WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 21 lutego 2020 r.
Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Zamieszanie wokół wody – głos w dyskusji

Arkadiusz Ciupak  |  16 lutego 2015

Problem ryzyka skażenia wód gruntowych jest znany od lat, występuje w pobliżu stacji benzynowych, cmentarzy, nieszczelnych szamb oraz terenów ulegających regularnym podtopieniom.Mieszkańcy korzystający z własnych ujęć muszą sami kontrolować i dbać o jakość spożywanej wody. 

Zazwyczaj, w wyniku przeprowadzonych badań, stosują różne systemy filtrowania i uzdatniania celem poprawy jej jakości. Pamiętajmy również, że jednym z warunków dopuszczenia nieruchomości do użytkowania jest dostęp do czystej wody, w przypadku własnego ujęcia – potwierdzony wynikiem jej badania.

Działania MPWiK, poprzez szeroko zakrojony proces inwestycyjny, dążą do objęcia siecią wodociągową wszystkich domostw na terenie osiedla Stara Miłosna i dzielnicy. Proces ten, niestety, na skutek powolności podejmowanych decyzji i prowadzonych prac projektowych dopiero w ciągu ostatnich 2 lat zaowocował widocznym przyśpieszeniem realizacji inwestycji.

Woda dostarczana wodociągiem pochodzi z lokalnych ujęć głębinowych, jest regularnie kontrolowana i badana. Stacja uzdatniania wody jest systematycznie modernizowana, a w ciągu ostatnich lat została rozbudowana tak, aby bez problemów zaspokajać potrzeby naszego dynamicznie rozwijającego się osiedla. Wykorzystywane ujęcia wody w pełni zaspokajają potrzeby mieszkańców i w ocenie pracowników MPWiK nie ma obecnie potrzeby inwestowania w proces uruchamiania kolejnych, pozostających w tzw. rezerwie.

Nie powinien dziwić fakt, że kolejne działania spółki eksploatującej sieć skupiają się, poza jej rozbudową, na modernizacji i unowocześnieniu systemu filtrów, aby w razie wystąpienia zanieczyszczeń w pobieranej wodzie głębinowej eliminować problem, a nie dopiero zastanawiać się nad sposobami jego rozwiązania. Działania te, nierzadko bardzo kosztowne, skłaniają do poszukiwania alternatywnego rozwiązania.

Spółka MPWiK, działając w skali całego miasta, przeprowadziła szereg inwestycji w znaczący sposób wpływających na poprawę jakości tak zwanej „kranówki”. Obecnie woda z warszawskiego wodociągu jest bardzo dobra i niczym nie ustępuje naszej głębinowej. Nasza woda jest znacznie twardsza, co nie pozostaje bez znaczenia podczas jej codziennego wykorzystywania w domostwie. Dopiero zastosowanie filtrów zmiękczających pozytywnie wpływa na zmniejszenie odkładania się kamienia w sprzętach codziennego użytku, takich jak krany, pralki czy zmywarki. Twarda woda głębinowa wymaga również użycia większej ilości detergentów, co dodatkowo obciąża domowy budżet.

Jednym z najbardziej widocznych skutków poprawy jakości wody z wodociągów warszawskich jest odejście przez mieszkańców od pobierania tzw. wody oligoceńskiej. Praktycznie zniknęły uliczne ujęcia wody wraz z kolejkami ludzi wyposażonych w butle i baniaki.

Dalekosiężne plany połączenia systemów wodociągowych w Starej Miłośnie z siecią ogólnomiejską wynikają z obowiązku zapewnienia wody o jak najwyższej jakości. Nie można wręcz dopuścić do sytuacji, w której za kilka czy kilkanaście lat nasze ujęcia nie będą gwarantowały odpowiedniej jakości wody, a my będziemy korzystać z wody dostarczanej z warszawskiej sieci beczkowozami na skutek braku alternatywy w postaci połączenia z wodociągiem warszawskim.

Smutne jest to, że ten ważny i znany od lat problem został wykorzystany w kampanii wyborczej nie na zasadzie dyskusji, ale w formie straszenia mieszkańców poprzez subiektywną interpretację wybranych faktów. Podano w wątpliwość przekazane przez burmistrza zapewnienie MPWiK o dobrej jakości wody płynącej ze stacji uzdatniania wody. Niestety skutkiem takich działań było i jest wywoływanie niepokoju. Mieszkańcy nie do końca mogli zrozumieć, czy chodzi o skażenie wód gruntowych, czy ujęć głębinowych, czy wręcz wody dostarczanej wodociągiem.  

Osobiście, jako mieszkaniec osiedla Stara Miłosna, zabiegałem o możliwość przyłączenia swojego domu do wodociągu przez 10 lat i w sytuacji, kiedy zaistniała taka możliwość, bez zbędnej zwłoki, pomimo konieczności zaangażowania niemałych środków finansowych, wykonałem projekt i zbudowałem przyłącze. Korzystanie z własnego ujęcia wymagało regularnych badań, stosowania filtrów i ponoszenia kosztów eksploatacji pompy przy ryzyku wystąpienia zanieczyszczeń w przypadku podtopień i przedostania się wód powierzchniowych do głębszych pokładów, np. przez zalaną nieszczelną studnię. Myślę, że znacznie bardziej konstruktywny jest apel, aby bez zbędnej zwłoki wykorzystywać postępującą rozbudowę sieci wodociągowej i korzystać z jej dobra, jakim jest czysta, bezpieczna i zdrowa woda, bez względu na to, czy pochodzi ona z ujęć głębinowych, czy wodociągu warszawskiego.  

 

 

Tagi: woda, woda gruntowa, skażenie wód gruntowych, przyroda, środowisko


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast
Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń