestycji na te będące w toku), po raz pierwszy w historii udało się osiągnąć niewiarygodnie wysoki wskaźnik wykonania w zakresie wydatków inwestycyjnych. Wyniósł on 99,6%, co oznacza, że z ogólnej sumy 15 mln zł, jakie mieliśmy na zeszłoroczne inwestycje, niezagospodarowane zostało zaledwie 60 tys. zł. Na wniosek Komisji Budżetu Rada przyjęła sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2012.

Kolejne posiedzenie rady odbyło się 20 lutego. Na początku sesji wpłynęły trzy współbrzmiące wnioski o uzupełnienie porządku obrad o podjęcie stanowiska w sprawie planów budowy Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez Wesołą. Punkt ten został wprowadzony do porządku obrad jednomyślnie. Jednocześnie, w związku z pismem MPWiK, w którym zostaliśmy poinformowani, że ich przedstawiciel nie dotrze na sesję, punkt nt. inwestycji wodno-kanalizacyjnych na terenie naszej dzielnicy został przesunięty na kolejną sesję.

Kolejny punkt miał dotyczyć planowanych na naszym terenie większych inwestycji (bloki, sklepy wielkopowierzchniowe), na które pozwolenia na budowę wydaje centralnie Wydział Architektury dla m.st. Warszawy. W związku z tym, że obecnie nie są procedowane żadne takie wnioski, punkt ograniczył się do informacji o procedurach obowiązujących w takich sprawach. Następnie Rada rozpatrywała informację o funkcjonowaniu służby zdrowia w naszej dzielnicy. Obecny na sesji dyrektor SPZLO dr Dariusz Małecki przekazał informację o problemach, jakie po wdrożeniu systemu eWUŚ spotkały nasze przychodnie – z 19 tys. zarejestrowanych pacjentów aż 1.600 osób nie zostało zweryfikowanych przez ten system jako płatnicy składek. Odpowiadając na pytania radnych, zapewnił, że na razie nie podjął żadnych działań związanych ze zmianą struktury zatrudnienia, a co za tym idzie, dostępności lekarzy i że robi wszystko, aby takich zmian nie było.

Następnie radni przystąpili do uchwalania stanowiska w sprawie przebiegu WOW przez Wesołą. Punkt ten przebiegał w cieniu jakiejś niezrozumiałej gry ze strony radnych PiS-u. Najpierw przewodnicząca klubu PiS zaproponowała, aby powołać wspólną komisję, która z trzech przedłożonych projektów przygotuje jeden wspólny projekt. Rada jednomyślnie wyraziła na to zgodę. Komisja została powołana w sposób mocno reprezentatywny: dwie osoby z trzyosobowego klubu PiS, dwie z PO (w tym jedna była autorką alternatywnego wobec klubowego projektu uchwały), jedna ze Stowarzyszenia Sąsiedzkiego i jeden radny niezrzeszony. Po burzliwej, ale dość konstruktywnej dyskusji został wypracowany kompromisowy projekt stanowiska. Jednak po wznowieniu obrad okazało się, że klub PiS nie wycofuje swojego projektu i odrzuca ten wypracowany wspólnie… Dobra godzina mało konstruktywnych dyskusji i w końcu w głosowaniach Rada Dzielnicy najpierw odrzuca projekt wniesiony przez PiS, a następnie po naniesieniu kilku drobnych poprawek przyjmuje ten uzgodniony wspólnie. Niestety nie jednomyślnie, bo dwie osoby z PiS wstrzymują się od głosu. Ostatecznie Rada uchwaliła:

W związku z prowadzonymi na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie pracami projektowymi w zakresie przebiegu i wstępnej lokalizacji infrastruktury drogowej oraz wskazania wariantu preferowanego zarówno w zakresie przebiegu trasy S-17 jak i przedstawionych wariantów węzłów drogowych na odcinku Węzeł „Drewnica” – Węzeł „Zakręt”, Rada Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy z uwagi na uwarunkowania środowiskowe, komunikacyjne i przestrzenne Dzielnicy podtrzymuje niezmienne, spójne z wolą lokalnej społeczności stanowisko w sprawie przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy:

- Podtrzymujemy dotychczasowe stanowiska zarówno Zarządu jak i Rady Dzielnicy nie wyrażające zgody na poprowadzenie trasy S-17 przez teren Dzielnicy Wesoła.
 
- W przyszłości wszelkie rozwiązania techniczne związane z przebiegiem Wschodniej Obwodnicy Warszawy powinny uwzględniać wnioski i postulaty Rady Dzielnicy Wesoła, Zarządu Dzielnicy Wesoła oraz mieszkańców Wesołej.


Dalsze punkty sesji przebiegały już bez większych emocji. Rada zaopiniowała pozytywnie proponowany pakiet zmian do tegorocznego budżetu, zapoznała się z ciekawą prezentacją multimedialną z realizacji ubiegłorocznych inwestycji (więcej na ten temat przygotuję do następnego numeru WS), harmonogramem tegorocznych inwestycji, informacją o organizacjach i instytucjach realizujących zadania z zakresu kultury i sportu oraz o stanie uregulowań własnościowych gruntów na potrzeby tegorocznych inwestycji (wszędzie są uregulowane).

Na koniec sesji doszło do zaplanowanej jeszcze na początku kadencji zmiany Wiceprzewodniczącej Rady. W miejsce ustępującej z tej funkcji pani Iwony Kerschke została wybrana pani Lidia Cybulska-Przesław. Korzystając z okazji chciałem serdecznie podziękować pani Iwonie za dwa lata Współpracy, pomocy w prowadzeniu obrad i reprezentowaniu Rady na różnych uroczystościach i spotkaniach.

Kolejna sesja zaplanowana jest na czwartek 21 marca br., jak zwykle o godz. 14.00 w sali obrad Rady Dzielnicy w budynku naszego Urzędu. Program będzie dostępny na 7 dni przed sesją w Internecie, a wszystkich zainteresowanych obradami serdecznie zapraszam.

Tagi: Posiedzenie Rady Dzielnicy Wesoła, luty, Wschodnia Obwodnica Warszawy, inwestycje, infrastruktura


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 3 października 2022

Konferencja prasowa o Forum Przyszłości Kultury

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń