WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 3 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Razem dla bezpieczeństwa na drogach

ZTM  |  1 września 2011

Razem dla bezpieczeństwa na drogach

Na ulicach Warszawy każdego dnia „spotykają się” kierowcy samochodów i autobusów, motocykliści, rowerzyści, pasażerowie komunikacji miejskiej i piesi. Aby zadbać o ich bezpieczeństwo i działać na rzecz przyjaznej koegzystencji dużych i małych pojazdów na drogach, Zarząd Transportu Miejskiego, Polski Związek Motorowy oraz Komenda Stołeczna Policji nawiązały współpracę. Dzisiaj rozpoczynają wspólnie kampanię społeczną „Jedź bezpiecznie”.

 

Żeby szybko i bezpiecznie dotrzeć na miejsce, oprócz przestrzegania przepisów, niezbędne jest wzajemne zrozumienie. I życzliwość. Dlatego powstał dekalog bezpiecznego podróżowania. Stosowanie się do prostych zasad, o których często w codziennym pośpiechu zapominamy, przyczyni się nie tylko do zmniejszenia liczby wypadków, ale także do ograniczenia „nerwowych” sytuacji i niepotrzebnych konfliktów pomiędzy użytkownikami dróg.

 

Dekalog bezpiecznego podróżowania

 

1. Dostosuj prędkość do warunków na drodze.

2. Staraj się przewidzieć zachowanie innych uczestników ruchu.

3. Nie wymuszaj pierwszeństwa.

4. Nie zajeżdżaj drogi innym pojazdom. Gwałtowne hamowanie jest szczególnie niebezpieczne dla pasażerów komunikacji miejskiej.

5. Nie blokuj skrzyżowań.

6. Ustępuj miejsca pojazdom komunikacji miejskiej włączającym się do ruchu.

7. Uważaj na pieszych i osoby, które biegną przez jezdnię do autobusu lub tramwaju, bądź mogą na przystanku wyjść zza pojazdu prosto „pod koła”.

8. Gdy jesteś pieszym, nie wbiegaj na jezdnię, nie wychodź zza autobusu lub tramwaju, zanim nie sprawdzisz, że jest to bezpieczne.

9. Klaksonu używaj tylko w uzasadnionych przypadkach, np. by zwrócić uwagę na niebezpieczną sytuację.

10. Bądź życzliwy, opanowany i wyrozumiały - lepiej dojechać później, niż wcale.

 

Wielka inwestycja, jaką jest budowa centralnego odcinka II linii metra, w najbliższych latach będzie miała ogromny wpływ na ruch uliczny w Warszawie. Zamknięte zostaną ważne arterie i ich skrzyżowania. Aby wszyscy mieszkańcy miasta nie utknęli w korkach, transport publiczny musi zostać dodatkowo uprzywilejowany. „Przemawia” za tym prosty rachunek - jeden autobus zajmuje na drodze tyle miejsca, ile 4 samochody osobowe, a może przewieźć ok. 170 pasażerów (tramwaj nawet ponad 200). Samochodem po Warszawie, w dni powszednie przemieszcza się średnio 1,3 osoby. Dlatego tak ważny jest racjonalny wybór środków transportu.

 

Leszek Ruta, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie:

Zachęcamy kierowców, aby przesiedli się do komunikacji. Jeśli nie mogą tego zrobić, bo np. auto jest ich narzędziem pracy, aby przemierzając ulice Warszawy życzliwie patrzyli na autobusy i tramwaje. Pomogą w ten sposób punktualnie dotrzeć na miejsce ich licznym pasażerom i sami na tym skorzystają. Im więcej warszawiaków wybierze transport publiczny, tym mniejsze będą korki.

 

Wybór komunikacji to czystsze powietrze w Warszawie. Samochód osobowy, przejeżdżając kilometr, wytwarza ok. 140 gram dwutlenku węgla. Autobus, którym średnio podróżuje 80 osób – tylko 11 gram CO2 (w przeliczeniu na pasażera).

 

Kampanię „Jedź bezpiecznie” wspiera Tomasz Kuchar – znany kierowca rajdowy, wielokrotny mistrz Polski, uczestnik rajdowych mistrzostw świata, profesjonalista, który przestrzega przed brawurą i namawia do myślenia za kierownicą.

 

Tomasz Kuchar, kierowca rajdowy:  

Ćwiczona latami umiejętność szybkiego prowadzenia pojazdów nie zwalnia z obowiązku przestrzegania przepisów, a przede wszystkim z myślenia. I przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze. Szybkość jest dobra tam, gdzie ścigamy się jako sportowcy. Na drogach publicznych jesteśmy kierowcami, jak inni i obowiązują nas te same reguły. Umiejętność bezpiecznej jazdy jest bezcenna, a jednym z jej elementów jest wyczucie granicy, gdzie kończy się sport, a zaczyna życie. Tego uczę w mojej Akademii Bezpiecznej Jazdy. Oprócz umiejętności technicznych, ważna jest także życzliwość dla innych użytkowników dróg, zwłaszcza dużych pojazdów, którymi podróżuje wielu pasażerów.

Brawura jest widoczna, niestety, w policyjnych statystykach. W okresie styczeń - czerwiec 2011 na terenie Warszawy odnotowano 521 wypadków - o 30 więcej w porównaniu z pierwszym półroczem 2010 roku. Zginęło w nich 49 osób (o 25 więcej), a rannych zostało 614 osób (o 43 więcej). Na ulicach stolicy zatrzymano 1085 nietrzeźwych kierowców (o 293 więcej). Najczęstsze przyczyny wypadków powodowanych przez kierowców to wymuszenie pierwszeństwa (36,5 proc.), nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych (29,8 proc.) oraz niedostosowanie prędkości do warunków na drodze (12,2 proc. wypadków).

Wojciech Pasieczny, radca Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji: 
 
Wiele osób siadających „za kółko” uważa się za doskonałych kierowców. Myślą, że wypadek może przydarzyć się każdemu, tylko nie im.  Rzeczywistość weryfikuje te przekonania, często bardzo drastycznie. Brawura, brak wyobraźni, cwaniactwo to prosta droga do tragedii, które – niestety – zdarzają się na warszawskich drogach niemal codziennie.

 

Jeśli chcesz rywalizować, jedź na tor wyścigowy. Na ulicy zdejmij nogę z gazu, przestrzegaj przepisów, bądź rozważny i życzliwy dla innych.

 

Przygotowany przez ZTM folder z dekalogiem bezpiecznego podróżowania będą kierowcom rozdawali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KSP, podczas kontroli na ulicach Warszawy. Foldery będą również dostępne na parkingach „Parkuj i Jedź”. Plakaty z wizerunkiem Tomasza Kuchara pojawią się na 20 billboardach, użyczonych przez firmę AMS, patrona medialnego kampanii. Rajdowiec surowym okiem spojrzy także na kierowców z tylnych ścian 20 autobusów Miejskich Zakładów Autobusowych, partnera kampanii „Jedź bezpiecznie”.

 

Kampania potrwa do 30 września br.

Tagi: ZTM, bezpieczeństwo, jedź bezpiecznie, ruch drogowy, kierowcy, samochody


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń