WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 27 lutego 2020 r.
Imieniny obchodzą: Anastazja, Wiktor, Gabriel

Nie ma wakacji od dbania o parki – ciekawostki o miejskiej zieleni

Zofia Ślepowrońska   |  12 sierpnia 2014

Nie ma wakacji od dbania o parki – ciekawostki o miejskiej zieleni

Atrakcyjna zieleń w miejskich parkach to wynik stałych prac pielęgnacyjnych prowadzonych od wiosny do jesieni. Regularnie pielone są rabaty kwiatowe, spulchniana jest ziemia, a przekwitnięte kwiatostany oraz dzikie pędy usuwane. Rośliny są również podlewane i nawożone.

Ważnym dla wyglądu parku i rozwoju roślin jest zabieg przycinania krzewów. Powstrzymanie niekontrolowanego wzrostu roślin zagęszcza krzew oraz nadaje mu odpowiednią formę. Prace dotyczą także żywopłotów.

W parkach systematycznie kosi się trawę. Częstotliwość tych prac uzależniona jest od lokalizacji trawnika. Najczęściej - bo 12 razy - strzyżony jest park Ujazdowski oraz oś główna Ogrodu Saskiego i teren wokół Fontanny Wielkiej i Grobu Nieznanego Żołnierza. Po to, by mieszkańcy mogli rozkładać się na gęstych trawnikach, są one wygrabiane i nawożone, a w miejscach np. wydeptanych lub wypalonych słońcem, siana jest nowa trawa. W niektórych parkach są obszary, na których zostawia się wysoką trawę, co jest korzystne dla fauny.

W każdym z parków będących pod naszą opieką podziwiać można ciekawie zaaranżowane kwietniki.  Kompozycje - pod kątem doboru gatunków oraz wzorów z kwiatów i roślin ozdobnym - projektują architektki krajobrazu z Działu Parków.  Pracownicy firm zewnętrznych codziennie pielęgnują ukwiecenie, a na wiosnę, lato i jesień wymieniają obsadzenia sezonowe.

Żeby mieszkańcom miło wypoczywało się wśród zieleni miejskie ogrody są codziennie sprzątane. Dzień pracowników firm dbających na zlecenie ZOM o parki rozpoczyna się od pozbierania śmieci z alejek, trawników, rabat i opróżnienia koszy. Uzupełniane są foliowe worki w dystrybutorach torebek na psie odchody. W planie porządków jest także zamiatanie alejek, schodów i placów.

Tak często jak jest to potrzebne myte są ławki, kosze na śmieci i tablice informacyjne. Usuwane są z nich napisy i rysunki oraz bieżące zanieczyszczenia. Czynności te powtarzane są co najmniej raz w miesiącu. Ławki są także malowane i na bieżąco naprawiane, a te najbardziej wysłużone wymieniane.

Prace z pogranicza porządkowych i pielęgnacyjnych dotyczą także zbiorników wodnych i fontann. Konieczne jest zdejmowanie z tafli wody zanieczyszczeń. Specjalistycznym zabiegiem jest wykoszenie grążela z jeziora Kamionkowskiego. Nadmiar tej rośliny  blokuje dostęp pod powierzchnię – ważnych dla podwodnych roślin i zwierząt – promieni słonecznych. Zamula też wodę.

Szczególną opieką w parkach objęte są place zabaw. Codzienne sprzątnie i przegląd stanu technicznego urządzeń zabawowych to żelazny punkt dnia. W każdej piaskownicy piasek wymieniany jest 7 razy w okresie od kwietnia do października. W przypadku nagłego zabrudzenia nowy piasek dostarczany jest bezzwłocznie.

Zabiegiem przeprowadzanym dwa razy w sezonie jest mycie parkowych rzeźb, poidełek, kamiennych ław i waz.

ZOM zleca prace ogrodnicze i porządkowe w sześciu parkach: Praskim, Skaryszewskim, Ujazdowskim, Fosa i Stoki Cytadeli, Ogrodzie Saskim i na Polu Mokotowskim.  Łącznie 170 ha powierzchni.  

fot. ZOM

Tagi: parki w Warszawie, Park Skaryszewski, pielęgnacja zieleni, kwiaty, ZOM, zieleń miejska


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Luty 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 28 lutego 2020

Pisanie nocą / warsztaty

Piątek, 28 lutego 2020

XXX edycja Praskiego Blues'a

Niedziela, 1 marca 2020

Wawer Music Festival

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń