WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 3 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Kolektor „W” nie dla wszystkich?

Włodzimierz Zalewski  |  5 lipca 2011

Budowa kolektora „W” trwa nieprzerwanie od początku istnienia jeszcze dawniej Gminy Wawer, a teraz Dzielnicy Wawer. Dla przeciętnego mieszkańca naszego Wawra przez te lata nic szczególnego się nie wydarzyło, bo nawet najbliżsi beneficjenci tej inwestycji tj. mieszkańcy osiedla Las, nie mogą cieszyć się z powstałej tam kanalizacji. A kolektor cały czas się buduje.

 

Kolektor „W” to główna rura, dzięki której dzielnica ma zostać skanalizowana. Koncepcje przebiegu kolektora zmieniały się z upływem lat. Na początku mówiono, że kolektor będzie budowany wzdłuż ulic Mrówczej i Mozaikowej, śladem dawnej kolejki wąskotorowej, aż do Falenicy. Wzdłuż kolejki zaczęto jednak budować szlak komunikacyjny i koncepcja została zmieniona. Kolektor miał zakończyć się na wysokości przepompowni ścieków w Radości. Tu miało nastąpić połączenie z istniejącym kolektorem po wschodniej stronie torów kolejowych, który zbudowano w latach 70-tych dla odprowadzenia ścieków z przemysłowych terenów Falenicy. To rozwiązanie też nie przetrwało próby czasu i ostatecznie kolektor „W” dotrze ulicą Zwoleńską do Międzylesia. Ktoś uszczypliwie zauważył, że z kolektora „W” jak Wawer po latach zbudujemy kolektor „W” jak Wesoła, bo również odbiór ścieków z tej dzielnicy Warszawy kolektor „W” ma obsługiwać. Ale co z całym południowo – zachodnim fragmentem dzielnicy, który obejmuje tak silnie urbanizujące się osiedle jak Nadwiśle i zachodnie części Miedzeszyna, Radości oraz Falenicy? Dla nich opracowano kuriozalne rozwiązanie, które zakładało transport ścieków innym kolektorem, zbudowanym pod Wisłą, do oczyszczalni w Wilanowie. Projekt nierealny tak jak samo założenie budowy nowego kolektora wzdłuż Trasy na Zaporze. Parametry kolektora „W" zapewniają odbiór ścieków z naszej dzielnicy, koszt budowy kolektora pod dnem Wisły przekraczał wielokrotnie budowę kolektora „W”. Po co opracowano taki projekt, nikt nie potrafił uzasadnić.

 

Wróćmy zatem do kolektora „W”. Początek roku przyniósł optymistyczne informacje o rozpisaniu przetargu na budowę kolejnego etapu kolektora wzdłuż ulicy Kadetów i Traktu Lubelskiego do ulicy Zwoleńskiej. W przetargu wzięło udział 8 firm. W dniu 13 czerwca 2011 ogłoszono wyniki przetargu. Przetarg wygrała firma Pol-Aqua S.A. Do budowy kolektora, trudną technika mikrotunelingu, wybrano firmę która za 72,3 mln złotych wybuduje kolektor grawitacyjny zapewniający system transportu ścieków bytowo – gospodarczych z Dzielnicy Wawer. Kolektor stanowić będą odcinki: o średnicy 1,6 m i długości ok. 506 m w projektowanej ul. Nowozabielskiej, o średnicy 1,4 m i długości ok. 2,8 km w ul. Kadetów oraz w Trakcie Lubelskim do ul. Bronowskiej, o średnicy 1,4 m i długości około 980 m w ul. Trakt Lubelski, od ul. Bronowskiej do ul. Zwoleńskiej. I ostatni odcinek to kolektor w ul. Zwoleńskiej, od ul. Trakt Lubelski do ul. Rogatkowej (kolektor o średnicy 1m na długości 1,2 km i dalej o średnicy 0,8 m na długości 456 m). Termin realizacji wszystkich odcinków upływa 31 marca 2013 roku, a zadanie to realizowane jest przy współudziale środków UE.

 

Pozostanie jeszcze niezbudowany odcinek około 400m kolektora od ulicy Rogatkowej do ulicy Patriotów i przejście kolektora po torami kolejowymi. MPWiK zakłada, że ten fragment zbuduje z własnych środków dopiero w 2016 roku. Kierowcom przyjdzie, zatem poczekać jeszcze 5 lat na budowę tunelu w Międzylesiu, bo obie te inwestycje są ze sobą związane.

A co z kanalizacja drugorzędną, bo od jej budowy zależy czy mieszkańcy będą mogli odprowadzać ścieki? MPWiK z własnych środków planuje budowę kanałów zbiorczych wzdłuż kolektora, dla podłączenia posesji przylegających do kolektora. Kanały zbiorcze budowane będą razem z odcinkiem kanału „W” od ulicy Rogatkowej do ulicy Patriotów.

 

Kolektor „W” zapewni bezpośrednio przyłączenie posesji wzdłuż ulic, w których będzie budowany. Ulice prostopadłe do kolektora w przeważającej części są zbyt wąskie do wybudowania kanałów i wymagają poszerzenia w ramach uchwalania planów zagospodarowania lub przed ich uchwaleniem. Wymaga to działań ze strony dzielnicy skierowanych na regulację stanów prawnych dróg, połaczonych z pozyskaniem gruntów. MPWiK niestety nie zamierza budować takiej kanalizacji przed ukończeniem budowy kolektora „W”. Ciągi osiedlowe prostopadłe do kolektora mogą być budowane w ramach prowadzonych inwestycji przez dwewloperów budujących osiedla lub mieszkańców tych osiedli. A co z osiedlami takimi jak Nadwiśle? Tu jest inny problem, bo teren Nadwiśla leży około 3 metrów poniżej Traktu Lubelskiego i podłączenie tego obszaru do kolektora w Trakcie Lubelskim jest niemożliwe. Potrzeba wybudować dodatkowy kolektor w ulicy Nowozabielskiej w kierunku ulicy Jeziorowej, czyli tak jak wcześniej zakładano w projekcie budowy kolektora „W”. Dlaczego zmieniono tamtą koncepcję na poprowadzenie kolektora ulicami Kadetów i Trakt Lubelski? Poprzedni Zarząd uznał to za sukces, bo kłopoty z wykupami gruntów w ulicy Nowozabielskiej opóźniały budowę kolektora, a środki unijne, z jakich ma on powstać muszą być wydane do 2012 roku. Środki może uda się wydać i nie będziemy płacić kar, ale ta zmiana przebiegu kolektora „W” prowadzi do poniesienia dodatkowych kosztów budowy dodatkowego kolektora w ulicy Nowozabielskiej, czyli tam gdzie i tak miał on kiedyś powstać. Obecnie nie wiadomo kiedy ten kolektor zostanie zbudowany, trwaja wykupy gruntów.

 

Sam kolektor „W” problemu kanalizacji Wawra nie rozwiązuje. Potrzebna jest sieć drugorzędna. Jednak w jej zaprojektowaniu MPWiK widzi kolejny problem. Jest nim rozwój komunikacyjny Wawra. W Wawrze mają powstać nowe szlaki komunikacyjne: Południowa Obwodnica Warszawy, Trasa Olszynki Grochowskiej, ulica Bora Komorowskiego, Trasa na Zaporze. Jednak wszystkie te inwestycje są bez terminu ich realizacji. Hamują zatem możliwości projektowania kanalizacji, bo inwestycje te są ze sobą powiązane. Czy doczekamy się zatem kanalizacji w zachodnie części Radości, Miedzeszyna i Falenicy, czy też będziemy czekać na budowę Trasy Olszynki Grochowskiej? Jeżeli tak będziemy budować kanalizację w Wawrze to przyjdzie nam na nią poczekać jeszcze kilkadziesiąt lat i rodzi się pytanie: czy w ogóle kiedyś ona powstanie?

Tagi: inwestycje, kolektor W, kanalizacja, wodociągi, woda, ścieki


Komentarze użytkowników (6)

Dodaj komentarz
Krzysiek_S | 2011-07-05 10:31:36

31 marca 2012 roku chyba powinno byc na początku artykułu ?
Przyznaje że części faktów nie znałem jak Pan. Naprawdę ciekawy artykuł.

wlodek | 2011-07-05 15:03:54

Termin zakończenia to 31/03/2013. Tak wynika z ogłoszenia o zamówieniu na budowę kolektora „W”.
Kolektor "W" finansowany jest w części z funduszy unijnych. Czas na ukończenie zadania pod nazwą „Budowa kolektora „W” – aby wypełnić zobowiązania wynikające z Traktatu Akcesyjnego - to 31.12.2012 i być może stąd medialne informacje o zakończeniu w marcu 2012.

Krzysiek_S | 2011-07-05 15:44:16

Nie chce się sprzeczac w tej kwestii:) ale ja kieruje się WPI MPWIK na lata 2011-2015
http://hosting7220853.az.pl/pliki_mpkiw/Wieloletni-Plan-Inwestycyjny-na-lata-2010-2015-wersja-do-wiadomosci-publicznej.pdf
oraz tymi słowami z treści ogłoszenia :
"Czas na ukończenie dla zadanie pn. „Budowa kolektora „W”” – aby wypełnić zobowiązania wynikające z Traktatu Akcesyjnego -
to 31.12.2012r. Dlatego też, mając na uwadze potrzebę maksymalnego skrócenia spraw formalnych a wydłużenia czasu realizacji
inwestycji istnieje pilna konieczność przyspieszenia procedury przetargowej na wyłonienie Wykonawcy"
A jak będzie czas pokaże.

Krzysiek_S | 2011-07-05 15:55:22

A wiadomo może czy już podpisano umowę lub kiedy to się stanie?

wlodek | 2011-07-05 22:04:57

Panie Krzysztofie w artykule jest:
"W dniu 13 czerwca 2011 ogłoszono wyniki przetargu. Przetarg wygrała firma Pol-Aqua S.A. Do budowy kolektora, trudną technika mikrotunelingu, wybrano firmę która za 72,3 mln złotych wybuduje kolektor grawitacyjny zapewniający system transportu ścieków bytowo – gospodarczych z Dzielnicy Wawer."
PS
Przyspieszenie procedury przetargowej to nie to samo co zmiana terminu realizacji inwestycji. Ale poczekamy, zobaczymy.

stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń