WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 3 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Stacja Pomarańczarka w Falenicy, czyli Muranów jedzie na letnisko

Aleksandra Engler-Malinowska, koordynator projektu  |  28 czerwca 2013

W sobotę, 29 czerwca b.r. na Muranowie oraz w Falenicy, obędzie się całodniowa impreza pod hasłem „Stacja Pomarańczarka”.

Głównym wydarzeniem projektu będzie impreza plenerowa, która odbędzie się przed budynkiem dworca PKP Falenica, o godz.19.45 związana z odsłonięciem muralu autorstwa Adama Walasa i Anny Koźbiel, przedstawiającego współczesną wersję „Żydówki z pomarańczami ” Aleksandra Gierymskiego.

Odsłonięciu będzie towarzyszył mini recital Elżbiety Wojnowskiej oraz krótki wykład przedstawicieli Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie dotyczący historii obrazu.
W tym roku obchodziliśmy 70 rocznicę powstania w gettcie warszawskim. Miasto
w sposób szczególny czciło pamięć bohaterów, ale także niezliczonych ofiar żydowskich mieszkańców stolicy. Zarówno Muranów, nazywany przed wojną  Dzielnicą Północną, jak i tereny dzisiejszej dzielnicy Wawer, a w szczególności Falenica, były głównie zamieszkałe przez rodziny żydowskie, które w większości zginęły w getcie lub zostały wywiezione do obozów zagłady.

-Chcemy tą nietypową akcją artystyczną upamiętnić los byłych mieszkańców Dzielnicy Północnej i Wawra. Jednocześnie opowiemy o tym, jak wyglądało ich życie w stolicy przed II wojną światową oraz przypomnimy współczesnym mieszkańcom Warszawy tradycję letniska - mówi Aleksandra Engler-Malinowska ze Stowarzyszenia Stacja Muranów, pomysłodawczyni projektu.

W ramach projektu „Stacja Pomarańczarka” odbędą się także inne wydarzenia, symbolicznie łączące Muranów z Falenicą.

Całość rozpocznie się o godz.12.00  w siedzibie Stacji Muranów ul.Andersa 13, gdzie odbędzie się spotkanie z Piotrem Pazińskim, autorem powieści „Pensjonat”, poświęcone historii letnisk budowanych na tzw. „linii otwockiej”.

Następnie o godz.13.00 rozpocznie się nietypowa gra miejska „Tramwaj letnisko”. Polegać ona będzie na przejściu z Muranowa do Centrum trasą przedwojennego tramwaju. Na trasie gracze będą mieli za zadanie odnaleźć kilka przystanków (zlokalizowanych według przedwojennego planu miasta). Na każdej ze stacji będzie umieszczony QR kod przekierowujący do nagrania ze wspomnieniami przedwojennych mieszkańców Warszawy. Do ich odczytania niezbędne są telefony z dostępem do internetu oraz słuchawki..
Po zakończeniu gry uczestnicy przejadą koleją do Falenicy.

Na miejscu w Falenicy zaprosimy wszystkich gości do indywidualnego spaceru, który umożliwi zapoznanie się zarówno z archiwalnymi zdjęciami przedwojennej architektury, jak i dzisiejszym wyglądem osiedla. Przewodnikiem w spacerze będzie aplikacja multimedialna udostępniona przez Fundację Ad Hoc archipelaghistorii.pl.

Goście zostaną poprowadzeni do 10 miejsc charakterystycznych dla dawnej Falenicy i społeczności żydowskiej. Na spacer również należy zabrać ze sobą komórkę!
Po uroczystym odsłonięciu muralu, o godz. 20.45 rozpocznie się projekcja filmu „Pociąg życia” w reż. Radu Mihaileanu na skwerze u zbiegu ulic Frenkla i Patriotów (w sąsiedztwie Kinokawiarni Stacja Falenica). Będzie to pierwszy plenerowy pokaz w ramach wawerskiej akcji „Filmowe Letnisko”.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Stacja Muranów” oraz Fundacja Stacja Kultury
Partnerzy: Muzeum Narodowe w Warszawie, Dom Spotkań z Historią, Kinokawiarnia Stacja Falenica, www.audiohistoria.pl, PKP spółka akcyjna, Fundacja Ad Hoc
Partnerzy medialni: Linia Otwocka,

Projekt „Stacja Pomarańczarka” jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawa.

Tagi: Stacja Pomarańczarka, impreza plenerowa, spotkanie, kino, spacer, mural


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń