WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 5 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Igor, Placyd, Apolinary

Zamieszanie wokół wody – głos w dyskusji

Arkadiusz Ciupak  |  16 lutego 2015

Problem ryzyka skażenia wód gruntowych jest znany od lat, występuje w pobliżu stacji benzynowych, cmentarzy, nieszczelnych szamb oraz terenów ulegających regularnym podtopieniom.Mieszkańcy korzystający z własnych ujęć muszą sami kontrolować i dbać o jakość spożywanej wody. 

Zazwyczaj, w wyniku przeprowadzonych badań, stosują różne systemy filtrowania i uzdatniania celem poprawy jej jakości. Pamiętajmy również, że jednym z warunków dopuszczenia nieruchomości do użytkowania jest dostęp do czystej wody, w przypadku własnego ujęcia – potwierdzony wynikiem jej badania.

Działania MPWiK, poprzez szeroko zakrojony proces inwestycyjny, dążą do objęcia siecią wodociągową wszystkich domostw na terenie osiedla Stara Miłosna i dzielnicy. Proces ten, niestety, na skutek powolności podejmowanych decyzji i prowadzonych prac projektowych dopiero w ciągu ostatnich 2 lat zaowocował widocznym przyśpieszeniem realizacji inwestycji.

Woda dostarczana wodociągiem pochodzi z lokalnych ujęć głębinowych, jest regularnie kontrolowana i badana. Stacja uzdatniania wody jest systematycznie modernizowana, a w ciągu ostatnich lat została rozbudowana tak, aby bez problemów zaspokajać potrzeby naszego dynamicznie rozwijającego się osiedla. Wykorzystywane ujęcia wody w pełni zaspokajają potrzeby mieszkańców i w ocenie pracowników MPWiK nie ma obecnie potrzeby inwestowania w proces uruchamiania kolejnych, pozostających w tzw. rezerwie.

Nie powinien dziwić fakt, że kolejne działania spółki eksploatującej sieć skupiają się, poza jej rozbudową, na modernizacji i unowocześnieniu systemu filtrów, aby w razie wystąpienia zanieczyszczeń w pobieranej wodzie głębinowej eliminować problem, a nie dopiero zastanawiać się nad sposobami jego rozwiązania. Działania te, nierzadko bardzo kosztowne, skłaniają do poszukiwania alternatywnego rozwiązania.

Spółka MPWiK, działając w skali całego miasta, przeprowadziła szereg inwestycji w znaczący sposób wpływających na poprawę jakości tak zwanej „kranówki”. Obecnie woda z warszawskiego wodociągu jest bardzo dobra i niczym nie ustępuje naszej głębinowej. Nasza woda jest znacznie twardsza, co nie pozostaje bez znaczenia podczas jej codziennego wykorzystywania w domostwie. Dopiero zastosowanie filtrów zmiękczających pozytywnie wpływa na zmniejszenie odkładania się kamienia w sprzętach codziennego użytku, takich jak krany, pralki czy zmywarki. Twarda woda głębinowa wymaga również użycia większej ilości detergentów, co dodatkowo obciąża domowy budżet.

Jednym z najbardziej widocznych skutków poprawy jakości wody z wodociągów warszawskich jest odejście przez mieszkańców od pobierania tzw. wody oligoceńskiej. Praktycznie zniknęły uliczne ujęcia wody wraz z kolejkami ludzi wyposażonych w butle i baniaki.

Dalekosiężne plany połączenia systemów wodociągowych w Starej Miłośnie z siecią ogólnomiejską wynikają z obowiązku zapewnienia wody o jak najwyższej jakości. Nie można wręcz dopuścić do sytuacji, w której za kilka czy kilkanaście lat nasze ujęcia nie będą gwarantowały odpowiedniej jakości wody, a my będziemy korzystać z wody dostarczanej z warszawskiej sieci beczkowozami na skutek braku alternatywy w postaci połączenia z wodociągiem warszawskim.

Smutne jest to, że ten ważny i znany od lat problem został wykorzystany w kampanii wyborczej nie na zasadzie dyskusji, ale w formie straszenia mieszkańców poprzez subiektywną interpretację wybranych faktów. Podano w wątpliwość przekazane przez burmistrza zapewnienie MPWiK o dobrej jakości wody płynącej ze stacji uzdatniania wody. Niestety skutkiem takich działań było i jest wywoływanie niepokoju. Mieszkańcy nie do końca mogli zrozumieć, czy chodzi o skażenie wód gruntowych, czy ujęć głębinowych, czy wręcz wody dostarczanej wodociągiem.  

Osobiście, jako mieszkaniec osiedla Stara Miłosna, zabiegałem o możliwość przyłączenia swojego domu do wodociągu przez 10 lat i w sytuacji, kiedy zaistniała taka możliwość, bez zbędnej zwłoki, pomimo konieczności zaangażowania niemałych środków finansowych, wykonałem projekt i zbudowałem przyłącze. Korzystanie z własnego ujęcia wymagało regularnych badań, stosowania filtrów i ponoszenia kosztów eksploatacji pompy przy ryzyku wystąpienia zanieczyszczeń w przypadku podtopień i przedostania się wód powierzchniowych do głębszych pokładów, np. przez zalaną nieszczelną studnię. Myślę, że znacznie bardziej konstruktywny jest apel, aby bez zbędnej zwłoki wykorzystywać postępującą rozbudowę sieci wodociągowej i korzystać z jej dobra, jakim jest czysta, bezpieczna i zdrowa woda, bez względu na to, czy pochodzi ona z ujęć głębinowych, czy wodociągu warszawskiego.  

 

 

Tagi: woda, woda gruntowa, skażenie wód gruntowych, przyroda, środowisko


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń