WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 9 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Weronika, Hieronim, Zenon

Najbardziej ucierpiały Wesoła i Wawer

Hanna Kowalska  |  1 sierpnia 2011

Fala obfitych opadów w ostatnim czasie najbardziej dotknęła Wawer i Wesołą. Kanalizacja burzowa obu tych dzielnic nie była w stanie przyjąć takiej ilości wody. W Wesołej ucierpiały głównie ulice Diamentowa, Gościniec, Platynowa i Borkowska, w Wawrze były to przede wszystkim: Czołgistów, Polany, Skrzyneckiego i część ulic Patriotów i Lucerny. 

Zalane posesje, woda w piwnicach i garażach, rzeki płynące ulicami – sytuacja, której nie udało się opanować mimo mobilizacji straży pożarnej. Strażacy mieli ręce pełne roboty w całej Warszawie, więc mieszkańcy musieli na własną rękę odpompowywać litry deszczówki z piwnic i organizować worki z piaskiem do zabezpieczania swoich posesji przed dalszym napływem wody.

 

Co na to władze dzielnic?

W Wesołej głównym kanałem odwadniającym jest Kanał Wawerski i jak na obecną sytuację ustalony limit zrzutu wody do kanału z Wesołej jest zbyt niski. Urząd opracowuje właśnie dokumentację, na podstawie której będzie można zwiększyć ten limit.

Podobnie w Wawrze zarząd dzielnicy skupia się raczej na długofalowych działaniach, mających na celu zabezpieczenie przed zalaniami w kolejnych latach. Powstał  interdyscyplinarny zespół urzędników, który pracuje nad koncepcją odwodnienia Wawra. Po jej opracowaniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie tych odwodnień, co nastąpi nie wcześniej niż w przyszłym roku.

 

Dlaczego niegdyś suche tereny są teraz regularnie zalewane?

Jako główne przyczyny tego stanu wskazuje się pozasypywane przez prywatnych właścicieli rowy melioracyjne na ich posesjach, bądź podnoszenie poziomu całych działek, przez co woda spływa na niższe tereny, oraz – szczególnie w wawerskim Aleksandrowie – glebę z przewagą gliny, która nie pozwala wodzie wsiąkać. Systemy melioracyjne Wesołej i Wawra wymagają gruntownej modernizacji. Władze Wesołej obiecują wygospodarować na ten cel odpowiednie środki, w Wawrze zaś ich posiadanie stoi pod znakiem zapytania.

Tagi: ulewy, podtopienia, zalanie, kanalizacja, melioracja, odwodnienie, Kanał Wawerski


Komentarze użytkowników (2)

Dodaj komentarz
Krzysiek_S | 2011-08-01 12:23:40

Oficjalnie został wczoraj pobity rekord historyczny sumy opadu za dobę 75 mm [ poza tym to norma miesięczna dla lipca !] , poprzedni rekord 69mm w lipcu 2002[ Okęcie] dla Warszawy.
Poza miejscem oficjalnego pomiaru szczególnie na wschód wystąpiły opady rzędu 107mm za dobę, jednak oficjalny jest pomiar z Okęcia, więc tego się trzeba trzymac.
Padł też kolejny rekord historyczny tym razem dla samego lipca , poprzedni rekord 216mm , z wczorajszym dniem 293mm. Norma to 75 mm dla Lipca !
Jednak to oficjalny pomiar, nieoficjalnie suma przekroczyła grubo 300 mm !
Do spisu ulic zalanym dodałbym też Trakt Lubelski, do dziś ludzie jeżdżą samochodami po chodniku przy numerze 313 i to nie wszystkie odcinki zalane tej ulicy.

Hanna Kowalska | 2011-08-01 13:36:35

Oczywiście, wymienione ulice to tylko część miejsc, gdzie jezdnia została totalnie zalana. Niestety gdyby zrobić pełny wykaz, byłby dosyć długi...

Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 9 lipca 2020

Wokół brzmienia autentycznego - W kręgu warszawskim

Sobota, 11 lipca 2020

Energicznie i romantycznie nad Wisłą w Wawrze już w sobotę

Poniedziałek, 13 lipca 2020

Po wakacjach ulica Saska będzie jak nowa

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń