WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 3 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Stwórz teksty na nowe murale Loesje w Warszawie

Loesje   |  25 czerwca 2013

Stwórz teksty na nowe murale Loesje w Warszawie
Od końca czerwca Loesje mocno zakasuje rękawy i razem z grupą znajomych przygotowuje nowe murale na terenie prawobrzeżnej Warszawy. Do udziału w procesie ich tworzenia – od pisania i wyboru tekstów po malowanie – zaprasza wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć wszystko od kuchni.

Pierwszy krok do realizacji murali to warsztaty kreatywnego pisania. W trakcie spotkań uczestnicy wspólnie stworzą i wybiorą teksty, które zagoszczą na ścianach.

Warsztaty podzielone są na dwie części:
→ 30 czerwca, niedziela, 16:00, klub Sen Pszczoły (Ząbkowska 27/31, Praga Północ):
Kreatywne pisanie metodą Loesje – czyli tworzenie haseł na plakaty i murale Loesje. Warsztaty to zabawa skojarzeniami słownymi i pisanie krótkich tekstów, z których później wybierane są najciekawsze i najbardziej inspirujące. Sesja jest otwarta tematycznie: piszemy na wszystkie tematy, jakie przyjdą nam do głowy. Pracujemy w grupach po polsku albo angielsku (do wyboru).
→ 14 lipca, niedziela, 16:00, Park Skaryszewski (w pobliżu Ronda Waszyngtona, warsztaty w formie pikniku w parku na trasie alejki za pomnikiem Żołnierzy Radzieckich):
Redakcja końcowa tekstów z 30 czerwca i wybór haseł, które będą przeniesione na murale.

Warsztaty Loesje pobudzają twórcze myślenie, ćwiczą techniki kreatywnego pisania, pracy w grupie i wyrażania konstruktywnej krytyki. Na oba spotkania wstęp wolny, Loesje zapewnia niezbędne do materiały, wystarczy zabrać ze sobą otwartą głowę i najlepiej kilku znajomych! Warsztaty trwają około 2,5-3 godziny.

Murale powstają w ramach projektu Sztuka na ulicę, samochody do galerii, który nazwę zaczerpnął z jednego z plakatów Loesje. Na murach prawobrzeżnej Warszawy pojawią się między końcem lipca a początkiem września, a dokładne daty ich realizacji uzależnione są od pogody. Wśród ścian pod murale znalazła jedna z elewacji bloku przy Grochowskiej 292.

Wielkoformatowe realizacje utrzymane zostaną w minimalistycznej, czarno-białej stylistyce, charakterystycznej dla plakatów Loesje. Podkreśla ona, że najważniejszą wartością plakatów Loesje jest tekst i jego przesłanie, a nie atrakcyjna kolorystycznie forma.

Pierwszy mural w Warszawie Loesje stworzyła w grudniu 2011 roku na Pradze Północ. Tekst „Im dłużej czekasz na przyszłość tym będzie krótsza” zagościł na ulicy Stalowej 38.

Loesje [czyt. Luszje] to nazwa ruchu, sieci grup działających obecnie w różnych krajach na rzecz wolności słowa i wyrażania własnych opinii, a także aktywizmu społecznego i kreatywności. Swoją nazwę zawdzięcza młodej Holenderce o imieniu Loesje, czyli po polsku – Lusi.

Idea ruchu powstała w listopadzie 1983 roku w grupie kilku przyjaciół w Arnhem (Holandia), którzy chcieli podjąć dyskusję o ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej w Holandii w sposób inny niż w mediach – poprzez czarno-białe plakaty z krótkimi, zachęcającymi do refleksji hasłami, pragnęli uniknąć zjadliwego krytycyzmu.

Więcej o Loesje i warsztatach, galeria plakatów: www.Loesje.plwww.Loesje.org

Tagi: Loesje, mural, Sen Pszczoły, Park Skaryszewski, warsztat kreatywnego pisania, Sztuka na ulicę, street art


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń