WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 29 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon

„Serduszko dla Dzieci” – optymalizujemy narzędzia!

Adam Nyckowski  |  6 października 2011

„Serduszko dla Dzieci” – optymalizujemy narzędzia!

Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci organizuje na terenie Wawra kompleksowe szkolenie dla wolontariuszy chcących zasilić kadry trzeciego sektora.

 

Fundamentem każdej organizacji pozarządowej czy instytucji pomocy społecznej jest zespół. Od jego profesjonalizmu i zawodowej jakości zależą efekty świadczonych usług. Zespół – podobnie jak każda grupa – to znacznie więcej niż suma poszczególnych jednostek. Ale to „znacznie więcej” nie tworzy się „z powietrza”. To ciężka praca wszystkich członków zespołu nad misją, wspólną wizją i filozofią, a w dalszej kolejności nad wypracowaniem procedur i strategii pomagania. W procesie tym istotne są predyspozycje i kompetencje jednostkowe, ale również merytoryczna wiedza „operacyjna”. W moim odczuciu polski system kształcenia kadr do zawodów: psychologa, pedagoga czy „resocjalizatora” jest zorientowany zdecydowanie zbyt teoretycznie i akademicko. W konsekwencji w stopniu daleko niewystarczającym przygotowuje przyszłych „pomagaczy” do pracy w realnym środowisku.

 

Pracując z ludźmi z grup zagrożonych marginalizacją społeczną, mającymi liczne deficyty rozwojowe i edukacyjne, negatywne doświadczenia w kontaktach z instytucjami, ubogie dziedzictwo kulturowe i nie radzącymi sobie z trudnymi emocjami, których życie dostarcza im w nadmiarze, decydującą kwestią jest zbudowanie kontaktu. A w dalszej perspektywie relacji, więzi. To jest fundament skutecznego pomagania drugiemu człowiekowi. Podstawowym narzędziem, którym w realizacji tego zadania dysponuje „pomagacz” jest jego własna osobowość. Istnieje ścisły związek pomiędzy optymalizacją owego narzędzia, a skutecznością wszelkich programów pomocowych.

 

Stowarzyszenie „Serduszko dla Dzieci” realizuje projekt szkoleniowy „Wszechstronny wolontariusz – realną siłą organizacji”, finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Stowarzyszenie od piętnastu lat prowadzi działalność profilaktyczną i resocjalizacyjną w środowiskach zagrożonych patologią i wykluczeniem społecznym. Z doświadczenia pracowników ewidentnie wynika, że praca w środowisku zmarginalizowanym, będąc trudną i emocjonalnie obciążającą, wymaga nieustannego podnoszenia swoich kompetencji zawodowych. Aby efektywnie wykonywać swoje obowiązki oraz, co równie ważne, czerpać satysfakcję z pracy i przeciwdziałać syndromowi wypalenia zawodowego, należy nieustannie podnosić własne kompetencje osobowościowe i kwalifikacje zawodowe. Projekt „Wszechstronny wolontariusz – realną siłą organizacji” stwarza taką możliwość.

 

Celem dobrego szkolenia nie jest nauka metod i technik – te każdy, opierając się na indywidualnych predyspozycjach, musi wypracować sam poprzez praktykę i zbieranie doświadczeń – ale poszerzenie świadomości, impuls do poszukiwań własnej drogi rozwoju zawodowego. Uważam, iż bazą powinien być trening interpersonalny. Forma psychoedukacji ukierunkowana na optymalizację funkcjonowania w grupie i w kontaktach z innymi ludźmi. Podczas treningu każdy z uczestników otrzymuje wyczerpujące informacje zwrotne na temat tego jak jest odbierany i rozumiany przez pozostałych członków grupy, może poznać własne deficyty i mocne strony. Ma okazję do zmierzenia się z własnymi trudnościami, lękami, uprzedzeniami w kontaktach interpersonalnych. Trening jest również okazją do poznania procesów zachodzących w grupie, jej dynamiki oraz tkwiących w niej możliwości rozwojowych. Jest doświadczeniem niezwykle otwierającym i poszerzającym świadomość własnych braków, wielości perspektyw i niemalże nieograniczonych możliwości rozwojowych każdego z nas.  Każdy z sześćdziesięciu uczestników projektu w takim treningu będzie uczestniczył.

Druga część projektu to cykl dziewięciu weekendowych warsztatów organizowanych w dwóch odrębnych modułach tematycznych: „psycho-pedagogika” i „ekonomia społeczna”. Beneficjenci projektu to wolontariusze, studenci lub pełnoletni licealiści wiążący swoją przyszłość zawodową z sektorem usług społecznych. W zależności od wybranego modułu, uczestnicy będą – w formule warsztatowej – zdobywać wiedzę z zakresu: formułowania diagnozy, budowania programów korekcyjnych, pracy z grupą, socjoterapii, pracy w środowisku lokalnym (psycho-pedagogika) oraz marketingu społecznego, PR-u w organizacjach pozarządowych, współpracy międzysektorowej (ekonomia społeczna).

 

Efekt szkolenia? Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, iż uczestnicy z większą efektywnością i elastycznością będą posługiwali się głównym narzędziem pracy – samym sobą. Realizatorzy projektu – dodajmy, że bezpłatnego – liczą również, iż stanie się on impulsem do dalszego ustawicznego kształcenia, wszak perspektywy rozwojowe każdy z nas ma niemalże nieograniczone!                                                                              

Tagi: wolontariat, szkolenie, wolontariusze, Serduszko dla dzieci


Komentarze użytkowników (2)

Dodaj komentarz
e | 2011-10-06 22:09:05

jak i gdzie można dowiedzieć się więcej o szkoleniu?

Redakcja | 2011-10-06 22:27:55

Wszelkie informacje na ten temat podane są na stronie: www.serduszkowywolontariat.pl

stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń