WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 3 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Z prac Rady Dzielnicy Wesoła

Marcin Jędrzejewski  |  5 kwietnia 2013

W marcu Rada Dzielnicy obradowała dwukrotnie. Po raz pierwszy na planowej sesji 21 marca, kiedy to gościliśmy przedstawicieli MPWiK, którzy zaprezentowali plany swoich tegorocznych inwestycji na terenie naszej Dzielnicy oraz podsumowali realizację ubiegłorocznych planów. Kolejnymi gośćmi na sesji byli przedstawiciele PKP, którzy przedstawili założenia przebudowy linii kolejowej Warszawa-Siedlce. PKP ma już decyzję środowiskową dla tej inwestycji i rozpoczyna prace projektowe. Realizacja inwestycji jest przewidywana w okolicach roku 2017. Więcej szczegółowych informacji na temat jej zakresu postaram się przedstawić Państwu w kolejnym artykule.

W programie sesji były też sprawy związane z bezpieczeństwem. Tradycyjnie jak co pół roku wysłuchaliśmy informacji na ten temat od przedstawicieli OSP, Straży Miejskiej oraz Policji. Ponadto Rada zapoznała się z informacjami na temat wysokości dotacji i grantów przyznanych organizacjom pozarządowym, planu remontów i usuwania skutków zimy w Dzielnicy, stanu istniejącej infrastruktury w Dzielnicy oraz przebiegu i kosztach akcji „Zima w mieście". Została także podjęta uchwała pozytywnie opiniująca pakiet drobnych poprawek w tegorocznym budżecie Dzielnicy (w zakresie spraw społecznych).

Kolejna sesja, zwołana w trybie nadzwyczajnym na wniosek grupy radnych, poświęcona były tylko i wyłącznie nowym zasadom odbioru nieczystości. Gościem na sesji był dyrektor Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi - pan Piotr Karczewski. Jako autor wprowadzonych właśnie przez Radę Warszawy przepisów, które od 1 lipca zrewolucjonizują zasady gospodarki odpadami, posiłkując się badaniami statystycznymi przekonywał nas o zasadności przyjętych stawek opłat za wywóz śmieci. W dosyć gorącej dyskusji nie było chyba nawet jednego głosu popierającego wprowadzone rozwiązania. Szczególnie krytycznie radni odnieśli się do wyjątkowo niesprawiedliwego w tym systemie potraktowania mieszkańców domów jednorodzinnych. Trzeba przyznać, że dyrektor Karczewski z uwagą przyjmował przedstawiane argumenty i obiecał przemyśleć zasady opodatkowania mieszkańców domów jednorodzinnych. Jednak zastrzegł, ze na znaczącą obniżkę opłat nie ma co liczyć. Argumentował to kilkoma negatywnymi czynnikami, np. faktem, że w Warszawie zameldowanych jest ok. 1,75 mln mieszkańców. Zaś wg różnych szacunków na stałe zamieszkuje (i generuje śmieci) od 2,2 do 2,5 mln. Wygląda więc na to, że pojawia się kolejna dziedzina, w której „stali” mieszkańcy stolicy będą ponosić dodatkowe koszty za naszą stołeczność… Innym problemem jest brak miejsca na istniejących składowiskach odpadów, co w najbliższych miesiącach będzie skutkowało drastycznymi podwyżkami ich wywozu, czego rzekomo w swych kalkulacjach nie uwzględniły sąsiednie gminy.

Argumenty pana dyrektora nie przekonały jednak radnych, którzy w konsekwencji przeprowadzonej dyskusji przyjęli stanowisko, w którym wyrazili sprzeciw do przyjętych zasad naliczania opłat i proponowanych stawek oraz wnioskowali o przyjęcie zasady naliczania opłat w zależności od ilości zamieszkałych osób zarówno w blokach jak i domach jednorodzinnych.

Kolejna sesja zaplanowana jest na 25 kwietnia na godz. 14.00, program jak zwykle dostępny będzie na tydzień wcześniej w Internecie. Zainteresowanych serdecznie zapraszam.

Tagi: Rada Dzielnicy Wesoła, bezpieczeństwo, PKP, sesja rady dzielnicy, gospodarka odpadami komunalnymi, opłaty za wywóz śmieci


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń