WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Złoto leżące na ulicy

Helena Wawrzeniuk  |  16 marca 2015

Złoto leżące na ulicy

Jeśli rzeczywiście jest tak, że sztuka jest „cenniejsza niż złoto”*, to znaczyłoby, że w tym roku Praga-Południe znacznie się wzbogaci. Na wiosnę i lato w naszej dzielnicy zapowiedziany jest projekt sztuki w przestrzeni publicznej pt. „Fatamorgany Miejskie”. Projekt jest inicjatywą oddolną, wspieraną przez Centrum Promocji Kultury Praga Południe i będzie polegać na stworzeniu serii instalacji świetlno-dźwiękowych na obszarze Pragi. Głównym elementem wykorzystywanym w pracach będzie światło dzienne, które instalacje będą multiplikować i zabarwiać, wypełniając szare przestrzenie miasta kolorami wiosny i lata.

Instalacje realizowane w ramach „Fatamorgan” będą tworzyć trasę spacerową po wybranych obszarach Pragi-Południe, m.in. po okolicach ronda Wiatraczna.

Na wybór miejsca projektu wpłynął m.in. fakt, że Praga-Południe, a w szczególności sąsiedztwo wspomnianego ronda, przez dużą cześć warszawiaków jest postrzegana negatywnie: jako teren niebezpieczny i zaniedbany. Projekt stanowi próbę zainteresowania mieszkańców Warszawy tą przestrzenią i przełamania negatywnych stereotypów z nią związanych.

Jak tłumaczy autorka projektu Helena Wawrzeniuk: „Zabudowa Pragi-Południe jest odbiciem zmian przestrzennych, jakie zaszły w Warszawie w ciągu ostatnich 150 lat. Szczególnie widać to na terenie Grochowa, gdzie architektura osiedli mieszkaniowych z »wielkiej płyty« przeplata się z zabudową socrealistyczną, przemysłową, przedwojennymi kamienicami, osiedlami o charakterze zamkniętym oraz domami, które pamiętają czasy, gdy Praga była daleko poza granicami stolicy. Jednocześnie okolice ronda Wiatraczna są bogate w miejsca, w których żyli i o których pisali znani polscy twórcy, m.in. Edward Stachura, Andrzej Stasiuk, „Muniek” Staszczyk. Teksty wymienionych artystów pozwalają spojrzeć na przestrzeń Pragi-Południe przez pryzmat historii żyjących tu ludzi. Są to opowieści o rzeczywistości, może niezbyt pięknej, ale na pewno autentycznej”.

W ramach letniej części projektu planowane są bezpłatne warsztaty skierowane do mieszkańców Pragi, którzy zostaną zaproszeni do współtworzenia instalacji. Uczestnicy warsztatów, pod okiem doświadczonych artystów, będą mogli sami zaprojektować i wykonać dzieła, które ozdobią potem ich podwórka. Podczas zajęć będzie można nie tylko zdobyć umiejętności manualne i projektowe, ale również dowiedzieć się więcej o polskiej sztuce ulicy oraz o tym, czym jest światło i co sprawia, że widzimy kolory.

Pomyli się jednak ktoś, kto sądzi, że do tworzenia sztuki w przestrzeni publicznej potrzeba złota. Instalacje, które powstaną w ramach „Fatamorgan”, będą, w dużej części, skonstruowane z materiałów pochodzących z recyklingu (np. foli aluminiowych, płyt CD, metalu, pleksi, tworzyw o właściwościach lustra, szklanych pryzmatów, soczewek). Z powyższych względów organizatorzy zapraszają do współpracy wszystkie firmy, które dysponują odpadami mogącymi odbijać, zabarwiać lub rozszczepia światło.

Wszystkie informacje dotyczące projektu „Fatamorgany Miejskie” oraz organizowanych w ramach niego warsztatów można śledzić na fanpage’u „Fatamorgany Miejskie” na portalu Facebook (https://www.facebook.com/citymirage?ref=hl).

 

*(jak twierdził wybitny historyk sztuki Jan Białostocki)

Tagi: Fatamorgany Miejskie, instalacjia świetlno dźwiękowa, wydarzenia, światło, wystawy


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń