WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 25 lutego 2020 r.
Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Gratka dla miłośników ekspozycji militarnych

Olga Łęcka  |  21 października 2013

W dobie urbanizacji i rozwoju miast powstało nowe miejsce zieleni. Na terenie Akademii Obrony Narodowej stworzono Park Militarny. Od 1 października br. na niespełna 70 hektarach można podziwiać trzydzieści osiem egzemplarzy ciężkiego uzbrojenia.

- Realizując ideę stworzenia plenerowej ekspozycji militarnej, pozyskano z zasobów Muzeum Wojska Polskiego sprzęt w postaci różnych typów czołgów, środków artyleryjskich, bojowych wozów piechoty, samolotów i śmigłowców. W zamian za użyczenie eksponatów, „Skarbnica Oręża Polskiego” – jak mawiał jej twórca płk Bronisław Gembarzewski - zobowiązała AON do przeprowadzenia ich konserwacji, drobnych napraw technicznych i pomalowania. - poinformowała nas Magdalena Rochnowska, rzecznik Akademii Obrony Narodowej. Remont ciężkiego uzbrojenia zgodnie z z wymogami konserwatorskimi określonymi przez głównego konserwatora MWP dokonali wolontariusze i pracownicy etatowi uczelni. Co ciekawe znaczna część egzemplarzy posiada wnętrza przystosowane do zwiedzania.

Twórcy niecodziennego parku przy każdym obiekcie zamontowali specjalną tabliczkę informacyjną opisująca zalety danego sprzętu. - „Park Militarny Rembertów” nie jest inicjatywą jednorazową, stąd nie można mówić o definitywnym zakończeniu prac nad jego tworzeniem. Dla uatrakcyjnienia ekspozycji planuje się podjęcie prac nad ustaleniem rodowodu poszczególnych eksponatów, czyli wprowadzenia oznakowań taktycznych i oznak rozpoznawczych formacji, na których wyposażeniu się znajdowały. Sukcesywnie poszczególne egzemplarze sprzętowe zostaną zaopatrzone w wizualizację świetlną, którą zamierza się wprowadzać, dzięki uprzejmości sponsorów. - dodała pani Magdalena Rochnowska. Co ciekawe miłośnicy ciężkiego uzbrojenia korzystając z uroków nowego miejsca zieleni będą mogli okazjonalnie wysłuchać występów orkiestr wojskowych czy spotkać się z kombatantami.

„Park Militarny Rembertów” można zwiedzać za darmo. Dla osób, pragnących poznać dokładnie historię i możliwości eksponatów Akademia Obrony Narodowej oferuje bezpłatne spacery z przewodnikiem. Korzystać z uroków niezwykłego parku na terenie otwartym można indywidualnie oraz grupowo bez przewodnika AON – w godzinach 8.00 – 21.00; w grupie zorganizowanej z udziałem przewodnika AON – w dni powszednie w godzinach 8.00 – 15.00. Natomiast na terenie zamkniętym, chronionym, indywidualnie oraz w grupie zorganizowanej z udziałem przewodnika z AON – w dni powszednie w godzinach 8.00 – 15.00.

Niebywałą zaletą "Parku Militarnego" w Rembertowie są nie tylko odrestaurowane zabytki. Miejsce utworzone przy Akademii Obrony Narodowej to przede wszystkim żywa lekcja historii dla całych rodzin.

 

 


 

Tagi: park militarny Rembertów, park militarny, ekspozycje militarne, sprzęt bojowy, przewodnik, atrakcje


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Luty 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Najbliższe wydarzenia


Środa, 26 lutego 2020

Wybory do Młodzieżowej Rady Dzielnicy

Niedziela, 1 marca 2020

Urodziny Chopina - koncert 1 marca

Wtorek, 3 marca 2020

Zaproszenie na Dzień Otwarty

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń