WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 1 lutego 2023 r.
Imieniny obchodzą: Brigida, Iga, Ignacy

Wesoła również ostro protestuje

Zarząd Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy  |  8 marca 2013

Po zapoznaniu się z projektem uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności, Zarząd Dzielnicy Wesoła zauważa co następuje.

W trakcie tworzenia tego projektu Zarząd Dzielnicy Wesoła zebrał poglądowe informacje o dotychczasowej wysokości opłat za wywóz odpadów ponoszonych przez naszych mieszkańców (Załącznik nr 1).

Zebrane zostały także informacje o wysokości stawek już uchwalonych w gminach sąsiadujących z Wesołą m.in. w Sulejówku, Józefowie i Halinowie, a także w mieście Łodzi o wielkości porównywalnej z Warszawą (Załącznik nr 2).

Na podstawie zebranych informacji doszliśmy do przekonania, że proponowana wysokość stawek w Warszawie jest nie akceptowalna i już wywołuje duże niezadowolenie mieszkańców.

Zebrane materiały wraz z naszymi uwagami przekazaliśmy Dyrektorowi Biura Gospodarowania Odpadami, odpowiedzialnemu za przygotowanie projektu uchwały Rady m.st. Warszawy.

Wprowadzenie opłat w proponowanej wysokości jest dotkliwe dla wszystkich mieszkańców Warszawy, zarówno w budynkach wielorodzinnych jak i jednorodzinnych.

W Wesołej ponad 50% mieszkańców zamieszkuje w budynkach jednorodzinnych. Po analizie danych zgromadzonych z kilku ulic Wesołej dotyczących struktury rodzin wynika, że:

- 21% to gospodarstwa jednoosobowe,

- 19% to gospodarstwa dwuosobowe,

- 19% to gospodarstwa trzyosobowe,

- 12% to gospodarstwa czteroosobowe

pozostałe 29% to gospodarstwa pięcioosobowe i większe.

Z naszych analiz wynika, że proponowana miesięczna stawka 89 zł za gospodarowanie odpadami komunalnymi w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych w stosunku do dotychczasowych opłat jest:

- ponad 4 razy większa dla gospodarstw jednoosobowych,

- ok. 3 razy większa dla gospodarstw dwuosobowych,

- ponad 2 razy większa dla gospodarstw trzyosobowych,

oraz kilkadziesiąt procent większa dla gospodarstw czteroosobowych.

Podobnie dla gospodarstw w budynkach wielorodzinnych proponowane stawki spowodują kilkudziesięcioprocentowy wzrost opłat.

Porównanie stawek uchwalonych w sąsiednich gminach również prowadzi do sformułowania negatywnych uwag odnośnie wysokości stawek proponowanych dla mieszkańców Warszawy. W Wesołej dojdzie do absurdalnej sytuacji, w której nasi mieszkańcy zapłacą stawkę miesięczną 89 zł, podczas gdy ich sąsiedzi mieszkający po drugiej stronie ulicy, ale już na terenie Sulejówka zapłacą za tę samą usługę 15 zł, czyli sześciokrotnie mniej.

Odbieramy wiele krytycznych uwag od mieszkańców oburzonych przedstawionym projektem. Mieszkańcy i my zgadzamy się, że nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi musi drożej kosztować. W żaden jednak sposób nie da się obronić tak drastycznego wzrostu opłat dla bardzo dużej grupy mieszkańców szczególnie domów jednorodzinnych.

Wnosimy o uwzględnienie naszych uwag i  zmianę stawek proponowanych w uchwale w taki sposób, aby wzrost opłat został rozłożony równomiernie na wszystkich mieszkańców.

Tagi: wywóz śmieci, nowe ceny za wywóz śmieci, nowe zasady wywozu śmieci, gospodarowanie odpadami, wywóz śmieci od lipca 2013, śmieci, odpady, umowy na wywóz śmieci


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
Gosia | 2013-03-08 19:49:46

Całkowicie zgadzam się z argumentacją przedstawioną w artykule. Stawki są horrendalnie wysokie.

stalgast2

Kalendarz Imprez

Luty 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Niedziela, 12 lutego 2023

Lwy Fortepianu w hotelu Boss

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń