WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 5 lutego 2023 r.
Imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor

Postaw na komunikację miejską

ZTM  |  27 sierpnia 2015

Paliwo, naprawy, obowiązkowe OC - to tylko nieliczne koszty związane z utrzymaniem samochodu. Jest prosty sposób aby oszczędzić czas, pieniądze, i środowisko naturalne - przesiadka do nowoczesnej, ekonomicznej i ekologicznej komunikacji miejskiej.

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zaprasza do korzystania z komunikacji miejskiej. Najlepszą okazją do wypróbowania stołecznego transportu jest Europejski Dzień bez Samochodu obchodzony 22 września.

Tego dnia nie trzeba kasować biletów ZTM w autobusach, metrze, tramwajach, SKM oraz w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej na obszarze obowiązywania oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”. Dodatkowo będzie można bezpłatnie zostawić samochód
na jednym z 14 parkingów „Parkuj i Jedź”.

Daj pierwszeństwo komunikacji miejskiej nie tylko w tym dniu!

Europejski Dzień bez Samochodu (EDbS) wieńczy odbywający się od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Celem projektu jest promowanie komunikacji miejskiej, systemu parkingów P+R, jazdy na rowerze, a także zwrócenie uwagi na negatywne konsekwencje nadużywania samochodu jako środka indywidualnego transportu, szczególnie w centrum miasta. Argumentów nie trzeba szukać daleko: jak wynika z badań, samochód, którym podróżuje średnio 1,3 osoby, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę zaś autobus, którym jedzie średnio 80 osób – tylko 11 g/km na osobę. Pojazdy komunikacji szynowej w ogóle nie emitują dwutlenku węgla.

Warszawiacy będą zachęcani do udziału w EDbS już od 24 sierpnia. Ulotki informujące o wydarzeniu pojawią się w urzędach dzielnic . Na stołeczne trasy wyjedzie 40 autobusów i 10 dwuwagonowych składów tramwajowych z wyeksponowanymi reklamami informującymi o obchodach Dnia bez Samochodu. Jest to pierwszy etap kampanii mającej na celu zachęcenie kierowców do przesiadania się do komunikacji miejskiej. O kolejnych jej odsłonach napiszemy niebawem.

ETZT organizowany jest co roku w dniach 16-22 września. Stanowi on doskonałą okazję do zwiększania świadomości ekologicznej Europejczyków i skłonienia ludzi do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dotyczących transportu oraz do próby zmiany postaw wobec nadmiernej eksploatacji aut. W Warszawie liczba samochodów osobowych przypadających na 1000 mieszkańców wynosi już 580. Dla porównania w Berlinie sukcesywnie spada i wynosi 360.

Działania podejmowane przez organizatorów ETZT mają na celu stworzenie szansy poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego i zachęcenie do rozważań o konieczności wsparcia takiego rodzaju transportu, który nie narusza znacząco równowagi ekologicznej.

Partnerami akcji są: Miejskie Zakłady Autobusowe, Tramwaje Warszawskie, Metro Warszawskie, Szybka Kolej Miejska, Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa oraz Lasy Miejskie – Warszawa. Patronat medialny nad akcją objęła TVP Warszawa.

 

Tagi: Dzień bez samochodu, auto, ZTM, komunikacja miejska


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Luty 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Piątek, 10 lutego 2023

Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin

Niedziela, 12 lutego 2023

Lwy Fortepianu w hotelu Boss

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń