WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 30 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Martyna, Maciej, Marcin

Co dalej z parkowaniem na Saskiej Kępie?

Jerzy Gierszewski  |  12 września 2014

Kwestia wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania na terenie osiedla Saskiej Kępy od początku wakacji budzi skrajne emocje. W związku z tym 2 września br. odbyło się spotkanie Komitetu z burmistrzem dzielnicy Praga-Południe, Tomaszem Kucharskim.

W imieniu mieszkańców Saskiej Kępy wnioskujemy o przeprowadzenie w trybie określonym uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dn.11 lipca 2013r. , konsultacji społecznych w sprawie daleko idących ograniczeń parkowania na naszych ulicach, samochodów nie należących do mieszkańców Saskiej Kępy.

Takim wnioskiem wygłoszonym w imieniu Komitetu Obywatelskiego Saska Kępa przez Wojciecha Niewiadomskiego, popartym zebraniem 1015 podpisów odręcznych i 365 elektronicznych, rozpoczęło się 2 września br. spotkanie Komitetu z burmistrzem dzielnicy Praga-Południe, Tomaszem Kucharskim.

Zostaliśmy zajechani przez setki samochodów w momencie wprowadzenia strefy płatnego parkowania na Powiślu – powiedział W. Niewiadomski – Samochody z rejestracjami z Wawra, Rembertowa, Józefowa, Otwocka i innych miejscowości z tego rejonu aglomeracji parkują na naszych ulicach a ich właściciele korzystając z dogodnych połączeń, jadą do pracy w Śródmieściu. Z faktami się nie dyskutuje a my te fakty udokumentowaliśmy na tysiącach zdjęć. Widać na nich rozjechane trawniki, poniszczone płotki, zatarasowane posesje i zastawione chodniki bez możliwości przejazdu np. wózka z dzieckiem. Na zdjęciach widać też wyraźnie, że walka o miejsca parkingowe zaczyna się o godz. 7.00. Po godz. 9.00 zachowania kierowców często przybierają patologiczną formę. Po godzinie 16/17 Saska Kępa pustoszeje. Pracujący w Śródmieściu wracają do domu.

Dlatego, panie burmistrzu, prosimy o zajęcie się naszym problemem. Prosimy o sięgnięcie do jednego z proponowanych przez nas rozwiązań lub do innych, mądrzejszych. Prosimy także o jak najszybsze przeprowadzenie konsultacji społecznych, umożliwiających podjęcie oczekiwanych decyzji.

Burmistrz T. Kucharski przede wszystkim podziękował Komitetowi Obywatelskiemu Saska Kępa za wykonanie ogromnej pracy przy diagnozowaniu problemu i zbieraniu podpisów oraz za formalne wystąpienie z wnioskiem o konsultacje społeczną.

Dzięki temu, nie będą robiły na nas wrażenia zarzuty, które na pewno się pojawią, że władza samorządowa coś sobie wymyśla i robi zamieszanie. Zgadzam się z Państwa diagnozą i podzielam pogląd, że Saska Kępa nie powinna być bezpłatnym parkingiem dla dojeżdżających do pracy w Śródmieściu.

Problem, o którym rozmawiamy, istnieje już od kilku lat. Jednak w ostatnich 2-3 latach bardzo się nasilił. Musimy przy tym mieć świadomość, że zastosowanie rozwiązań komunikacyjnych takich, jak w innych częściach miasta jest w zasadzie niemożliwe. Wynika to z faktu, że cały układ urbanistyczny, komunikacyjny Saskiej Kępy pochodzi z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Skutkuje to min. wąskimi uliczkami, niedostatkiem garaży czy placów nadających się na parkingi.

Jestem zdecydowanym zwolennikiem rozwiązania problemu parkujących samochodów Na Saskiej Kępie. Mam jednak świadomość, że nie wszyscy będą z tego zadowoleni. Znajdą się tacy, którzy będą głośno a nawet hałaśliwie protestować. Z uwagi min. na te osoby, ważnym czynnikiem zapewniającym skuteczne działanie będą sami mieszkańcy Saskiej Kępy. W skrajnych przypadkach, jak choćby niszczenie nowych znaków drogowych czy niestosowania się do zakazów, współpraca mieszkańców z policją czy strażą miejską będzie niezwykle ważna.

Następnie burmistrz T. Kucharski podkreślił, że jest zwolennikiem stopniowego wprowadzania rozwiązań. Zdaniem burmistrza, tak będzie to chciał przedstawić w Planie Konsultacji, najpierw należy wprowadzić zakaz parkowania dla samochodów nie posiadających identyfikatora SK w godzinach 7.00 – 10.00. Po przeanalizowaniu skutków tego rozwiązania oraz opracowaniu kompleksowej analizy komunikacyjnej Saskiej Kępy, docelowo dążyć należy do wprowadzenia strefy płatnego parkowania na całym, omawianym obszarze.

Burmistrz T. Kucharski zapewnił członków Komitetu, że niezwłocznie zostanie przygotowany Plan Konsultacji , który zawierać będzie min. harmonogram konsultacji i formę jej przeprowadzenia. Zdaniem burmistrza powinniśmy skorzystać z protokołowanych, otwartych spotkań z mieszkańcami Saskiej Kępy i pisemnego, w tym elektronicznego, zbierania uwag.

W spotkaniu uczestniczyli Anna Jenike, Wojciech Niewiadomski i Hubert Massalski reprezentujący Komitet Obywatelski Saska Kępa oraz burmistrz dzielnicy Praga Południe Tomasz Kucharski, jego zastępca Jarosław Karcz, naczelnik Wydziału Organizacyjnego oraz naczelnik Wydziału Infrastruktury Urzędu Dzielnicy.

Tagi: Strefa Płatnego Parkowania na Saskiej Kępie, samochody, parkingi, samochody Saska Kępa


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
SaskaKepa.info | 2014-11-27 14:23:13

Co dalej z parkowaniem na Saskiej Kępie?
Ano to: http://slightlygeek.pl/kielbasa-przedwyborcza-czyli-jak-urzad-juz-po-wyborach-uprzyjemnia-zycie-mieszkancom-saskiej-kepy/
W ramach ułatwień, urząd wprowadza zakaz parkowania :p

stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń