WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 1 kwietnia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis

Przeciwko drogim i ciężkim tornistrom

Marian Mahor, Zastępca Burmistrza Wesołej ds. Oświaty  |  4 grudnia 2013

Problem sierpniowo-wrześniowych wydatków na podręczniki staje się tematem żywym i budzącym niezwykłe emocje właściwie co roku w tym właśnie czasie. Kwoty, jakie trzeba wydać, aby zapewnić swojemu dziecku niezbędną wyprawkę szkolną, są naprawdę niebotyczne i na domiar złego – z roku na rok coraz wyższe. Za moich szkolnych i niestety zamierzchłych czasów powszechną praktyką było sprzedawanie i odkupywanie podręczników używanych.

Ci, którzy książki szanowali, mogli liczyć na wyższą wycenę ich „towaru” i tym samym większy „zysk”. Także i dziś ustawodawca pomyślał o takich rozwiązaniach, obowiązek organizacji obrotu używanymi podręcznikami na terenie szkoły nakłada art. 22b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Obecnie upowszechnienie praktyki odsprzedaży podręczników po zakończeniu roku szkolnego staje się wręcz koniecznością w obliczu rosnących cen zakupu nowych książek.

W dniu 30 października bieżącego roku, z inicjatywy Zarządu Dzielnicy Wesoła, w Urzędzie Dzielnicy odbyło się spotkanie dotyczące wyżej opisanych kwestii. W spotkaniu wzięli udział: Pan Edward Kłos, Burmistrz Dzielnicy Wesoła, piszący te słowa Marian Mahor, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wesoła, dyrektorzy szkół z terenu naszej dzielnicy, przedstawiciele Rad Rodziców poszczególnych szkół oraz pracownicy Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu dla Dzielnicy Wesoła.

Obowiązek wynikający z ustawy był do tej pory realizowany w poszczególnych placówkach  w naszej dzielnicy z bardzo różnym efektem. W czasie spotkania podsumowano informacje dotyczące aktualnego stanu obrotu używanymi podręcznikami w szkołach i wymieniono się doświadczeniami w tym względzie.

Zarząd Dzielnicy postanowił zachęcić dyrektorów do podjęcia bardziej systemowych i dynamicznych działań, zobowiązując się jednocześnie do wszechstronnego wsparcia akcji. Planowane są kolejne spotkania w celu popularyzacji dobrych praktyk oraz wypracowania wspólnego sposobu postępowania dla wszystkich szkół w dzielnicy Wesoła.

Bardzo istotna była obecność na spotkaniu przedstawicieli rodziców, którzy potwierdzili rosnącą potrzebę zmierzenia się z problemem wydatków na podręczniki szkolne, z dużą aprobatą przyjęli zapowiadane działania i zadeklarowali daleko idącą pomoc w poszukiwaniu właściwych rozwiązań.

Jednocześnie, na marginesie całej sprawy, przekazałem zebranym informację, że w obecnym roku szkolnym z rządowego programu dofinansowania zakupu podręczników „Wyprawka szkolna 2013” skorzystało 104 uczniów zamieszkałych w naszej dzielnicy. Na wypłatę tego świadczenia została przeznaczona kwota 26 300 zł. Dofinansowanie otrzymali wszyscy uczniowie, którzy złożyli wniosek.

Odrębnym tematem, który był omawiany podczas spotkania, bezpośrednio wiążącym się z tematem podręczników szkolnych, jest rosnąca waga tornistrów szkolnych. W tej kwestii także wymieniono doświadczenia z realizowanego w dzielnicy programu „Lekki tornister” i dyskutowano nad sposobami zaradzenia w tej „ciężkiej” sprawie. Do czasu kiedy w szkołach zapanuje powszechność korzystania z innowacyjnych technologii i narzędzi edukacyjnych, zarówno ceny podręczników, jak i ciężar tornistra będą istotnymi problemami „do pilnego rozwiązania”.

Tagi: dzieci, tornistry, oświata, szkoła, plecaki, wyprawka szkolna


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 kwietnia 2020

Wielkanocne warsztaty artystyczne w Ferio Wawer!

Niedziela, 5 kwietnia 2020

XI edycja Wawer Music Festival: Sasha Strunin & Gary Guthman Shaw

Sobota, 11 kwietnia 2020

Asterix i Obelix - ile kryją w sobie prawdy?

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń