Wybory 2011 w Wesołej - podstawowe informacje
Elżbieta Bareja, Zastępca urzędnika wyborczego w Dzielnicy Wesoła | 5 października 2011
Główne zmiany wprowadzone przez kodeks to:
• nowe godziny głosowania: 7.00–21.00,
• możliwość głosowania przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych z użyciem alfabetu Braille’a, głosowanie korespondencyjne dla wyborców przebywających za granicą i dla wyborców niepełnosprawnych zamieszkałych w kraju.
W naszej dzielnicy głosowanie będzie się odbywać w dziesięciu obwodach powszechnych i w dwóch obwodach odrębnych, które mieszczą się w domu seniora i szpitalu MSWiA. Liczba uprawnionych do głosowania w naszej dzielnicy wynosi 16 482 osoby.
Dzielnica Wesoła należy do 19. okręgu wyborczego w wyborach do Sejmu RP oraz 42. okręgu w wyborach do Senatu RP. Na okręg 19. przypada do obsadzenia 20 mandatów poselskich. Natomiast głosowanie do Senatu po raz pierwszy odbywać się będzie w jednomandatowych okręgach wyborczych.
W dniu wyborów, w lokalu wyborczym, musimy okazać dokument ze zdjęciem, przy pomocy którego możliwe będzie sprawdzenie naszej tożsamości. Dokumentem takim jest dowód osobisty, niemniej jednak może to być paszport lub prawo jazdy. W przypadku gdyby okazało się, że wyborca nie jest ujęty w spisie wyborców, a okaże dokument ze zdjęciem stwierdzający miejsce zamieszkania w naszej dzielnicy lub zaświadczenie o zameldowaniu, przewodniczący obwodowej komisji wyborczej powinien skontaktować się telefonicznie z urzędem dzielnicy celem weryfikacji tego faktu. Jeżeli weryfikacja okaże się pozytywna, wyborca zostanie dopisany do spisu wyborców w obwodowej komisji wyborczej. Następnie wyborca otrzyma dwie karty do głosowania – jedną z wykazem list kandydatów na posłów (w formie wielostronicowej broszury) oraz drugą – listę kandydatów na senatorów. Po dokonaniu wyboru odpowiednich osób karty należy wrzucić do urny wyborczej.
W wyborach do Sejmu głosować można tylko na jedną listę kandydatów i na jednego kandydata z tej listy. Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu na karcie do głosowania znaku „X” (dwóch przecinających się w obrębie kratki linii) w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.
W wyborach do Senatu głosować można tylko na jednego kandydata na senatora. Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu na karcie do głosowania znaku „X” (dwóch przecinających się w obrębie kratki linii) w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.
Szczegółowe informacje dotyczące wyborów są dostępne na stronach: www.wybory2011.pkw.gov.pl oraz www.wesola.waw.pl.
Tagi: wybory, wybory 2011, głosowanie, zasady, kodeks wyborczy
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
Piątek, 10 lutego 2023
Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin
Niedziela, 12 lutego 2023
Lwy Fortepianu w hotelu Boss


Nasza ankieta
Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?