WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 11 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Cyprian, Olga, Benedykt

Co z liśćmi kasztanowca, gdy jesień w pełnej krasie?

Izabela Gloskiewicz   |  14 listopada 2014

Pogoda w październiku była dla nas bardzo łaskawa. Piękne słońce i swobodnie opadające, kolorowe liście kusiły do odbycia spaceru. Nie było dnia, abym nie widziała rodziców z dziećmi, które z uśmiechem na ustach szurały nóżkami wśród liści, albo zakochanej pary siedzącej na ławce i łapiącej cenne promienie słoneczne. Jesień zwłaszcza dla dzieci jest czasem zabawy, poznawania przyrody, która pomału zapada w zimowy sen. Jednak dla dorosłych jest to okres wzmożonej pracy na powietrzu, która często łączy się z dylematem, co zrobić ze zgrabionymi liśćmi, zwłaszcza kasztanowca?

Na pomoc przychodzi Zarząd Oczyszczania Miasta, który już od września zajmuje się utylizacją liści kasztanowców, w celu ochrony drzew przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Z informacji, jaką otrzymaliśmy od rzeczniczki ZOM-u, pani Zofii Kłyk, dowiedzieliśmy się, że: - Instytucjom publicznym, takim jak np. placówki oświatowo-wychowawcze, opiekuńcze, instytuty naukowe, muzea, zakłady opieki zdrowotnej, Zarząd Oczyszczania Miasta oferuje bezpłatny wywóz liści kasztanowców. Pozostali właściciele i zarządcy terenów mogą pozbywać się liści w ramach prowadzonej w m.st. Warszawie  zbiórki odpadów zielonych. Szczegółowe informacje dostępne są przez system Warszawa19115: nr telefonu 19115, portal www.warszawa19115.pl lub e-mail kontakt@um.warszawa.pl.

W ubiegłym roku Zarząd Oczyszczania Miasta odebrał liście z 93 placówek. O pomoc ZOM-u najczęściej prosiły przedszkola. Dzięki współpracy instytucji publicznych zutylizowano 1,1 tys. metrów przestrzennych liści kasztanowców.

Pamiętajmy, że czas poświęcony na grabienie pięknie wybarwionych liści, nie tylko kasztanowca, nie jest stracony – o poślizg na mokrych liściach nie jest trudno. Zarząd Oczyszczania Miasta, który pielęgnuje ok. 1,3 tys. ha zieleni przyulicznej oraz 170 ha miejskich parków świadomy tego typu wydarzeń dba o bezpieczeństwo na drogach i chodnikach. Jak dodała pani Zofii Kłyk: - Wykonawcy prac uważnie usuwają liście także z kratek studzienek kanalizacyjnych.  Na części rabat, głównie parkowych, opadłe liście są zostawiane, ponieważ stanowią dla nich naturalną ochronę przed mrozami, są także nawozem organicznym. 

Tagi: ZOM, liście, sprzątanie liści, jesień


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 11 lipca 2020

Energicznie i romantycznie nad Wisłą w Wawrze już w sobotę

Niedziela, 12 lipca 2020

Masz problem z poruszaniem się? Chcesz dojechać na wybory? Zadzwoń do Straży Miejskiej w niedzielę.

Poniedziałek, 13 lipca 2020

Po wakacjach ulica Saska będzie jak nowa

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń