WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 22 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Niezwykłe odznaczenie dla Domu Kultury „Rembertów”

Redakcja .  |  2 lutego 2015

W styczniu 2015 roku w Domu Kultury „Rembertów” odbyło się doroczne spotkanie opłatkowo-noworoczne zorganizowane przez Związek Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 „Jaworzniacy”. W opłatku udział wzięli także weterani ze Stowarzyszenia Oficerów i Żołnierzy II Konspiracji lat 1944-1956.

Po powitaniu, na podstawie Decyzji Ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych dotyczącej nadania medalu „Pro Patria” za szczególne zasługi i wieloletnią współpracę ze środowiskiem „Jaworzniaków”, udekorowany został medalem Dom Kultury „Rembertów”. Odznaczenie odebrał z rąk Ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego dyrektor placówki Robert Jasiński.

Medal „Pro Patria” to polskie odznaczenie cywilne, którym uhonorowane mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Odznaka ma kształt krążka o średnicy 36 mm, fakturowanego, srebrzonego i oksydowanego. Na awersie umieszczony jest wizerunek stylizowanego orła Rzeczypospolitej z przełomu XVII i XVIII wieku, opartego o skrzyżowane ze sobą – kosę bojową i szablę polską (wzór 1921/22). Na rewersie znajduje się w otoku napis: „Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych”, a pośrodku odwzorowanie krzyża pochodzące z jednolitego wzoru chorągwi piechoty i sztandarów jazdy, ustalonego w 1919 r. Poniżej krzyża, w dwóch rzędach, umieszczono napis: „PRO PATRIA” i „1768–1989” (daty konfederacji barskiej oraz przemian ustrojowych). Pod datami znajduje się gałązka z liśćmi dębowymi symbolizujących cnotę, odwagę, chwałę, wytrzymałość, moc i siłę oraz wawrzyn uosabiający zwycięstwo, czyn bohaterski, chwałę i zaszczyt.

Medal „Pro Patria” jest szczególnym odznaczeniem i rzadko nadaje się go instytucjom. Dodajmy, że w Dom Kultury „Rembertów” znalazł się w znakomitym gronie odznaczonych tym medalem instytucji, do którego zalicza się m.in. 25 Brygada Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego i Jednostka Wojskowa GROM. Serdecznie gratulujemy Domowi Kultury „Rembertów” tak niezwykłego wyróżnienia!

Tagi: odznaczenie dla Domu Kultury Rembertów, Dom Kultury Rembertów, Dom Kultury Rembertów atrakcje, kultura


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

16 - 24 września 2023

Dni otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń