WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian

Powrót tematu Wschodniej Obwodnicy Warszawy

Anna Księżopolska  |  5 marca 2013

Sprawa Wschodniej Obwodnicy Warszawy, po wielu miesiącach ciszy, ponownie wkracza dość głośno na teren naszej dzielnicy. W dniu 14 lutego 2013 r. w budynku OSP przy ulicy 1 Praskiego Pułku odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Mazowiecki Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jego celem miało być przedstawienie przez nowego projektanta – firmę Jacobs Polska Sp. z o.o.  opracowywanych wariantów przebiegu WOW na terenie Wesołej.

Przedstawiciele GDDKiA oraz projektanta chyba obawiali się nastrojów panujących wśród mieszkańców dzielnicy, gdyż przybyli w bardzo licznym gronie. Jeszcze liczniej stawili się mieszkańcy naszej dzielnicy, głównie przeciwnicy budowy. Ponad 300 osób ledwo zmieściło się w sali, a część przybyłych, nie mogąc wejść do środka, zrezygnowała z uczestnictwa w spotkaniu. Mała sala nie była jednak jedynym problemem. Prezentacja pokazywana była na zbyt nisko umieszczonym i  zbyt małym ekranie, przez co wiele osób stojących bądź siedzących dalej nie mogło jej obejrzeć.

Treść prezentacji nie była niczym nowym ani odkrywczym. Projektanci przedstawili od dawna lansowane pomysły przebiegu według wariantów WIIIA – na mapie czerwony (przez Groszówkę) i W2 –  na mapie zielony (wzdłuż ulicy Niemcewicza). Wariant samorządowy, czyli przebiegający przez poligony, Sulejówek i Halinów nie jest obecnie rozpatrywany. Projektanci bardzo chcieli nas przekonać podczas naprawdę bardzo krótkiej prezentacji, że szczegółowo i dogłębnie przeanalizowali oba warianty i podawali nawet argumenty za i przeciw każdemu z nich (praktycznie takie same lub bardzo podobne). Propozycje przebiegu obu wariantów przedstawiamy na poniższej mapce, a więcej szczegółowych informacji i map można znaleźć w Internecie pod adresem http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/12051/Spotkania-informacyjne-dotyczace-przebiegu-Wschodniej-Obwodnicy-Warszawy-na-odcinku-Drewnica-Zakret

Warto zwrócić uwagę na fakt, że opracowanie dotyczy fragmentu od węzła Drewnica do węzła Zakręt, który już i tak jest położony na terenie naszej dzielnicy. Usytuowanie obu tych węzłów jest już zatwierdzone prawomocnymi decyzjami środowiskowymi, a obecnie prowadzone prace dotyczą jedynie odcinka, który je łączy .

Atmosfera na sali była bardzo gorąca i sprowadziła się praktycznie do jednego stwierdzenia: „>nie< dla przebiegu WOW przez Wesołą”. W żadnym wariancie. Słowa takie padały z ust wszystkich wypowiadających się mieszkańców, nie było słychać osób popierających żaden z wariantów. Szczególnie głębokiej krytyce był poddany wariant W2. Kilkakrotnie zabierał głos Burmistrz Dzielnicy Edward Kłos, namawiając do bardziej merytorycznej dyskusji, ale emocje dalej były górą.

Argumenty przeciwników WOW od lat są niezmienne:

-      ma to być obwodnica Warszawy, więc niech będzie poza Warszawą,

-      projektowane rozwiązania zniszczą w Wesołej to co najcenniejsze – przyrodę,

-      zgodnie z prognozami WOW ma jeździć 3500 samochodów na godzinę w jedną stronę, czyli około 170 000 samochodów na dobę, a to spowoduje ogromny hałas i spaliny,

-      obwodnica nam, mieszkańcom Wesołej, utrudni codzienne życie.

 

Warto dodać, że podczas spotkania projektanci z firmy Jacobs namawiali do wnoszenia swoich uwag do proponowanych wariantów, ale według mnie podany termin (25 lutego, czyli 10 dni) był zbyt krótki, aby wszyscy mieszkańcy mogli się w sposób pełny wypowiedzieć. Choć ten termin już minął, to mimo wszystko nadal  zachęcam wszystkich do zapoznania się z planami GDDKiA i do tego, aby nadal przesyłać swoje wnioski, protesty czy uwagi. Można to zrobić bezpośrednio do inwestora lub też za pośrednictwem naszego Urzędu Dzielnicy.

Co do samej budowy - według słów wicedyrektora Mazowieckiego Oddziału GDDKiA budowa WOW, gdyby miała miejsce, rozpoczęłaby się w 2017 roku, żeby zakończyć się przed 2020 rokiem (z uwagi na fundusze europejskie, czyli dopiero co uchwalony budżet na lata 2014-2020).

Warto też zauważyć, że choć w spotkaniu uczestniczyli głównie przeciwnicy budowy, to są w naszej dzielnicy spore grupy mieszkańców, którym WOW nie przeszkadza, a także tacy, którzy są jej  przychylni. Pewnie nikt nie jest w stanie wiarygodnie ocenić jak te proporcje się rozkładają. Nasza Redakcja, choć zdajemy sobie sprawę, że błąd statystyczny takiego badania będzie bardzo wysoki, chciałaby niniejszym zaproponować udział wszystkim czytelnikom w małym sondażu. W części „Nasza ankieta” na stronie głównej można się wypowiedzieć  w temacie „Co sądzisz o planach budowy WOW przez Wesołą?”. W ten sposób zyskamy pewną ciekawostkę, która może być urozmaiceniem w czekającej nas przez najbliższe miesiące gorącej dyskusji. Serdecznie zachęcam do udziału.

Tagi: WOW, Wschodnia Obwodnica Warszawy, obwodnica, projekt obwodnicy


Komentarze użytkowników (6)

Dodaj komentarz
mieszkaniec | 2013-03-07 16:51:07

Żadnej obwodnicy w Wesołej nie chcemy.
Chcemy las, ciszę i czyste powietrze.
Tiry na tory!!!!

mieszkaniec | 2013-03-07 20:16:43

To obłudnie nazywają obwodnicą. Nie potrzebna nam taka niby obwodnica, która wcale niczego nie rozwiązuje tylko niszczy zieloną dzielnicę Warszawy.
Od lat są opracowania którędy najlepiej poprowadzić tę drogę.
Dlaczego te opracowania odrzucono.?? Co się za tym kryje.??? Z uporem maniaka
co jakiś czas ta niby obwodnica wraca do Wesołej ?
Nie chcemy tej autostrady. My tu żyjemy. Liczy się rybka, żółw (którego nie ma)
a gdzie w tym wszystkim jest CZŁOWIEK. !!!!

Mieszkaniec, który zna pojęcie "OBWOD" i "CIĘCIWA" | 2013-03-08 15:47:20

Zwolennikom "WWODNICY" ( uwaga: to nie jest pomyłka - ta trasa WPROWADZA, WWODZI a nie obwodzi - kto się uczył matematyki, ten wie co to obwód i co to obwodnica)
pod rozwagę:
Kto chce posmakować trasy już teraz - proponuję przenieść się na Marsa
->oczywiście na węzeł Marsa, który buduje się już od 2005 roku i końca nie widać. Zwolennicy tras szybkiego ruchu mogą już dziś zamienić się z mieszkańcami czekającym od lat na "słuszne odszkodowanie". Można też pooddychać tamtym "powietrzem" i napoić się uroczym "hałasem".
Oczywiście planowane efekty w Wesołej - kilkakrotnie większe.
Oddziaływanie trasy to ponad 1,5 km w jedną stronę

Chcesz las? Zamieszkaj na wsi | 2013-03-08 18:20:26

Nie ma to jak chcieć mieszkać w Warszawie i chcieć jednoczesnie mieć las i jezioro za oknem. Chcesz mieć ciszę i spokój to kiego grzyba mieszkasz w Warszawie i masz pretensje do całego świata: Jak to droga ekspresowa w Warszawie? Przecież tu ma być las.
Ludzie! Jesteście żałośni.

Mieszkaniec od urodzenia | 2013-03-11 20:27:34

Termin 10 (czy 14) dni na konsultacje społeczne jest śmieszny. Niestety, żółw to mały pikuś w porównaniu z innymi problemami wariantu przez poligon, natomiast obawiam się, że po raz kolejny będziemy musieli zapłacić (z podatków) za ekspertyzę, która wyląduje w koszu. Czy ktoś zgłosił potrzebę zrobienia drugiego tunelu na granicy Groszówki i Szkopówki?

stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń