WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 27 lutego 2020 r.
Imieniny obchodzą: Anastazja, Wiktor, Gabriel

Co z liśćmi kasztanowca, gdy jesień w pełnej krasie?

Izabela Gloskiewicz   |  14 listopada 2014

Pogoda w październiku była dla nas bardzo łaskawa. Piękne słońce i swobodnie opadające, kolorowe liście kusiły do odbycia spaceru. Nie było dnia, abym nie widziała rodziców z dziećmi, które z uśmiechem na ustach szurały nóżkami wśród liści, albo zakochanej pary siedzącej na ławce i łapiącej cenne promienie słoneczne. Jesień zwłaszcza dla dzieci jest czasem zabawy, poznawania przyrody, która pomału zapada w zimowy sen. Jednak dla dorosłych jest to okres wzmożonej pracy na powietrzu, która często łączy się z dylematem, co zrobić ze zgrabionymi liśćmi, zwłaszcza kasztanowca?

Na pomoc przychodzi Zarząd Oczyszczania Miasta, który już od września zajmuje się utylizacją liści kasztanowców, w celu ochrony drzew przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Z informacji, jaką otrzymaliśmy od rzeczniczki ZOM-u, pani Zofii Kłyk, dowiedzieliśmy się, że: - Instytucjom publicznym, takim jak np. placówki oświatowo-wychowawcze, opiekuńcze, instytuty naukowe, muzea, zakłady opieki zdrowotnej, Zarząd Oczyszczania Miasta oferuje bezpłatny wywóz liści kasztanowców. Pozostali właściciele i zarządcy terenów mogą pozbywać się liści w ramach prowadzonej w m.st. Warszawie  zbiórki odpadów zielonych. Szczegółowe informacje dostępne są przez system Warszawa19115: nr telefonu 19115, portal www.warszawa19115.pl lub e-mail kontakt@um.warszawa.pl.

W ubiegłym roku Zarząd Oczyszczania Miasta odebrał liście z 93 placówek. O pomoc ZOM-u najczęściej prosiły przedszkola. Dzięki współpracy instytucji publicznych zutylizowano 1,1 tys. metrów przestrzennych liści kasztanowców.

Pamiętajmy, że czas poświęcony na grabienie pięknie wybarwionych liści, nie tylko kasztanowca, nie jest stracony – o poślizg na mokrych liściach nie jest trudno. Zarząd Oczyszczania Miasta, który pielęgnuje ok. 1,3 tys. ha zieleni przyulicznej oraz 170 ha miejskich parków świadomy tego typu wydarzeń dba o bezpieczeństwo na drogach i chodnikach. Jak dodała pani Zofii Kłyk: - Wykonawcy prac uważnie usuwają liście także z kratek studzienek kanalizacyjnych.  Na części rabat, głównie parkowych, opadłe liście są zostawiane, ponieważ stanowią dla nich naturalną ochronę przed mrozami, są także nawozem organicznym. 

Tagi: ZOM, liście, sprzątanie liści, jesień


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Luty 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 28 lutego 2020

Pisanie nocą / warsztaty

Piątek, 28 lutego 2020

XXX edycja Praskiego Blues'a

Niedziela, 1 marca 2020

Wawer Music Festival

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń