WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 28 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol

Rewolucja w mikrodotacjach

Katarzyna Łabędź  |  25 lutego 2015

Szykują się ogromne zmiany w sposobie aplikowania i ocenie składanych wniosków w ramach regionalnej edycji programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. 16 lutego obradował Komitet Sterujący* projektu FIO – Mazowsze Lokalnie, który zatwierdził nową, zmienioną formułę Konkursu na 2015 rok.

W marcu rusza kolejny Konkurs Programu FIOMazowsze Lokalnie, którego celem jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców w życie publiczne. W ramach programu udzielane jest wsparcie dla młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego. Program wspiera mieszkańców, którzy chcą wspólnie działać na rzecz swojej społeczności, przyznając mikrodotacje do 5 000 zł każda. 16 lutego na spotkaniu Komitetu Sterującego zatwierdzono nową formułę Konkursu, który może stać się początkiem rewolucji w systemie dofinansowania młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych w skali mikro.

– W poprzednim roku zainteresowanie Konkursem, przerosło nasze oczekiwania. W tym roku przygotowujemy się na przyjęcie jeszcze większej liczby wniosków, a w związku z tym wprowadzamy szereg innowacji. Wprowadzając te zmiany, zaczynamy rewolucję w mikrograntach – mówił podczas spotkania Komitetu Sterującego Daniel Prędkopowicz, koordynator projektu. Poszukując nowych rozwiązań, czerpaliśmy inspiracje między innymi z sektora biznesu, zrobiliśmy też duży krok naprzód, jeżeli chodzi o odejście od tzw. grantozy, która niepotrzebnie formalizowała i schematyzowała język, a także sposób oceny – dodaje.

Wymienione kierunki zmian to jedynie czubek góry lodowej modyfikacji, które planują wprowadzić operatorzy programu. W nowym modelu Konkursu wyodrębniono dwie ścieżki aplikacyjne, tym samym dokonano alokacji środków na mikrodotacje – 30% przeznaczono na wsparcie rozwoju organizacji, pozostałe 70% na realizację inicjatyw oddolnych.

Wprowadzenie nowego modelu Konkursu pociągnęło za sobą zmianę etapu przygotowania wniosków i ich oceny. – Wniosek aplikacyjny, zarówno projektów na rozwój organizacji, jak i wsparcia realizacji inicjatywy oddolnej, redukujemy do fiszki. Rozbijamy również system oceny projektów na inicjatywy oddolne na dwa etapy – ekspercką ocenę online oraz prezentację najlepszych pomysłów na działania przed specjalnie powołanymi na tę okazję Komisjami w poszczególnych subregionach – mówi Jacek Ostrowski, członek Zarządu Fundacji Fundusz Współpracy. – Takie rozwiązanie pozwoli nam wyłonić najciekawsze pomysły, ale i poznać lokalnych liderów – dodaje.

Pomysł na uproszczenie wniosku konkursowego i zmiana systemu oceny projektów zostały pozytywnie zaopiniowane przez członków Komitetu Sterującego, co oznacza, że projektodawcy będą korzystać już z nowej formuły. – To rewolucja, która idzie w dobrym kierunku – mówi Hubert Pasiak, Ambasador FIOMazowsze Lokalnie w powiecie siedleckim. – Operatorzy stawiają na spontaniczność. Będzie mniej formalności, a więcej zaangażowania społecznego w wyzwalaniu kreatywności i energii społecznej – dodaje. Podobnie uważa Ewa Pietrzak, przedstawicielka samorządu w Płocku. – Wartością dodaną nowej formuły Konkursu jest ocena projektów na inicjatywy lokalne na poziomie subregionów. To dodatkowa forma promocji organizacji pozarządowych i inicjatyw oddolnych, a tych nigdy nie jest za dużo – dodaje.

Oprócz zmian w przygotowaniu wniosków i ich ocenie w kalendarzu Programu FIOMazowsze Lokalnie nie zabraknie sprawdzonych w poprzednim roku rozwiązań. Odbędzie się cykl webinariów oraz seminaria w subregionach województwa mazowieckiego, które zostaną przeprowadzone przez Biuro Organizacji Ruchu Inicjatyw Społecznych, a realizatorzy projektów będą mogli wziąć udział w Konkursie „Opowiedz o swoim projekcie” na najlepszy materiał promocyjny przeprowadzonych działań.

Więcej informacji o rozpoczęciu i założeniach Konkursu pojawi się wkrótce na stronie Programu: www.mazowszelokalnie.pl.

* FIOMazowsze Lokalnie jest jednym z kilkunastu regionalnych programów regrantingowych realizowanych w ramach Priorytetu 1 Funduszu Inicjatyw Obywatelskich zarządzanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W ramach programu udzielane jest wsparcie dla młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego. W ramach programu FIOMazowsze Lokalnie wspierane są dwa typy działań: projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego, oraz projekty przyczyniające się do rozwoju instytucjonalnego młodych organizacji pozarządowych. W ramach programu w ciągu trzech lat (2014-2016) operatorzy planują przekazać ok. 600 mikrodotacji o łącznej sumie ponad 2,1 mln zł. W pierwszym roku działania przyznano dofinansowanie 139 projektom o wartości łącznej ponad 600 000 zł, w ramach których zaangażowano blisko 1 500 wolontariuszy i w których działaniach udział wzięło ponad 23 tys. mieszkańców. W roku 2015 operatorzy planują rozdysponować blisko 800 tys. zł na realizację ok. 200 projektów.  

Komitet Sterujący to organ opiniodawczo-doradczy, którego głównym celem jest wpieranie operatorów FIOMazowsze Lokalnie w trakcie realizacji projektu oraz wyznaczanie kierunku zmian w formie i działaniach programowych. Członkowie Komitetu to osoby związane z III sektorem, które aktywnie działają na rzecz jego rozwoju. Wśród nich znaleźli się między innymi przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (Departament Pożytku Publicznego), Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Urzędu Marszałkowskiego, organizacji pozarządowych i partnerów społecznych oraz jednostek samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego. Podczas spotkania zespół Programu zaprezentował podsumowanie poprzedniej edycji oraz przedstawił zmiany w tegorocznym Konkursie, które zostały poddane pod dyskusję i ostatecznie zatwierdzone przez jego członków.

 

Tagi: mikrodotacje, dotacje, inicjatywy lokalne, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, inicjatywy, sąsiedzi


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń