WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 5 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Igor, Placyd, Apolinary

Rewolucja w mikrodotacjach

Katarzyna Łabędź  |  25 lutego 2015

Szykują się ogromne zmiany w sposobie aplikowania i ocenie składanych wniosków w ramach regionalnej edycji programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. 16 lutego obradował Komitet Sterujący* projektu FIO – Mazowsze Lokalnie, który zatwierdził nową, zmienioną formułę Konkursu na 2015 rok.

W marcu rusza kolejny Konkurs Programu FIOMazowsze Lokalnie, którego celem jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców w życie publiczne. W ramach programu udzielane jest wsparcie dla młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego. Program wspiera mieszkańców, którzy chcą wspólnie działać na rzecz swojej społeczności, przyznając mikrodotacje do 5 000 zł każda. 16 lutego na spotkaniu Komitetu Sterującego zatwierdzono nową formułę Konkursu, który może stać się początkiem rewolucji w systemie dofinansowania młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych w skali mikro.

– W poprzednim roku zainteresowanie Konkursem, przerosło nasze oczekiwania. W tym roku przygotowujemy się na przyjęcie jeszcze większej liczby wniosków, a w związku z tym wprowadzamy szereg innowacji. Wprowadzając te zmiany, zaczynamy rewolucję w mikrograntach – mówił podczas spotkania Komitetu Sterującego Daniel Prędkopowicz, koordynator projektu. Poszukując nowych rozwiązań, czerpaliśmy inspiracje między innymi z sektora biznesu, zrobiliśmy też duży krok naprzód, jeżeli chodzi o odejście od tzw. grantozy, która niepotrzebnie formalizowała i schematyzowała język, a także sposób oceny – dodaje.

Wymienione kierunki zmian to jedynie czubek góry lodowej modyfikacji, które planują wprowadzić operatorzy programu. W nowym modelu Konkursu wyodrębniono dwie ścieżki aplikacyjne, tym samym dokonano alokacji środków na mikrodotacje – 30% przeznaczono na wsparcie rozwoju organizacji, pozostałe 70% na realizację inicjatyw oddolnych.

Wprowadzenie nowego modelu Konkursu pociągnęło za sobą zmianę etapu przygotowania wniosków i ich oceny. – Wniosek aplikacyjny, zarówno projektów na rozwój organizacji, jak i wsparcia realizacji inicjatywy oddolnej, redukujemy do fiszki. Rozbijamy również system oceny projektów na inicjatywy oddolne na dwa etapy – ekspercką ocenę online oraz prezentację najlepszych pomysłów na działania przed specjalnie powołanymi na tę okazję Komisjami w poszczególnych subregionach – mówi Jacek Ostrowski, członek Zarządu Fundacji Fundusz Współpracy. – Takie rozwiązanie pozwoli nam wyłonić najciekawsze pomysły, ale i poznać lokalnych liderów – dodaje.

Pomysł na uproszczenie wniosku konkursowego i zmiana systemu oceny projektów zostały pozytywnie zaopiniowane przez członków Komitetu Sterującego, co oznacza, że projektodawcy będą korzystać już z nowej formuły. – To rewolucja, która idzie w dobrym kierunku – mówi Hubert Pasiak, Ambasador FIOMazowsze Lokalnie w powiecie siedleckim. – Operatorzy stawiają na spontaniczność. Będzie mniej formalności, a więcej zaangażowania społecznego w wyzwalaniu kreatywności i energii społecznej – dodaje. Podobnie uważa Ewa Pietrzak, przedstawicielka samorządu w Płocku. – Wartością dodaną nowej formuły Konkursu jest ocena projektów na inicjatywy lokalne na poziomie subregionów. To dodatkowa forma promocji organizacji pozarządowych i inicjatyw oddolnych, a tych nigdy nie jest za dużo – dodaje.

Oprócz zmian w przygotowaniu wniosków i ich ocenie w kalendarzu Programu FIOMazowsze Lokalnie nie zabraknie sprawdzonych w poprzednim roku rozwiązań. Odbędzie się cykl webinariów oraz seminaria w subregionach województwa mazowieckiego, które zostaną przeprowadzone przez Biuro Organizacji Ruchu Inicjatyw Społecznych, a realizatorzy projektów będą mogli wziąć udział w Konkursie „Opowiedz o swoim projekcie” na najlepszy materiał promocyjny przeprowadzonych działań.

Więcej informacji o rozpoczęciu i założeniach Konkursu pojawi się wkrótce na stronie Programu: www.mazowszelokalnie.pl.

* FIOMazowsze Lokalnie jest jednym z kilkunastu regionalnych programów regrantingowych realizowanych w ramach Priorytetu 1 Funduszu Inicjatyw Obywatelskich zarządzanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W ramach programu udzielane jest wsparcie dla młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego. W ramach programu FIOMazowsze Lokalnie wspierane są dwa typy działań: projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego, oraz projekty przyczyniające się do rozwoju instytucjonalnego młodych organizacji pozarządowych. W ramach programu w ciągu trzech lat (2014-2016) operatorzy planują przekazać ok. 600 mikrodotacji o łącznej sumie ponad 2,1 mln zł. W pierwszym roku działania przyznano dofinansowanie 139 projektom o wartości łącznej ponad 600 000 zł, w ramach których zaangażowano blisko 1 500 wolontariuszy i w których działaniach udział wzięło ponad 23 tys. mieszkańców. W roku 2015 operatorzy planują rozdysponować blisko 800 tys. zł na realizację ok. 200 projektów.  

Komitet Sterujący to organ opiniodawczo-doradczy, którego głównym celem jest wpieranie operatorów FIOMazowsze Lokalnie w trakcie realizacji projektu oraz wyznaczanie kierunku zmian w formie i działaniach programowych. Członkowie Komitetu to osoby związane z III sektorem, które aktywnie działają na rzecz jego rozwoju. Wśród nich znaleźli się między innymi przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (Departament Pożytku Publicznego), Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Urzędu Marszałkowskiego, organizacji pozarządowych i partnerów społecznych oraz jednostek samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego. Podczas spotkania zespół Programu zaprezentował podsumowanie poprzedniej edycji oraz przedstawił zmiany w tegorocznym Konkursie, które zostały poddane pod dyskusję i ostatecznie zatwierdzone przez jego członków.

 

Tagi: mikrodotacje, dotacje, inicjatywy lokalne, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, inicjatywy, sąsiedzi


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń