WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 8 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

Przeciwko drogim i ciężkim tornistrom

Marian Mahor, Zastępca Burmistrza Wesołej ds. Oświaty  |  4 grudnia 2013

Problem sierpniowo-wrześniowych wydatków na podręczniki staje się tematem żywym i budzącym niezwykłe emocje właściwie co roku w tym właśnie czasie. Kwoty, jakie trzeba wydać, aby zapewnić swojemu dziecku niezbędną wyprawkę szkolną, są naprawdę niebotyczne i na domiar złego – z roku na rok coraz wyższe. Za moich szkolnych i niestety zamierzchłych czasów powszechną praktyką było sprzedawanie i odkupywanie podręczników używanych.

Ci, którzy książki szanowali, mogli liczyć na wyższą wycenę ich „towaru” i tym samym większy „zysk”. Także i dziś ustawodawca pomyślał o takich rozwiązaniach, obowiązek organizacji obrotu używanymi podręcznikami na terenie szkoły nakłada art. 22b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Obecnie upowszechnienie praktyki odsprzedaży podręczników po zakończeniu roku szkolnego staje się wręcz koniecznością w obliczu rosnących cen zakupu nowych książek.

W dniu 30 października bieżącego roku, z inicjatywy Zarządu Dzielnicy Wesoła, w Urzędzie Dzielnicy odbyło się spotkanie dotyczące wyżej opisanych kwestii. W spotkaniu wzięli udział: Pan Edward Kłos, Burmistrz Dzielnicy Wesoła, piszący te słowa Marian Mahor, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wesoła, dyrektorzy szkół z terenu naszej dzielnicy, przedstawiciele Rad Rodziców poszczególnych szkół oraz pracownicy Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu dla Dzielnicy Wesoła.

Obowiązek wynikający z ustawy był do tej pory realizowany w poszczególnych placówkach  w naszej dzielnicy z bardzo różnym efektem. W czasie spotkania podsumowano informacje dotyczące aktualnego stanu obrotu używanymi podręcznikami w szkołach i wymieniono się doświadczeniami w tym względzie.

Zarząd Dzielnicy postanowił zachęcić dyrektorów do podjęcia bardziej systemowych i dynamicznych działań, zobowiązując się jednocześnie do wszechstronnego wsparcia akcji. Planowane są kolejne spotkania w celu popularyzacji dobrych praktyk oraz wypracowania wspólnego sposobu postępowania dla wszystkich szkół w dzielnicy Wesoła.

Bardzo istotna była obecność na spotkaniu przedstawicieli rodziców, którzy potwierdzili rosnącą potrzebę zmierzenia się z problemem wydatków na podręczniki szkolne, z dużą aprobatą przyjęli zapowiadane działania i zadeklarowali daleko idącą pomoc w poszukiwaniu właściwych rozwiązań.

Jednocześnie, na marginesie całej sprawy, przekazałem zebranym informację, że w obecnym roku szkolnym z rządowego programu dofinansowania zakupu podręczników „Wyprawka szkolna 2013” skorzystało 104 uczniów zamieszkałych w naszej dzielnicy. Na wypłatę tego świadczenia została przeznaczona kwota 26 300 zł. Dofinansowanie otrzymali wszyscy uczniowie, którzy złożyli wniosek.

Odrębnym tematem, który był omawiany podczas spotkania, bezpośrednio wiążącym się z tematem podręczników szkolnych, jest rosnąca waga tornistrów szkolnych. W tej kwestii także wymieniono doświadczenia z realizowanego w dzielnicy programu „Lekki tornister” i dyskutowano nad sposobami zaradzenia w tej „ciężkiej” sprawie. Do czasu kiedy w szkołach zapanuje powszechność korzystania z innowacyjnych technologii i narzędzi edukacyjnych, zarówno ceny podręczników, jak i ciężar tornistra będą istotnymi problemami „do pilnego rozwiązania”.

Tagi: dzieci, tornistry, oświata, szkoła, plecaki, wyprawka szkolna


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Środa, 14 grudnia 2022

Koncert Kolęd w SP nr 353

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń