Dla samotnych starszych osób Wigilia to najsmutniejszy dzień w roku. Pomóż to zmienić!
Joanna Mielczarek | 19 listopada 2015

W Wigilię miałam trochę jedzenia, zapaliłam świeczkę i pomodliłam za swoich bliskich, zjadłam troszkę, no i myślę, popatrzę sobie w telewizję, jak inni spędzają święta… Taka moja ubiegłoroczna Wigilia była… – opowiada 89-letnia pani Marta. Jakie będą jej święta w tym roku?
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” pomaga na co dzień samotnym starszym osobom, takim jak pani Marta.
- Nasi wolontariusze odwiedzają ich w domach, spędzają czas, rozmawiają, wypełniają codzienną pustkę – mówi Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia - Ale wiemy, że najtrudniejszym czasem dla nich są właśnie święta. Samotna wigilia przypomina jeszcze boleśniej o bliskich, którzy odeszli. Dlatego co roku organizujemy dla naszych podopiecznych spotkania wigilijne tam, gdzie działamy: w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Chcemy, by wyszli z domu do ludzi, spróbowali naszego barszczu wigilijnego, pośmiali się z Mikołajem. Żeby zapomnieli na tych kilka godzin, że są sami. My będziemy razem z nimi.
Na wigilii Stowarzyszenia są zawsze życzliwi wolontariusze, choinka, stół ze świątecznymi potrawami i Mikołaj.
- Organizacja wigilii wraz ze świątecznym upominkiem to koszt 50 zł dla 1 osoby – mówi Joanna Mielczarek - Mamy pod opieką ponad 300 samotnych osób. Do seniorów, którzy już nie mogą wyjść z domu, przyjdą nasi wolontariusze. Chcemy, żeby przynieśli każdemu świąteczny prezent i wigilijne pierogi. Dla każdej z tych osób to koszt minimum 30 zł.
Czy warto podarować komuś nieznanemu taki prezent?
- Radość ze wspólnych wigilii stowarzyszenia najlepiej oddają uśmiechy, wzruszenie i wdzięczność na twarzach naszych podopiecznych – mówi Agnieszka Szafrańska, wolontariuszka – my wiemy, że tak naprawdę dla większości z nich to będzie w ogóle jedyna prawdziwa Wigilia.
- Jest tak bardzo przyjemnie, serdecznie, bardzo miło i z przyjemnością wspominam tę wigilię u „małych braci…”, choinka śliczna, śpiewamy kolędy, jest Mikołaj, jest z kim porozmawiać… Bardzo sympatycznie! – wspomina ze wzruszeniem pani Henryka, podopieczna z Warszawy.
Pomóc może każdy.
Wesprzeć akcję można na stronie http://www.malibracia.org.pl/wigilia/
Szczegółowe informacje można także uzyskać mailowo, pod adresem info@malibracia.org.pl.
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” działa w Polsce od 2002 roku w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Działa w ramach sieci stowarzyszenia «petits frères des Pauvres», które powstało w 1946 roku we Francji i istnieje w 8 krajach na terenie Europy i Ameryki.
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” pomaga samotnym, starszym osobom.
„mali bracia Ubogich” to dziesiątki wolontariuszy, którym bliskie sercu jest przeciwdziałanie marginalizacji starszych osób i łamanie stereotypów dotyczących starości. W 2014 roku otoczyliśmy bezpośrednim wsparciem ponad 300 potrzebujących seniorów w Warszawie, Poznaniu i Lublinie.
Sprawiamy, że życie seniorów staje się lepsze. Integrujemy pokolenia.
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” jest m.in. parterem ogólnopolskiej płaszczyzny „Forum 50+. Seniorzy XXI wieku!” a w latach 2007-2012 roku przewodniczyło pracom Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów w Warszawie.
W 2008 roku Stowarzyszenie brało czynny udział w pracach przy tworzeniu Strategii Społecznej Warszawy, a w 2009 liderowało pracom nad Programem „Warszawa przyjazna seniorom.”
Na przestrzeni kilku lat przedstawiciele Stowarzyszenia brali udział w wielu konsultacjach dokumentów społecznych różnego szczebla. Przedstawiciel „mbU” zasiada m.in. w Zespole Ekspertów ds. Osób Starszych przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich oraz grupie ds. seniorów w zespole zadaniowym powołanym przez Wojewodę Mazowieckiego.
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” to przyjaciele osób starszych.
Tagi: wigilia, świąteczna pomoc, możesz pomóc, seniorzy, samotni seniorzy, mali bracia ubogich, przeciwdziałanie wykluczeniu
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
10 maja - 27 września 2023
Psie spacery z trenerem psów w Wesołej
16 - 24 września 2023
Dni otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej


Nasza ankieta
Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?