Jak segregować śmieci?
Hanna Kowalska | 22 lipca 2013
W Warszawie obowiązują już nowe zasady odbioru odpadów komunalnych z gospodarstw domowych. Jesteśmy zachęcani do segregowania śmieci nie tylko poprzez kampanie ekologiczne, ale również znacznie niższymi stawkami za wywóz odpadów posegregowanych. Ale jak prawidłowo je segregować? Poniżej przybliżamy podstawowe zasady, co jednak nie wyczerpuje tematu. Zachęcamy do pełnego zgłębienia zasad segregacji pod adresem: http://czysta.um.warszawa.pl/segregowanie-odpadow.
Do dyspozycji mamy trzy przeznaczone do tego celu pojemniki:
a) czerwony worek/pojemnik: suchy papier i tektura, butelki plastikowe oraz inne opakowania wykonane z plastiku, kartony po sokach oraz puszki. Musimy pamiętać, by zgnieść opakowania (zajmują wtedy mniej miejsca) oraz odkręcić nakrętki z butelek.
- WRZUCAMY m.in.: gazety, książki, papierowe torby i worki, kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania (również pokrytą folią aluminiową jak np. opakowania po mleku), tworzywo sztuczne, np. plastik, metal, puste i zgniecione butelki plastikowe po napojach (np. typu PET), zużyte długopisy, paski skórzane, puste butelki plastikowe po kosmetykach, środkach czystości i po żywności (np. po jogurtach, margarynach), folię i torebki z tworzyw sztucznych, puszki po napojach, konserwach, drobny złom żelazny i metali kolorowych (np. zabawki, stare nożyczki, kapsle).
- NIE WRZUCAMY: tłustego i zabrudzonego papieru (np. papierowych opakowań po maśle, margarynie, twarogu), kalki, papieru termicznego i faksowego, tapet, odpadów higienicznych (np. wacików, podpasek, pieluch), opakowań z jakąkolwiek zawartością, butelek po olejach spożywczych i samochodowych, smarach, styropianu, gumy, puszek po farbach, baterii, opakowań po aerozolach, po środkach chwastobójczych czy owadobójczych, sprzętu AGD.
b) zielony worek/pojemnik: butelki i słoiki. Powinny być pozbawione metalowych nakrętek i kapsli (te wrzucamy do czerwonego pojemnika).
- WRZUCAMY: butelki i słoiki szklane po napojach (również alkoholowych) i po żywności, szklane opakowania po kosmetykach.
- NIE WRZUCAMY: porcelany i ceramiki, doniczek, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, reflektorów, szkła stołowego, okularowego, żaroodpornego, ekranów i lamp telewizyjnych, luster, szyb samochodowych i okiennych.
c) czarny worek/pojemnik: wszystkie inne śmieci, których nie możemy wrzucić do pojemników czerwonego i zielonego.
- WRZUCAMY: zabrudzone opakowania plastikowe, porcelanę, talerze, zabawki, opakowania po dezodorantach, styropian opakowaniowy, gumę, popiół węglowy, artykuły higieniczne (patyczki higieniczne, wata, pampersy itp.), potłuczone szyby, śmieci uliczne.
- NIE WRZUCAMY: odpadów niebezpiecznych (m.in.: leków przeterminowanych, farb, olejów i ich opakowań, opakowań po środkach ochrony roślin), zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (m.in.: żarówek, lamp, kineskopów, świetlówek, baterii i akumulatorów), sprzętu AGD i RTV, komputerów, odpadów wielkogabarytowych (m.in.: mebli, wykładzin, dywanów, materacy, wózków, suszarek na pranie).
Część odpadów może trafić do przydomowych kompostowników (resztki żywności, rośliny doniczkowe i cięte kwiaty, fusy od kawy i herbaty, skorupki jaj, obierki warzyw i owoców itp.), gdzie potem może stać się pożytecznym nawozem. Więcej na ten temat: http://czysta.um.warszawa.pl/web/strony/jak-segregowac-odpady.
A co z dużymi odpadami (meble, wózki, rowery, szyby okienne)?
Będą one odbierane oddzielnie i przekazywane do specjalnych zakładów przetwarzania tego typu odpadów. Następnie wysyłane będą do zakładów utylizacji. Można je będzie również oddać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
- WYRZUCAMY: stoły, szafy, krzesła, sofy, kanapy, dywany, wózki dziecięce, materace, pierzyny, rowery, zabawki dużych rozmiarów, szafki, duże szyby.
- NIE WYRZUCAMY: materiałów, odpadów i części budowlanych oraz odpadów sanitarnych takich jak: deski drewniane, belki, panele, ramy okienne, drzwi, płoty, wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki, płytki, rolety i inne, a także części samochodowych, motorowerów, kosiarek spalinowych, odpadów z remontów, odpadów ogrodowych, worków na śmieci lub kartonów z odpadami domowymi (komunalnymi zmieszanymi).
UWAGA! Meble mogą zawierać substancje niebezpieczne w postaci lakierów, farb, pianki poliuretanowej, oklein z tworzyw sztucznych itp. W wyniku ich spalania na terenie posesji czy w paleniskach domowych do atmosfery emitowane są związki szkodliwe dla środowiska oraz człowieka. Związki te są toksyczne i mają działanie rakotwórcze. Są szczególnie niebezpieczne dla dzieci!
Podobnie elektrośmieci można oddawać w specjalnie w tym celu wyznaczonych punktach. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można wrzucać w każdą sobotę w godz. 10:00 – 14:00 do kontenerów przed Urzędem Dzielnicy (ul. 1 Praskiego Pułku 33).
Dzięki nowemu systemowi zaledwie 50% dotychczasowych odpadów trafi na składowiska - w przeciwieństwie do starego systemu, w którym było to aż 90% odpadów.
Źródło: Portal http://czysta.um.warszawa.pl
Opracowanie: Hanna Kowalska
Tagi: segregowanie śmieci, recykling, segregacja śmieci, odpady, śmieci, nowe zasady wywozu śmieci
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
Niedziela, 5 lutego 2023
Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej
Niedziela, 12 lutego 2023
Lwy Fortepianu w hotelu Boss


Nasza ankieta
Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?