WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 23 lutego 2020 r.
Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

ZOM działa na Pradze-Południe

Izabela Gloskiewicz, foto: ZOM  |  1 czerwca 2015

ZOM działa na Pradze-Południe

W maju mogliśmy przyglądać się, jak nasza miejska zieleń bujnie się rozwija. Mimo rzadkich i mało obfitych opadów deszczu flora nabiera kształtów z dnia na dzień, tym samym zmieniając nasz krajobraz. Jednak musimy mieć nad nią kontrolę, tak aby nie zagrażała bezpieczeństwu na jezdni oraz wyglądała estetycznie i cieszyła nasze oczy. 

Dba o to Zarząd Oczyszczania Miasta, który na przestrzeni ostatniego miesiąca wykonał prace pielęgnacyjne również w naszej okolicy.

Na początku maja mogliśmy być świadkami pierwszego sezonowego koszenia trawy. - Trawniki na terenach podlegających ZOM koszone są od 6 do 12 razy w okresie od wiosny do jesieni. Na to, jak często przeprowadzane jest koszenie, wpływa pogoda: wysoka temperatura i wilgotność sprzyjają wzrostowi trawy, a to oznacza konieczność zwiększenia liczby wykonywanych prac - wyjaśniła w nadesłanej do nas korespondencji pani Zofia Kłyk, podinspektor Zarządu Oczyszczania Miasta. Instytucja odpowiedzialna jest za ok. 1,3 ha zieleni publicznej oraz 17 ha miejskich parków, w tym nasz Park Skaryszewski. Warto mieć na uwadze fakt, że niektóre miejsca w sąsiadującym z nami parku nie są koszone, bowiem wysoka trawa jest domem dla gryzoni i owadów. Co ciekawe, po zakończeniu koszenia wszystkich terenów, za które odpowiada ZOM, wywożone jest około 770 ciężarówek trawy!

W maju zadbano także m.in. o parkowe rzeźby, kamienne ławy czy poidełka. Dokładnie umyta i zabezpieczona odpowiednimi środkami pielęgnacyjnymi została kapliczka w Parku Skaryszewskim. - Do mycia użyto gorącej wody pod ciśnieniem, która dokładnie usuwa zabrudzenia ze szczelin i trudno dostępnych miejsc. Następnie na powierzchnię nałożono środek glonobójczy. Preparat pomaga usuwać mchy i grzyby oraz zapobiega ich ponownemu wzrostowi. Na koniec nakładana jest powłoka antygraffiti, która ułatwia usuwanie napisów z powierzchni monumentu. Codziennie stan zabytków sprawdzany jest z kolei przez inspektorów ZOM oraz pracowników firm dbających o parki - czytamy w informacji od pani Kłyk.

Zarząd Oczyszczania Miasta włączył się także do akcji profilaktycznej. Pod koniec maja na rondzie Waszyngtona pojawiły się różowe rabaty w kształcie wstążki. Jest to symbol walki z rakiem piersi. Podobne układy kwiatowe pojawiły się w najbardziej znanych przestrzeniach miejskiej zieleni, takich jak m.in. Ogród Saski czy Pole Mokotowskie.

Jak widać, wiosna w naszej okolicy przełożyła się nie tylko na prace pielęgnacyjne, ale także rozkwit i różnorodność flory. Teraz pozostaje nam cieszyć oczy otaczającą nas roślinnością.Tagi: sprzątanie, ZOM, Zarząd Oczyszczania Miasta, Park Skaryszewski


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Luty 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 23 lutego 2020

Promocja kadetów kursu SONDA i przysięga wojskowa w jednym

Środa, 26 lutego 2020

Wybory do Młodzieżowej Rady Dzielnicy

Niedziela, 1 marca 2020

Urodziny Chopina - koncert 1 marca

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń