WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 19 stycznia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Marta, Henryk, Mariusz

Witaj szkoło!

Marcin Jędrzejewski  |  6 września 2011

Rozpoczął się kolejny rok szkolny. Pełne sił po wakacjach, ale także nieco rozbrykane, nasze pociechy wróciły w szkolne progi. W Starej Miłośnie ich sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. Szkoła nr 173 pęka w szwach, dzieci uczą się na dwie zmiany, zerówki są dowożone autokarem do szkoły nr 174... W tej trudnej sytuacji widać już jednak światełko w tunelu. Budowa drugiej szkoły podstawowej dla osiedla Stara Miłosna idzie pełna parą, wykonawca nawet o kilka tygodni wyprzedza harmonogram prac. Zgodnie z umową, mają się one zakończyć do końca lutego 2012 roku, potem już tylko odbiory techniczne i wygląda na to, że już za rok, wracające z wakacji dzieci będą mogły rozpocząć rok szkolny w zgoła innych nastrojach.

 

Powstający budynek szkolny przy ul. Cieplarnianej mimo prostej bryły jest przemyślanym i nowoczesnym obiektem. Na łącznej powierzchni 5812 m2 powstaje 16 sal lekcyjnych, 2 salki do pracy w grupach, sala komputerowa, biblioteka z czytelnią multimedialną, duża sala gimnastyczna (18 x 36 m), oraz druga mniejsza do ćwiczeń, 3 świetlice, stołówka i szerokie, przestronne korytarze... Działka pod szkołą nie jest zbyt wielka, liczy bowiem zaledwie 9300 m2, ale zmieści zarówno boisko do piłki nożnej, jak i boisko wielofunkcyjne oraz bieżnię. Dla najmłodszych uczniów będzie także niewielki plac zabaw.

 

Cały obiekt jest wykonywany kompleksowo, bez tak uciążliwego dla uczniów budowania etapowego. Jest tu jeden słaby punkt, jeśli chodzi o zakończenie prac. Bowiem oglądając ich postęp, widać gołym okiem, że wykonawca spokojnie wyrobi się do końca lutego. Jednak jakoś nie bardzo wyobrażam sobie zimowe urządzanie trawników, czy nawet budowanie boisk, a z tym do pierwszych śniegów wykonawcy może być trudno zdążyć. No ale nie przesądzajmy, a nawet jak budowa boiska przeciągnie się na wiosnę, to i tak po wakacjach będzie na pewno gotowe.

 

Szkoła, choć jeszcze nie wybudowana, już zaczyna budzić emocje. A to za sprawą konieczności wydzielenia obwodów szkolnych, o których niedawno pisaliśmy. Pierwszy projekt, przyjęty przez Zarząd Dzielnicy, jest trudny do zaakceptowania przez część osób. Mieszkając bowiem relatywnie blisko nowego budynku, ich dzieci musiałyby uczęszczać do dalej położonej szkoły nr 173. Niestety analizując mapkę Starej Miłosny i prognozowaną sytuację demograficzną, sam nie miałem jakichś bardziej konstruktywnych pomysłów. Wszak trzeba pamiętać, że do obu szkół musi uczęszczać podobna liczba dzieci, by znów nie trzeba było w jednej wprowadzać nauczania zmianowego. Jak zapewnia Burmistrz Edward Kłos, każda propozycja najbardziej zainteresowanych – czyli rodziców dzieci - zostanie przeanalizowana, może uda się wspólnie wypracować jakieś lepsze rozwiązanie.

 

A tymczasem nowa szkoła rośnie w górę. Trwają prace nad dociepleniem i elewacjami budynku. Wewnątrz kończą się prace przy instalacjach c.o., pozostałe są już gotowe. Została jeszcze tylko do wykonania wylewka na parterze, gdzieniegdzie dokończenie tynków oraz typowe prace wykończeniowe: malowanie, montaż drzwi, wykładzin podłogowych itp. Niestety, nie mogę Państwa zaprosić na spacer po szkole, tak jak można spacerować sobie po budowanej ulicy Nowoborkowskiej, ale na spacer ul. Cieplarnianą i rzut oka na budynek z zewnątrz warto kiedyś się wybrać. 

A odpowiadając na oczywiste pytania o dojazd do szkoły, od razu wyjaśniam, że odcinek Cieplarnianej od ul. Jana Pawła II do Kanałku Wawerskiego jest już w końcowej fazie projektowania, a w projekcie skromnego przyszłorocznego budżetu inwestycyjnego są przeznaczone środki na jego realizację.Tagi: nowa szkoła, budynek szkoły, ul. Cieplarniana, obwody szkolne


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
Barbara C. | 2011-09-09 21:58:18

Czy to prawda że w nowej szkole będzie przedszkole lub odział przedszkolny?
A jeżeli nie, to gdzie w takim razie i kiedy będzie drugie przedszkole?

Stalgast
Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

W Nowym Roku:

rzucę palenie
schudnę
będę się zdrowo odżywiać
zacznę uprawiać sport
zacznę odkładać pieniądze na spełnienie marzeń
nic nie postanawiam, bo zawsze nic mi z tego nie wychodzi
nic nie postanawiam, bo nie uznaję "postanowień noworocznych", przez cały rok staram się zmieniać na lepsze
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń