WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 4 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

Warsztaty i spotkania dla osób dotkniętych chorobą nowotworową i ich bliskich

Fundacja „Rak’n’Roll. Wygraj życie”   |  28 lipca 2011

Warsztaty i spotkania dla osób dotkniętych chorobą nowotworową i ich bliskich

Warsztaty psychoedukacyjne według Metody Simontona


Dr O. Carl Simonton był amerykańskim onkologiem – radioterapeutą. W latach sześćdziesiątych zauważył, że poczucie beznadziei dotykające pacjentów chorych na raka bardzo źle wpływa na ich zaangażowanie w proces leczenia. Zaczął więc zgłębiać sposoby radzenia sobie z tym problemem.  W końcu zaadoptował wyobraźnię jako metodę motywacyjną stosowaną w zarządzaniu i biznesie. Gdy zastosował swoją nową metodę u pierwszego pacjenta z zaawansowanym rakiem krtani, rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania. Nowotwór się cofnął, pacjent nie miał objawów ubocznych radioterapii i wrócił do pełnego zdrowia.

 

Od tego czasu program Simontona przeszedł wiele modyfikacji i udoskonaleń. Dzisiaj obejmuje zarówno poznawczo-behawioralny model samopomocy emocjonalnej - Racjonalną Terapię Zachowania (RTZ) rozwijający kompetencję emocjonalną, edukację, rozwój duchowy, stawianie i osiąganie celów bez ryzyka niepowodzenia, relaksację i wyobraźnię, aktywność fizyczną, rozwijanie systemu wsparcia i umiejętności komunikacji z bliskimi, a także wiele innych elementów stanowiących wszechstronny i spójny program psychoonkologiczny. Jest to program o udokumentowanej skuteczności, z powodzeniem stosowany w licznych ośrodkach onkologicznych na całym świecie. Badania naukowe wykazały, że uzupełnienie leczenia konwencjonalnego odpowiednią interwencją psychoterapeutyczną przeciętnie zwiększa dwukrotnie długość przeżycia chorych, a do tego znacznie poprawia jakość ich życia.

 

Fundacja „Rak’n’Roll. Wygraj życie” zaprasza chorych wraz z osobami wspierającymi na dwudniowe warsztaty psychoedukacyjne oparte na Programie Simontona.

Celem warsztatu jest poprawa jakości życia chorych i ich bliskich poprzez pracę nad:

 • przekonaniami na temat zdrowia i choroby
 • trudnymi emocjami
 • rolą wyobraźni w procesie zdrowienia
 • sposobami radzenia sobie ze stresem
 • wzrostem zaangażowania w proces leczenia
 • poprawą komunikacji z otoczeniem
 • zdrową semantyką
 • korzyściami wtórnymi z choroby
 • tworzeniem planu zdrowienia
 • budowaniem nadziei i wiary
 • własnymi zasobami i źródłem wsparcia
 • przekonaniami egzystencjalnymi

 

Warsztaty prowadzą psycholożki z wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami onkologicznymi:

 

Anna Długołęcka – psycholog, terapeutka programu Simontona. Od 5 lat prowadzi grupy wsparcia dla osób chorych i ich bliskich a także warsztaty psychoedukacyjne

 

Sylwia Świstak – Sawa – psychoonkolog, psychoterapeutka, certyfikowana terapeutka Programiu Simontona, od kilkunastu lat związana zawodowo z Centrum Onkologii w Warszawie.

 

Warsztaty odbywają się zawsze w sobotę i niedzielę, w godzinach 10-18.

Terminy: 20-21 sierpnia, 24-25 września, 22-23 października, 19-20 listopada, 17-18 grudnia. 

 

Spotkania grup wsparcia 

 

Współpraca międzyludzka jest istotnym elementem radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wspólnie ludzie mogą znaleźć więcej pomysłów na wyjście z sytuacji, opracowywać efektywne strategie działania i obdarzać się niezbędnym wsparciem. Zrozumienie i pomoc innych osób jest niezbędna w powrocie chorego do zdrowia. Poczucie akceptacji i wspólnoty jest motywacją do działania i poprawy swojego życia. 

 

Dlatego grupy wsparcia to bardzo skuteczna pomoc psychologiczna. Polega ona na rozmowach z ludźmi o podobnych problemach. Poszczególni członkowie są dla siebie oparciem i służą sobie wzajemnie pomocą. Podczas spotkań uczestnicy dzielą się doświadczeniami na temat tego jak żyć z chorobą, jak wyrażać emocje, jak się porozumiewać z najbliższymi, jak rozmawiać z lekarzami, jak radzić sobie z lękiem i innymi trudnymi emocjami. Często osobom chorym łatwiej przyjąć pewne informacje oraz sugestie dotyczące możliwości radzenia sobie w sytuacji choroby od innych pacjentów oraz od osób, które są lub były w podobnej sytuacji. 

 

Członkowie grupy biorą dobrowolnie udział w zajęciach, sami decydują o poruszanych tematach i znajdują rozwiązania. Zawsze jednak w spotkaniu grupy bierze udział doświadczony psychoonkolog, który czuwa nad formą spotkań. 

 

 

Fundacja „Rak’n’Roll. Wygraj życie” organizuje spotkania grup wsparcia oddzielnie dla osób z diagnozą nowotworową i oddzielnie dla ich bliskich. 

Grupy mają charakter otwarty. Spotkania każdej grupy odbywają się raz w miesiącu w piątek, w godz. 18 -20

 

Prowadzenie: Anna Długołęcka – psycholog, terapeutka programu Simontona. Od 5 lat prowadzi grupy wsparcia dla osób chorych i ich bliskich, a także warsztaty psychoedukacyjne.

 

Terminy: Spotkania grupy dla osób chorych: 19 sierpnia, 16 września, 21 października, 18 listopada, 16 grudnia

 

Spotkania grupy dla rodzin i osób wspierających: 29 lipca, 26 sierpnia, 9 września, 14 października, 16 listopada, 9 grudnia

 

Miejsce: ul. Chełmska 19/21 budynek "Lipsk", lok. 409.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: biuro@raknroll.pl 

Tagi: nowotwór, rak, pomoc psychologiczna, psychoedukacja, warsztaty psychoedukacyjne


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń