WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 3 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił

Wesoła to nasz wspólny sukces

Katarzyna Szaszkiewicz  |  22 września 2014

Katarzyna Szaszkiewicz: Spotykamy się pod koniec kadencji 2010-2014, w której piastował Pan w dzielnicy Wesoła stanowisko wiceburmistrza ds. społecznych. Jak Pan ocenia te lata?

Marian Mahor: Przypomnę, że podlegają mi obszary niezwykle drażliwe, ale także istotne z punktu widzenia funkcjonowania sfery społecznej w dzielnicy. Poza oświatą, kulturą i sportem są to sprawy związane z opieką nad najuboższymi, z walką z patologiami i przemocą, wyrównywaniem szans i szeroko rozumianą aktywizacją życiową różnych grup społecznych. Ale także sprawy mieszkaniowe, walka z bezdomnością...

Jak oceniam okres ostatnich czterech lat? Gdy udzielałem „Wiadomościom Sąsiedzkim” wywiadu cztery lata temu, nadaliśmy mu znaczący tytuł „To były przełomowe lata”. Myślę, że jest wciąż aktualny, dziś może nawet jeszcze bardziej.

W takim razie pokrótce: co się udało zrealizować z tych zapowiadanych wówczas, właśnie cztery lata temu, „obietnic”, a co zakończyło się niepowodzeniem?

Zacznę w takim razie od niepowodzeń, bo o tym mówi się trudniej. Wciąż odczuwam ogromny niedosyt z powodu zawieszenia budowy kompleksu sportowego na Groszówce. Projekt jest gotowy, jest i pozwolenie na budowę. Brak tylko funduszy.

Także inne moje marzenie: nowoczesne Centrum Kultury i Sztuki w dzielnicy czeka na lepsze czasy i mam nadzieję, że są to czasy niedalekie. W czasach kryzysu, dającego się odczuć niestety także w Warszawie, Zarząd Dzielnicy uznał, że przede wszystkim należy zadbać o oświatę, i myślę, że to słuszna decyzja. Zwłaszcza że ukoronowana wspaniałymi wynikami.

Ma Pan na myśli wyniki nauczania?

Tak, ale nie tylko. Z wyników przygotowania naszych uczniów do kolejnych etapów edukacyjnych, mierzonych sprawdzianami 6-klasisty oraz egzaminami gimnazjalnymi, możemy być bardzo zadowoleni, jesteśmy w gronie najlepszych pod tym względem dzielnic Warszawy.

Ponadto zwiększa się liczba indywidualnych sukcesów uczniowskich: laureatów olimpiad, konkursów ogólnopolskich. Także same szkoły oraz ich dyrektorzy uzyskują w wyniku swojej aktywności wyróżnienia, tytuły, certyfikaty jakości przyznawane przez Dzielnicę, MEN, Kuratora Mazowieckiego, Prezydenta m.st. Warszawy. Naprawdę, myślę, że naszym dyrektorom i nauczycielom, ale też oczywiście uczniom i ich rodzicom, należą się ogromne brawa! Równie ważna jest poprawa jakości infrastruktury oświatowej. Wyliczę... A może jednak nie, wydaje mi się, że to widać gołym okiem!

Jak ocenia Pan miniony czas pod kątem kultury i sportu? Czy coś zasługuje na szczególne uznanie? Czy może jednak jakieś porażki?

Wspominałem o kompleksie sportowym „Groszówka” oraz Centrum Kultury i Sztuki, których nie udało się nawet rozpocząć w mijającej kadencji, mówiłem też o tego powodach. Mam głębokie przekonanie, że znajdą one swoją realizację w najbliższych 3-5 latach. Wiem, że w nadchodzących latach tego typu inwestycje będą się cieszyć „przychylnością” w postaci przeznaczanych na to środków. Mimo to życie sportowe i kulturalne rozwija się w Wesołej imponująco, głównie dzięki świetnie działającym na naszym terenie organizacjom pozarządowym oraz znakomitej pracy naszego Ośrodka Kultury. Jeśli chodzi o infrastrukturę sportową i kulturalną, to są cztery dobre informacje: na ukończeniu jest generalny remont boiska szkolnego przy Szkole Podstawowej 173 w Starej Miłośnie, na ukończeniu także budowa długo zapowiadanego i niecierpliwie oczekiwanego sezonowego sztucznego lodowiska, zlokalizowanego przy Przedszkolu „Pod Dębami” (otwarcie na przełomie października i listopada przy sprzyjającej pogodzie), w trakcie realizacji są – też długo oczekiwane – ścieżki rowerowe i na koniec rozpoczynająca się w tym roku termomodernizacja Ośrodka Kultury z drobną rozbudową.

A co w sprawach opieki socjalnej i zdrowia?

Oczywiście w jednym zdaniu? Wszystkie służby merytoryczne, tj. Wydział Spraw Społecznych i Lokalowych oraz Ośrodek Pomocy Społecznej, wspierane przez szereg organizacji pozarządowych – korzystających z dotacji zarówno dzielnicowych, jak i miejskich – wykonują z ogromnym poświęceniem działania polegające na wspieraniu ludzi pozostających w trudnych sytuacjach i nie dających sobie z nimi rady, borykających się z ubóstwem, bez życiowych szans... Myślę, że mam obowiązek wspomnieć tu przynajmniej o czterech takich organizacjach: PKPS z prowadzonym Klubem Seniora oraz dystrybucją ubrań i żywności, Stowarzyszenie „Alter Ego” z dystrybucją żywności, jadłodajnią dla ubogich i noclegownią, TPD ze swoimi świetlicami-placówkami wsparcia dziennego oraz PCK z opieką nad grupą osób niepełnosprawnych.

W sprawach mieszkań tzw. komunalnych też się sporo dzieje: oddaliśmy w 2011 dwa budynki na ul. Nizinnej, w tym roku zaczynamy budowę trzech następnych budynków mieszkalnych w tej samej lokalizacji, które będziemy oddawać do użytku na wiosnę 2016 roku.

W służbie zdrowia mamy też dobrą nowinę w postaci bardzo realnego pozyskania lokalu w Starej Miłośnie dla nowoczesnej pediatrii, w dopiero co oddanym do użytku osiedlu mieszkalnym przy ul. Kamyk. Procedury wykupu lokalu i wyposażania go w sprzęt już ruszyły.

Jeśli chodzi o ten najbardziej bolesny i trudny obszar, jakim jest niesienie pomocy najuboższym i doświadczonym w różny sposób przez los (przemoc, patologia, nieprzystosowanie społeczne), to staramy się działać nie tylko interwencyjnie, nie tylko „na bieżąco”, ale także – a może przede wszystkim – strategicznie. Powstają, przygotowane przez Wydział Spraw Społecznych i Lokalowych przy współpracy z OPS, i są realizowane programy indywidualne dla poszczególnych osób i rodzin, zakładające kompleksowe wychodzenie z kryzysu: od spraw mieszkaniowych, przez opiekę i wychowanie dzieci, na kwestiach wsparcia finansowego kończąc. Na szczególne podkreślenie zasługuje praca dzielnicowego Zespołu Interdyscyplinarnego ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Na najtrudniejszym odcinku wykonuje ten podmiot niezwykle ważną pracę i czyni to skutecznie.

Rzeczywiście widzę, że są to tematy bardzo obszerne, więc przejdę do pytania następnego: jakie są Pana plany w nadchodzących wyborach samorządowych?

Będę kandydował do Rady Dzielnicy Wesoła z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu 3, czyli w okręgu Starej Miłosny Zachód, i z pierwszego miejsca poprowadzę kandydatów z tej listy.

Co mógłby Pan zapowiedzieć w takim razie na następne cztery lata, jeśli wolą wyborców będzie kontynuował Pan pracę w Zarządzie Dzielnicy?

No cóż, zabrzmi to może nieskromnie, ale mam cały zestaw propozycji oraz projektów, i to bardzo realnych.

W oświacie przede wszystkim wspomniana budowa przedszkola z częścią żłobkową w Starej Miłośnie oraz żłobek w Wesołej-Centrum, a oprócz tego kilka projektów: stworzenie systemu klas z rozszerzonym programem zajęć wychowania fizycznego, upowszechnienie nauki języków obcych (od przedszkola do gimnazjum) oraz wprowadzenie dwujęzyczności na poziomie gimnazjum.

W kulturze – rozwój infrastruktury kulturalnej: utworzenie klubu / filii Ośrodka Kultury na terenie osiedla Zielona oraz przygotowanie koncepcji budowy i funkcjonowania Centrum Kultury i Sztuki wraz z infrastrukturą plenerową.

W sporcie budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego na Groszówce, rozbudowa sieci ścieżek rowerowych oraz rozwój dyscyplin łyżwiarskich dzięki nowemu lodowisku.

W sprawach społecznych i lokalowych stworzenie bazy lokalowej i organizacyjnej dziennego pobytu dla seniorów na terenie dzielnicy oraz Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób niepełnosprawnych i powiększenie mieszkalnej bazy lokalowej poprzez wspomnianą już wcześniej budowę nowych mieszkań przy ul. Nizinnej.

Ponadto utworzenie tzw. Stref Rodziny – miejsc aktywnego spędzania czasu przez rodziców z dziećmi we wszystkich osiedlach Wesołej.

Przypuszczam, że wyborcy będą najlepszymi recenzentami tego, co już się dokonało w minionych dwóch kadencjach, oraz tego, co w zamierzeniach na kadencję następną. Dziękuję bardzo za rozmowę, Panie Burmistrzu.

Dziękuję również.

 

Rozmawiała Katarzyna Szaszkiewicz

Tagi: rada dzielnicy wesoła, wiceburmistrz Wesołej, wywiady, inwestycje


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 3 października 2022

Konferencja prasowa o Forum Przyszłości Kultury

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń