WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 13 grudnia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz

Wawer i woda

Krzysztof Sokołowski  |  9 sierpnia 2011

Wawer i woda

Wawer od wieków miał problem z wodą. Polegał on głównie na zalewaniu terenów przez wody opadowe lub powodziowe. Obszar tarasu zalewowego to obecne rejony osiedla Las i część osiedla Zerzeń oraz na wschodzie rejony leśne.

Już na początku XX wielu podjęto próby opanowania żywiołu – powstały rowy melioracyjne i kanałki oraz wał przeciwpowodziowy zwany Miedzeszyńskim. Działania te miały jednak na celu odwodnienie cennych terenów rolniczych, a nie terenów zamieszkania .

Przez wiele lat taki system melioracyjny istniał w należytym stanie, jednak początki kapitalizmu sprawiły, że rozpoczęto masowe zasypywanie rowów, jeziorek i stawów, które służyły do odwodnienia gruntów. Również Urząd Dzielnicy zaczął masowo wydawać pozwolenia na budowę, nie zważając na konsekwencje dla bilansu wodnego Wawra.

Przez wiele lat odbywało się to bez konsekwencji, ponieważ mieliśmy lata suche, więc takie działania stawały się coraz powszechniejsze.

Nastał jednak maj i czerwiec roku 2010, kiedy po raz pierwszy zagrożenie związane z wodą zostało pokazane w telewizji. Był to okres przechodzenia fal powodziowych, dlatego też automatycznie zamykane były przepusty na kanałkach, konsekwencją tego było podniesienie stanu wód gruntowych i zalewanie okolic ulicy Kaszmirowej, gdzie obecnie stoją segmenty, a wcześniej był teren podmokły z licznymi jeziorkami i rowami melioracyjnymi. Osiedle Las również podobnie ucierpiało. Po czerwcowych ulewach podniósł się stan wód gruntowych także na osiedlu Wawer (okolice Antenowej) i na Nadwiślu, co spowodowało wybijanie wody w przydomowych garażach i piwnicach.

Ostatnim osiedlem, które zaczęło mieć kłopoty z wodą, był Aleksandrów, głównie w okolicach ulic Polany i Złotej Jesieni. Poza kwestią wód gruntowych narastał problem z zalewaniem ulicy Trakt Lubelski na pięciu odcinkach, ulicy Zwoleńskiej, ulicy Bronowskiej, ulicy Lucerny, ulicy Patriotów i innych, czego konsekwencją było zamykanie tych ulic na kilka godzin, do czasu spłynięcia lub odpompowania wody.

Mijały miesiące, w których również zdarzały się opady, w wyniku tego nastąpiło podniesienie się stanu wód gruntowych aż o 3 metry.

Lipiec tego roku okazał się rekordowym miesiącem w historii pomiarów – spadły 293 mm deszczu w ciągu całego miesiąca, przy normie 73 mm. Dlatego też kłopoty z wodą powróciły. Do wcześniej wymienionych osiedli dołączyło osiedle Sadul, rejony Wiśniowej Góry i Zbójnej Góry (ulica Czołgistów), w tym pierwszym woda zalewała tylko garaże i piwnice, a w tych ostatnich całe posesje.

Jako pierwszy problem zauważył pan Krzysztof Waśkiewicz, przewodniczący Rady Osiedla Zerzeń, który już od kilku lat walczy z nielegalnym zasypywaniem gruntów i rowów na terenach chronionych na swoim osiedlu. Jednak jego prośby i pisma przy braku widocznego zagrożenia były zbywane. Jak widać, miał rację. Gdyby nastąpiły realne działania, obecny problem byłby na pewno mniejszy.

W tym roku zaczęto jednak myśleć o sprawie wody w naszej dzielnicy. Odbyły się spotkania z przedstawicielami Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Komisji Ochrony Środowiska m.st. Warszawy, powstał także w dzielnicy Wawer interdyscyplinarny zespół połączonych wydziałów Ochrony Środowiska, Architektury i Budownictwa oraz Infrastruktury , którego zadaniem jest przygotowanie planu przebudowy istniejących cieków wodnych w Wawrze. Powstał też plan powołania ogólnomiejskiej spółki, która przejęłaby kompetencje różnych jednostek miejskich i wyższego szczebla, zajmujących się melioracją i gospodarką wodną.

Według różnych głosów mieszkańców, radnych i specjalistów, problem można rozwiązać poprzez pogłębienie kanałku Wawerskiego oraz udrożnienie przepustów pod ulicami i rowów melioracyjnych na terenie osiedli Zerzeń, Nadwiśle, Radość i Las, dzięki temu woda będzie szybciej spływać, nie będzie zatrzymywać się na osiedlach i podmywać okolicznych niżej położonych posesji. Trzeba jak najszybciej zbudować kanalizację sanitarną i deszczową i przepompownie, na przykład na osiedlu Aleksandrów. Należy również jak najszybciej opracować plany miejscowe, w których będą zawarte odpowiednie zastrzeżenia dla poszczególnych działek dotyczące gospodarki wodnej. Plany już opracowane należy poprawić.

Niestety, przeszkodą może okazać się brak wystarczających środków finansowania tych przebudów, ponieważ niezbędne są inwestycje w znacznej części naszej dzielnicy. Miejmy jednak nadzieję, że i tę trudność da się pokonać i w ciągu najbliższych lat nastąpią realne inwestycje w system wodny i kanalizacyjny w dzielnicy Wawer, żebyśmy przy następnym „potopie” nie musieli patrzyć z niepokojem w niebo.

Kanal Wawerski przy Klimontowskiej
Kanal Wawerski przy Klimontowskiej
Kanal Nowe Ujscie i Row Zagozdzianski
Kanal Nowe Ujscie i Row Zagozdzianski
Kanal Zerzenski przy Kadetow
Kanal Zerzenski przy Kadetow
Trakt Lubelski niedaleko Darniowej
Trakt Lubelski niedaleko Darniowej

Tagi: ulewy, podtopienia, zalanie, kanalizacja, melioracja, odwodnienie, Aleksandrów, Czołgistów, Kanał Wawerski


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Grudzień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 14 grudnia 2019

Otwarte zawody Pierwszy Sportowy Krok

Sobota, 14 grudnia 2019

Kiermasz Bożonarodzeniowy

Niedziela, 15 grudnia 2019

ALTER WAWER - niedziela 15 grudnia 2019

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czym rozgrzewasz się w jesienne wieczory?

Zdecydowanie herbatą, to mój ulubiony napój
Wybieram owocowo-ziołowe napary, lubię nowe połączenia
Ziółkami, oprócz smaku mają też działanie lecznicze
Jestem wierny/a kawie
Wybieram coś mocniejszego
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń