WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 19 stycznia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Marta, Henryk, Mariusz

Maj w Radzie Dzielnicy Wawer

Marcin Kurpios  |  5 czerwca 2014

Na majowej sesji Rada Dzielnicy przyjęła sprawozdania z działalności dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Specjalistycznej Poradni Rodzinnej. Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej, kierowany przez panią Renatę Staruch, przygotował obszerne sprawozdanie, w którym omówiono działalność Ośrodka w ubiegłym roku. OPS przyznaje m.in.: zasiłki, pomoc rzeczową, pomoc w załatwieniu spraw w urzędach oraz świadczy usługi opiekuńcze.

Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej zajmują się również osobami bezdomnymi oraz wykonują pracę socjalną, w tym specjalistyczne poradnictwo. W 2013 roku z pomocy OPS skorzystało 3,5 tys. osób – prawie 5% mieszkańców dzielnicy. Największą liczbę stanowiły osoby starsze i samotne oraz rodziny z dziećmi. Dochody tych osób są tak niskie, że nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Podopieczni Ośrodka często zaciągają kredyty, których nie są w stanie spłacać. Trudna sytuacja finansowa ich rodzin wpływa na pogarszanie się zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, wzrost problemu chorób społecznych, zwłaszcza alkoholizmu. Budżet Ośrodka w ubiegłym roku wynosił prawie 10 milionów złotych. Środki te wydano na wypłatę zasiłków, pomoc rzeczową oraz usługi opiekuńcze. Najwięcej osób otrzymało pomoc z powodu długotrwałej i ciężkiej choroby, niepełnosprawności oraz bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych. Dodatkowo OPS sfinansował dożywianie w szkołach dla ponad siedmiuset dzieci. Jedną z form pracy Ośrodka jest zachęcanie osób bezrobotnych do podjęcia prac społecznie użytecznych. Prace takie są skutecznym narzędziem aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych oraz sposobem na weryfikację faktycznej chęci podjęcia pracy przez bezrobotnego. W sprawozdaniu wykazano również konieczność przeniesienia OPS do nowej siedziby, gdyż obecnie Ośrodek mieści się w dwóch lokalizacjach, które nie są dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Podobne sprawozdanie zostało przygotowane przez dyrektor Specjalistycznej Poradni Rodzinnej – panią Annę Jędrzejowską-Perzyńską. Podstawowym celem SPR jest prowadzenie poradnictwa rodzinnego w zakresie działań psychologicznych, pedagogicznych oraz terapii rodzinnej. W ubiegłym roku z usług Specjalistycznej Poradni Rodzinnej skorzystało prawie 1330 osób, w tym 670 po raz pierwszy. Osoby zgłaszające się do Poradni mogły skorzystać z poradnictwa psychologicznego i pedagogicznego, psychoterapii indywidualnej – dla osób z problemami emocjonalnymi i osobowościowymi, grupowej oraz rodzinnej – dla osób znajdujących się w nagłym kryzysie rodzinnym, mediacji rodzinnych lub wsparcia grup samopomocowych. Psychoterapia dla dzieci i młodzieży stosowana jest w przypadkach stwierdzenia fobii szkolnych, zaburzeń autoagresywnych i in. Dodatkowo Poradnia bierze aktywny udział w pracach Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Pomocy w Rodzinie dla Dzielnicy Wawer.

Radni jednogłośnie przyjęli oba sprawozdania i złożyli na ręce pań dyrektor OPS – Renaty Staruch i SPR – Anny Jędrzejowskiej-Perzyńskiej podziękowania i życzenia sukcesów w kolejnych latach pracy.

 

Tagi: Maj w Radzie Dzielnicy Wawer, Rada Dzielnicy Wawer, Rada Dzielnicy, radni


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Styczeń 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


17 - 20 stycznia 2022

Tydzień z budżetem obywatelskim

Czwartek, 20 stycznia 2022

Repertuar kina Stacja Falenica

Czwartek, 20 stycznia 2022

Spacer w Zoo z okazji Dnia Wiedzy o Pingwinach

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń