WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 21 kwietnia 2021 r.
Imieniny obchodzą: Anzelm, Bartosz, Feliks

Nowe wiaty przystankowe stanęły już na Saskiej Kępie

Izabela Gloskiewicz  |  2 marca 2015

Nowe wiaty przystankowe stanęły już na Saskiej Kępie

Wiosną ubiegłego roku w całej Warszawie mówiło się o projekcie „1580 wiat dla Warszawy”. Podczas letnich miesięcy akcja ucichła, by przypomnieć o sobie jesienią, podczas prezentacji pierwszej nowoczesnej wiaty, i z przytupem wrócić w pierwszych miesiącach 2015 roku.

W lutym na terenie Saskiej Kępy zostały wymienione wiaty przystanków autobusowych. Stare, tradycyjne zastąpione zostały nowoczesnymi, które niczym nie przypominają swych poprzedniczek. Za akcję, mającą na celu poprawić komfort użytkowników komunikacji miejskiej, odpowiedzialny jest Urząd m.st. Warszawy oraz spółka AMS SA, którzy już w początkowej fazie projektu podkreślali, że przedsięwzięcie wymiany miejskich mebli dorównuje inwestycjom i projektom, które znane są nam z europejskich metropolii.

Decyzję o kształcie nowych wiat przystankowych podjęto już w 2006 roku w wyniku konkursu. Zdecydowano także, że wiaty według nowego projektu staną w najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych miejscach stolicy. Jak podawał w 2013 roku Urząd m.st. Warszawy, zgodnie z wybranym w konkursie wzorem zostanie wykonanych ponad 600 wiat. Tego typu wiaty zostały w ubiegłym miesiącu zainstalowane na Saskiej Kępie. Natomiast niespełna 1000 wiat będzie pochodzić z produkcji seryjnej, będą one zlokalizowane w innych częściach stolicy. Projekt zakłada także stworzenie wiat odpowiadających standardom nałożonym przez konserwatora zabytków, jakie do tej pory znane są nam z okolic m.in. Alei Ujazdowskich. Wymiana wszystkich 1580 wiat przystankowych ma odbyć się w ciągu trzech lat.

Ponadto pod koniec ubiegłego roku na stronie Urzędu m.st. Warszawy pojawiła się informacja, która może ucieszyć miłośników nowych technologii. Wiaty mają bowiem być interaktywne – wyposażone w Near Field Communication (NFC), kody QR oraz Free WiFi.

Trzeba przyznać, że nowe wiaty przystankowe są estetyczne, jednak czy spełniają w 100% swoją funkcję? W końcu wiata przystankowa to nie tylko estetyczny dodatek naszych ulic, ale także miejsce schronienia przed wiatrem, deszczem i śniegiem podczas oczekiwania na wybrany środek komunikacji. A wiaty, które stanęły w naszej okolicy, nie są tak zabudowane jak ich poprzedniczki ani nie są wyposażone w długie i głębokie ławki.

Tagi: wiaty przystankowe, wiaty, inwestycje, komunikacja miejska, autobusy


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czytelniku ile masz lat?

mam 5 - 15 lat
mam 16 - 20 lat
mam 21 - 30 lat
mam 31 - 40 lat
mam 41 - 55 lat
mam 56 - 65 lat
mam 66 - 75 lat
mam ponad 75 lat
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń