WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 13 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Diana, Hipolit, Maksym

Nie ma wakacji od dbania o parki – ciekawostki o miejskiej zieleni

Zofia Ślepowrońska   |  12 sierpnia 2014

Nie ma wakacji od dbania o parki – ciekawostki o miejskiej zieleni

Atrakcyjna zieleń w miejskich parkach to wynik stałych prac pielęgnacyjnych prowadzonych od wiosny do jesieni. Regularnie pielone są rabaty kwiatowe, spulchniana jest ziemia, a przekwitnięte kwiatostany oraz dzikie pędy usuwane. Rośliny są również podlewane i nawożone.

Ważnym dla wyglądu parku i rozwoju roślin jest zabieg przycinania krzewów. Powstrzymanie niekontrolowanego wzrostu roślin zagęszcza krzew oraz nadaje mu odpowiednią formę. Prace dotyczą także żywopłotów.

W parkach systematycznie kosi się trawę. Częstotliwość tych prac uzależniona jest od lokalizacji trawnika. Najczęściej - bo 12 razy - strzyżony jest park Ujazdowski oraz oś główna Ogrodu Saskiego i teren wokół Fontanny Wielkiej i Grobu Nieznanego Żołnierza. Po to, by mieszkańcy mogli rozkładać się na gęstych trawnikach, są one wygrabiane i nawożone, a w miejscach np. wydeptanych lub wypalonych słońcem, siana jest nowa trawa. W niektórych parkach są obszary, na których zostawia się wysoką trawę, co jest korzystne dla fauny.

W każdym z parków będących pod naszą opieką podziwiać można ciekawie zaaranżowane kwietniki.  Kompozycje - pod kątem doboru gatunków oraz wzorów z kwiatów i roślin ozdobnym - projektują architektki krajobrazu z Działu Parków.  Pracownicy firm zewnętrznych codziennie pielęgnują ukwiecenie, a na wiosnę, lato i jesień wymieniają obsadzenia sezonowe.

Żeby mieszkańcom miło wypoczywało się wśród zieleni miejskie ogrody są codziennie sprzątane. Dzień pracowników firm dbających na zlecenie ZOM o parki rozpoczyna się od pozbierania śmieci z alejek, trawników, rabat i opróżnienia koszy. Uzupełniane są foliowe worki w dystrybutorach torebek na psie odchody. W planie porządków jest także zamiatanie alejek, schodów i placów.

Tak często jak jest to potrzebne myte są ławki, kosze na śmieci i tablice informacyjne. Usuwane są z nich napisy i rysunki oraz bieżące zanieczyszczenia. Czynności te powtarzane są co najmniej raz w miesiącu. Ławki są także malowane i na bieżąco naprawiane, a te najbardziej wysłużone wymieniane.

Prace z pogranicza porządkowych i pielęgnacyjnych dotyczą także zbiorników wodnych i fontann. Konieczne jest zdejmowanie z tafli wody zanieczyszczeń. Specjalistycznym zabiegiem jest wykoszenie grążela z jeziora Kamionkowskiego. Nadmiar tej rośliny  blokuje dostęp pod powierzchnię – ważnych dla podwodnych roślin i zwierząt – promieni słonecznych. Zamula też wodę.

Szczególną opieką w parkach objęte są place zabaw. Codzienne sprzątnie i przegląd stanu technicznego urządzeń zabawowych to żelazny punkt dnia. W każdej piaskownicy piasek wymieniany jest 7 razy w okresie od kwietnia do października. W przypadku nagłego zabrudzenia nowy piasek dostarczany jest bezzwłocznie.

Zabiegiem przeprowadzanym dwa razy w sezonie jest mycie parkowych rzeźb, poidełek, kamiennych ław i waz.

ZOM zleca prace ogrodnicze i porządkowe w sześciu parkach: Praskim, Skaryszewskim, Ujazdowskim, Fosa i Stoki Cytadeli, Ogrodzie Saskim i na Polu Mokotowskim.  Łącznie 170 ha powierzchni.  

fot. ZOM

Tagi: parki w Warszawie, Park Skaryszewski, pielęgnacja zieleni, kwiaty, ZOM, zieleń miejska


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń