WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 16 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch

Wiosna w miastach z betonu

Helena Wawrzeniku  |  11 maja 2015

Wiosna w miastach z betonu

W ramach akcji „Fatamorgany miejskie. Wiosna” od wczoraj, 10 maja do 12 czerwca w w każdy słoneczny dzień od godziny 7:00 do 11:00 rano pod adresem: Samolotowa 2 na Gocławiu możemy obejrzeć efekty niecodziennej instalacji. Zapraszamy jako patron medialny wydarzenia. :)

„Szła. Była niedaleko. Był ten czas, kiedy dzień dzisiaj dłuższy (…), jutro jeszcze jaśnieć będzie parę minut dłużej i tak coraz więcej.(…)

- Wiosna, mówisz. Rusza ci się krew. Niesie cię. – powiedział stary

- Oj, niesie mnie, ojcze nasz. Niesie mnie.

Niosło mnie. Patrzyłem na bure wzgórza pokryte grabiną, na pola niżej zaciągnięte mokrym

topniejącym śniegiem, na mgłę nad tym wszystkim stojącą, gęstą od budzącej się miłości, i niosło mnie, aż bolało mnie w brzuchu. (…) Niosło mnie wsiąkać w mgłę potulnie. Krok za krokiem. Znikać z oczu. Znikać z pola widzenia”.*

Tak pisał o wiośnie mieszkający niegdyś na Pradze-Południe poeta i pisarz Edward Stachura. Jego tekst dotyczył wsi i mówił o tęsknotach, które wywołuje w ludziach „najpiękniejsza” pora roku. W przeciwieństwie do miejsca opisanego przez Stachurę, w mieście nie ma pól, ale również tutaj czuć wiosnę: dzięki dźwiękom, zapachom, kolorom i… majowemu światłu. To właśnie do tego ostatniego zjawiska odnosi się instalacja artystyczna pt. „Fatamorgany Miejskie Wiosna”, którą można oglądać do końca maja na elewacji budynku przy ulicy Samolotowej 2 na Gocławiu.

„Fatamorgany” na ulicy Samolotowej będą strukturą przestrzenną wykorzystującą w swoim działaniu światło dzienne, odbijając i zabarwiając je, w celu rozświetlenia szarych przestrzeni miejskich. Ideą projektu jest wywołanie w widzach pozytywnych emocji oraz marzeń odnoszących się do atmosfery maja.

Nawiązywanie do tematu „światła” nie jest w sztuce niczym nowym. Przez stulecia inspirowali się nim malarze, kopiując jego efekty, w celu zbudowania atmosfery w swoich obrazach. Jasność w połączeniu z barwą motywuje, ożywia, ostrzega. W sferze symbolicznej światło reprezentuje dobro, wolność i nadzieję, stanowiąc opozycję dla negatywnie postrzeganej „ciemności”. Dla człowieka światło dzienne jest źródłem nieskończonej ilości wrażeń, odbieranych nieświadomie i silnie działających na nasze emocje. Praca „Fatamorgany Miejskie” jest próbą wykorzystania wymienionych właściwości światła do budowania atmosfery miejsca – już nie na płótnie malarskim, ale w rzeczywistej przestrzeni, w tym wypadku: podwórka osiedla mieszkaniowego na Gocławiu. „Fatamorgany Miejskie Wiosna” są częścią szerszego działania, które, najprawdopodobniej, będzie kontynuowane w okresie letnim na terenie Grochowa. Efektem projektu będą nie tyko stworzone prace artystyczne, ale również refleksja na temat tego, czy mieszkańcy Warszawy rzeczywiście potrzebują sztuki w przestrzeni publicznej, a jeśli „tak”, to: „jakiej”? To pytanie wydaje się szczególnie istotne w świetle dyskusji na temat estetyki polskich ulic, na których w większości jedynymi „obrazami” są reklamy.

Projekt „Fatamorgany Miejskie Wiosna” jest wspierany przez Centrum Promocji Kultury Praga Południe oraz Centrum Społeczne Paca 40. Więcej na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej: fatamorgany.pl

 

*fragment opowiadania Edwarda Stachury pt.: „Pękały brzozy, śpiewały roztopy”

Tagi: Fatamorgany Miejskie, instalacjia świetlno dźwiękowa, wydarzenia, światło, wystawy


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń