WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 11 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Cyprian, Olga, Benedykt

Kilka nowych ulic w Wesołej

Marcin Jędrzejewski  |  22 lipca 2011

W osiedlu Stara Miłosna największa inwestycja, jaką jest budowa szkoły podstawowej, pochłania większość przypadających na to osiedle środków inwestycyjnych. Na budowę dróg udało się jednak wygospodarować bez mała milion złotych. Środki te w pierwszej kolejności będą przeznaczane na budowę dróg z kanalizacją burzową, w rejonach najbardziej narażonych na zalewanie podczas ulewnych deszczy. 

Jak bardzo niezbędna to inwestycja, mogliśmy przekonać się rok temu, gdy po gwałtownej nawałnicy zalanych zostało bez mała 200 domów. Właśnie został rozstrzygnięty przetarg, w ramach którego zwycięska firma Dowbud-C dokończy budowę ul. Pogodnej od Klimatycznej do Kanału Wawerskiego (w zeszłym roku była tam zrobiona kanalizacja deszczowa, zabrakło natomiast środków na położenie docelowej nawierzchni asfaltowej i budowę chodników) oraz zrealizuje I etap budowy kanalizacji burzowej wraz z oświetleniem i nawierzchnią dróg  w rejonie pomiędzy ul. Jana Pawła II a Jaspisową. W ramach tego etapu wykonany zostanie odcinek ul. Rubinowej do Szmaragdowej oraz właśnie Szmaragdowa i Malachitowa.

Zarząd Dzielnicy czyni starania o dodatkowe środki umożliwiające budowę kolejnych dróg w tym rejonie, a także sfinansowanie projektów budowlanych kolejnego obszaru pomiędzy ul. Jaspisową a Diamentową. Choć istnieją pewne realne przesłanki na takie środki, to należy się też liczyć z tym, że przy ich braku wykonanie ulic w całym tym obszarze może zostać rozłożone na kilka etapów. Ale najważniejsze, że ich budowa wreszcie się zaczęła i jest realna perspektywa, że w najbliższej przyszłości zostanie dokończona.

Nowe ulice powstaną również w innych osiedlach. W Zielonej trwają procedury przetargowe mające wyłonić wykonawcę ul. Dobrej oraz ulicy dojazdowej do osiedla Segment. Kończone są także projekty:  ul. Jagiellońskiej (przetarg na budowę planowany jest jesienią) oraz w centrum ul. Błękitnej (przetarg w lipcu).

 

Tagi: inwestycje, drogi, ulice, kanalizacja burzowa


Komentarze użytkowników (4)

Dodaj komentarz
J.W.T | 2011-07-22 08:24:41

Panie Marcinie, jeżeli już pisze Pan o przypadających środkach finansowych na osiedla to proszę opisać dokładnie jak te środki są dzielone. W WPI z poprzednich lat oraz na najbliższe lata są projekty Stara Miłosna/Groszówka, problem w tym, że na Waszym osiedlu cały czas budowane są ulice/kanalizacja deszczowa, szkoły, hale sportowe oraz place zabaw a na Groszówce budowa ostatniej drogi miała miejsce w 2008(rozliczenie). Dla podkreślenia na Groszówce nie trzeba płacić olbrzymich kwot przed każdą inwestycją pewnej spółce, to tu najwięcej terenów posiada m. st. Warszawa które leżą niewykorzystane (tereny Narutowicza/Słowackiego gdzie od kilkunastu lat mają powstać boiska, Asnyka/Rejtana oraz sukcesywnie sprzedawany las Mickiewicza/Słowackiego). Kompleks boisk według ostatnich planów ma być realizowany w PPP w obecnej sytuacji ekonomicznej to kolejne dziesięć lat marazmu, szczególnie, że okolice nie są uzbrojone w infrastrukturę. Wesoła jako jedyna Dzielnica nie ma WOSiR, może to byłoby wyjściem. W stosunku do placów zabaw dla najmłodszych czy tu też wspólnie oba osiedla znajdują się w jednym planie inwestycyjnym? W Waszym osiedlu wybudowane zostały już dwa takie place, mają być jeszcze modernizowane a kolejne powstaną wraz z szkołą i przedszkolem. W Zielonej, Placu Wojska Polskiego, Centrum oraz Woli Grzybowskiej (bardzo skromny) też budowane były w ostatnim okresie place zabaw, tylko na Groszówce brak takiej inwestycji chyba, że został przyjęty projekt Arcadis, z tym, że na obwodnice jeszcze długo poczekamy (a dzieci wcale nie jest tak mało jak sądzi się w Urzędzie, wystarczy wyjrzeć przez okno w końcu to jedyna duża inwestycja w tym osiedlu).
Panie Przewodniczący proszę skrystalizować plany dzielnicowe osiedla Groszówka dla obecnej oraz przeszłej kadencji (dobrym podsumowaniem był Biuletyn Informacyjny wydawany przez Urząd nr 6(150) gdzie na Groszówce zostało zrealizowanych aż 7 inwestycji(!), 4 drogowe, 2 wodno-kanalizacyjne i jedna w WOM). Czy właśnie tak należy rozumieć płynące słowa z Urzędu Dzielnicy, zmieniające się wraz z koniunkturą - inwestujemy tam gdzie najwięcej ludzi mieszka, inwestujemy tam gdzie są największe potrzeby. Może ta część Dzielnicy nie jest najbardziej liczna jeśli chodzi o mieszkańców (c.a. 1500 osób), ale jako jedyna jest traktowana jak przysłowiowe "koło u wozu", nawet osiedlowa p. radna została wybrana przez mieszkańców S.M.. Więc jeżeli jest to możliwe to proszę podać nie konkretne daty poszczególnych inwestycji (te można znaleźć w WPF, choć i tu jest problem z Groszówką)ale dlaczego właśnie to osiedle jest tak traktowane.

Pozdrowienia z Groszówki

Redakcja | 2011-07-22 15:04:54

Autor artykułu przebywa obecnie na urlopie. Proszę się spodziewać odpowiedzi w połowie sierpnia.

Barbara C. | 2011-07-25 21:21:43

Odnośnier poprzedniego komentarza to uważam, że na Groszówce wcale nie jest ostatnio tak żle. Są uilice i latarnie. Proszę tego pana który pisał ten komentarz aby sobie pospacerowal w Starej Miłosnej ulicą Jutrzenki, Zachodu Słońca, Skalistą czy podobnymi w tym terenie, albo jeszcze lepiej żeby wybral się na taki spacer z dziecinnym wózkiem. Pożal się Boże wystające i dziurawe płyty chodnikowe, pomiędzy nimi wystające druty albo kałuże po kostki. a po deszczu błoto po kostki przylepiające się do butów jak kit do okiem. Jutrzenką po większej burzy płynie strumień wody który zalewa domy na ulicy Zachodu Słońca - już kolejny rok podmakają tam garaże. jest to chyba najniżej połozony teren w Starej Miłosnej i nikt sobie z tego nic nie robi. Nie ma ani ulicy, ani nawierzchni, ani latarni ani żadnej kanaliazacji a w czasie zimy dzieci chodzą do szkoly w ciemnościach egipskich. Do tego nawet nie ma normalnego wodociągu, żeby zakończyć budowę domu musiliśmy wykopać studnię jak w czasach króla Ćwieczka po MPWIK ma Starą Miłosną w nosie chocia stary rozpadający się wodociąg ledwo dyszy. Więc ja bardzo proszę o zajęcie się w końcu tym terenem abyśmy nie tonęli w błocie i ciemonościach, bez możliwości podłączenia się do normalnego działającego wodociągu! Wodociągi i ulice są na Groszówce, są w Centrum nawet pod samym lasem, a w Starej Miłosnej jest parę ulic, a reszta to zaniedbane komunistyczne jeszcze ciągi - pieszo jezdne - jakiś absurd z dawnych czasów!

J.W.T | 2011-07-26 13:05:01

Szanowna Pani Barbaro. Otóż bywam w S.M. codziennie, może nie we wszystkich uliczkach, wiem doskonale z jakimi problemami boryka się to osiedle. Jak sama Pani pisze jest to najniżej położony teren w okolicy tzw. Kanału Wawerskiego około 98 m n.p.m. z zlewnią wód z c.a. 4h okolicy. Wystarczy popatrzeć na mapy hydrologiczne aby to sobie uświadomić, popytać sąsiadów którzy tu mieszkają dłużej, żeby dowiedzieć się o istniejących gliniankach. Wychodnie warstw glin zwałowych w wielu miejscach znajdują się już 2-4 metry p.p.t. Stąd może wszędobylskie błoto. Zarzut o brak wodociągów i kanalizacji proszę kierować do MPZBDiW które od wielu lat blokuje skutecznie tego typu inwestycje MPWiK(proszę poczytać wcześniejsze numery Wiadomości). Na Groszówce wodociągi powstały w wielu miejscach około 15-20 lat temu, w wielu miejscach jako współfinansowanie, wcześniej ludzie też kopali studnie. Jako jedyna hydrofornia została zamknięta na Groszówce, w S.M właśnie rozbudowano SUW, a ma powstać kolejny odwiert. W stosunku do oświetlenia, fakt S.M. ma znaczne zapóźnienia ale tu chyba pretensje do budowniczych osiedla, przecież te tereny należą do wspomnianej spółki która za każdą inwestycję drogową/oświatową/wodną każe sobie słono płacić te wszystkie inwestycje użyteczności publicznej powstałe w Pani osiedlu kosztowałyby znacznie mniej gdyby nie te dodatkowe kwoty. Przytoczę Pani pewien szczegół w mojej ulicy elektryczność pojawiła się dopiero jak mieszkańcy za własne fundusze pobudowali linię energetyczną i przyłącza do domów, z tego co wiem w okolicy było podobnie, dopiero po kilku latach Zakład Energetyczny zrefundował część poniesionych kosztów. Jeżeli nie przekonują Pani słowa, może przekonają cyfry.
Budżet Inwestycyjny na rok 2011 S.M. - 8 170 000 PLN + 9 500 000 Nowoborkowska + kwoty z powyższego artykułu, Groszówka - miało być 400 000 PLN na ulicę Słowackiego, ale nie znajduję już tej sumy WPF, Według Wiadomości Sąsiedzkich jest 0 PLN
Budżet Inwestycyjny na rok 2010 - S.M. 11 260 000 PLN, Groszówka - 0 PLN
Budżet Inwestycyjny na rok 2009 - S.M. 17 037 000 PLN, Groszówka - 300 000 PLN.
Jeżeli cofnie się Pani dalej w harmonogramach to okaże się, że w ciągu ostatniej kadencji gros inwestycji z naszego wspólnego obszaru wyborczego trafiło do Pani osiedla. Proszę porozmawiać z radnymi dlaczego tak wyglądają inwestycje gdzie 75-80% środków przeznaczane jest w oświatę. Ja w komentarzu zauważam jedynie nierówny podział środków, a raczej ich brak po jednej stronie.

Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 11 lipca 2020

Energicznie i romantycznie nad Wisłą w Wawrze już w sobotę

Niedziela, 12 lipca 2020

Masz problem z poruszaniem się? Chcesz dojechać na wybory? Zadzwoń do Straży Miejskiej w niedzielę.

Poniedziałek, 13 lipca 2020

Po wakacjach ulica Saska będzie jak nowa

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń