WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 27 lutego 2021 r.
Imieniny obchodzą: Anastazja, Wiktor, Gabriel

„Mieszkańcy spod Jedenastki” czyli o niepodległości dla najmłodszych

Agnieszka Uścińska, Muzeum Józefa Piłsudskiego  |  22 października 2013

1 września 2013 ruszył interaktywny portal edukacyjny Muzeum Józefa Piłsudskiego adresowany do dzieci w wieku 6-9 lat, ich opiekunów i pedagogów o nazwie „Mieszkańcy spod Jedenastki” - www.mieszkancyspod11.pl.  To wyjątkowe miejsce łączy doskonałą zabawę z promowaniem wiedzy o niepodległości, współczesnym patriotyzmie i postawach obywatelskich oraz rozwijaniem kompetencji w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Portal ma być przykładem świadomie i nowocześnie kształtowanej ścieżki edukacji patriotycznej dla najmłodszych.

1 września 2013 ruszył interaktywny portal edukacyjny Muzeum Józefa Piłsudskiego adresowany do dzieci w wieku 6-9 lat, ich opiekunów i pedagogów o nazwie „Mieszkańcy spod Jedenastki” - www.mieszkancyspod11.pl.. To wyjątkowe miejsce łączy doskonałą zabawę z promowaniem wiedzy o niepodległości, współczesnym patriotyzmie i postawach obywatelskich oraz rozwijaniem kompetencji w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Portal ma być przykładem świadomie i nowocześnie kształtowanej ścieżki edukacji patriotycznej dla najmłodszych.

Ambasadorką projektu jest Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka radiowej "Trójki", autorka wielu programów dla dzieci, a patronat honorowy objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kanwą portalu „Mieszkańcy spod Jedenastki” jest animowany film o tym samym tytule. Od 1 września 2013 można go obejrzeć na stronie www.mieszkancyspod11.pl oraz wziąć udział w zabawach edukacyjnych przybliżających dzieciom znaczenie słów: niepodległość, patriotyzm, współpraca, szacunek i godność.

Film został przygotowany przez zespół edukatorów Muzeum Józefa Piłsudskiego oraz młodych twórców filmów animowanych Olgę Kałagate i Aleksandrę Brożynę. Jego producentem jest Muzeum Józefa Piłsudskiego (prapremiera 11 listopada 2012). Film opowiada historię trójki przyjaciół – Elzy, Aniceta  i Tadzika, zmagających się z tajemniczym „murem”, który powstał wokół ich domu.

Ciekawa animacja, wciągająca, „niedopowiedziana” fabuła pozostawiająca dziecku przestrzeń dla jego wrażliwości i pełna szacunku dla indywidualnych wyborów, a także narracja w wykonaniu wybitnego aktora, Adama Ferencego to mądra rozrywka w najlepszym guście.

Na podstawie tego krótkiego filmu opracowano nowoczesny portal edukacyjny składający się z zestawów zabaw edukacyjnych dla dzieci w wieku 6-9 lat, podczas których bohaterowie filmu prowadzić je będą przez wyjątkową, arcyciekawą lekcję o niepodległości i sile solidarnego działania. Mamy tu miejsca ważne dla polskiej historii, narodowe emblematy, historyczne granice naszego państwa, a wszystko przy okazji odbudowywania wspólnego domu i poszukiwania klucza do tajemniczej skrzyni.

Zadania podzielono na dwa zestawy, po każdym z nich przygotowano nagrody, które można samemu pobrać ze strony i wydrukować. Portal zawiera także zakładkę dla nauczycieli z gotowymi konspektami interaktywnych lekcji opartych o treści zamieszczone na portalu.

Portal jest całkowicie bezpieczny. Nie zwiera reklam ani linków zewnętrznych odsyłających na niesprawdzone strony internetowe. Dziecko może się po nim swobodnie poruszać, wykonując poszczególne zadania w dogodnym dla siebie czasie.

Wszystkie treści są zgodne z obecnie obowiązującą podstawą programową. Korzystanie z oferty portalu jest bezpłatne.

CEL PROJEKTU

Portal „Mieszkańcy spod Jedenastki” to jeden z głównych elementów programu edukacyjnego Muzeum Józefa Piłsudskiego „O niepodległości dla najmłodszych”. Jego celem jest połączenie edukacji w zakresie trudnych dla dzieci pojęć związanych z niepodległością, patriotyzmem, działaniami obywatelskimi z zabawą. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych.

Interaktywna strona internetowa „Mieszkańcy spod Jedenastki” została zaprojektowana jako kompleksowy program edukacyjny przeznaczony do pracy na zajęciach szkolnych oraz do pracy indywidualnej dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej. Portal stanowi wyjątkowo atrakcyjną i skuteczną alternatywę dla tradycyjnych lekcji poświęconych tematom niepodległości i patriotyzmu.

Dzięki popularyzacji tego programu w szkołach, uczniowie pogłębią swoją wiedzę nie tylko z zakresu wychowania obywatelskiego i historii, ale także rozwiną kompetencje w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnej, zaś pedagodzy, którzy korzystają z wdrożenia projektu „Cyfrowa szkoła”, wprowadzą do swoich metod pracy nowe narzędzia w edukacji patriotycznej.

ZASIĘG PROJEKTU

„Mieszkańcy spod Jedenastki” to projekt o zasięgu ogólnopolskim, a docelowo także międzynarodowym (zaangażowanie dzieci i nauczycieli ze środowisk polonijnych). Adresowany jest do dzieci w wieku 6-9 lat, ich opiekunów i pedagogów.

Portal to pierwszy element wieloletniego planu działań edukacyjnych Muzeum Józefa Piłsudskiego. Stawiamy pierwszy krok na tej drodze, zaczynając od najmłodszych dzieci. W kolejnych latach będziemy obejmować działaniami również starsze grupy młodzieży. Do 2017 roku, daty otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego, nasz projekt obejmie swoim zasięgiem wszystkie poziomy edukacji.

 

KONKURS DLA KLAS I-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Programowi towarzyszy ogólnopolski (ale również adresowany do dzieci ze środowisk polonijnych) KONKURS DLA KLAS I-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH na najciekawszą szkolną gazetkę z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Celem konkursu jest przygotowanie przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela szkolnej gazetki z okazji Narodowego Święta Niepodległości przy wykorzystaniu nowoczesnych technik audiowizualnych oraz wiadomości zdobytych na stronie internetowej www.mieszkancyspod11.pl. Wykonanie tego projektu pozwoli dzieciom nie tylko pogłębić wiedzę o tym, czym jest współczesny patriotyzm, ale także poszerzy ich kompetencje w kierunku wykorzystywania nowych mediów (gazetka może mieć dowolną formę – może to być gazetka ścienna, drukowana lub elektroniczna).

Szczegóły konkursu i regulamin do pobrania na stronach: www.muzeumpilsudski.pl oraz www.mieszkancyspod11.pl oraz w zakładce artykułu.

 

 KONFERENCJE EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI

W ramach promocji portalu Muzeum Józefa Piłsudskiego planuje przeprowadzenie serii konferencji edukacyjnych dla nauczycieli w różnych powiatach Polski, poświęconych nowoczesnym formom edukacji. Ich częścią będzie lekcja pokazowa „O niepodległości dla najmłodszych” na przykładzie portalu „Mieszkańcy spod Jedenastki”. Mamy nadzieję, że dla pedagogów będzie to doskonała okazja do poznania i wdrożenia  w swoich szkołach nowoczesnych metod nauczania oraz wypracowania autorskich projektów edukacyjnych.

 

 

 

 

 

Tagi: portal edukacyjny, Muzeum Józefa Piłsudskiego, programy edukacyjne, Mieszkańcy spod Jedenastki, dzieci, konkursy, 11 listopada


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że zimą jezdnie i chodniki powinny być posypywane solą?

Tak, nie widzę przeciwwskazań
Tak, dzięki tej metodzie jest zdecydowanie bezpieczniej na jezdniach oraz chodnikach
Nie, sól nie jest dobrym rozwiązaniem
Nie, ponieważ sól szkodzi przyrodzie
Są lepsze metody na poprawę bezpieczeństwa na jezdniach i chodnikach
Nie mam zdania
Nie, sól niszczy samochody, a pieszym buty
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń