WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 12 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Jan, Wera, Brunon

Zostawmy 1% podatku na Pradze-Południe

Olga Łęcka  |  27 stycznia 2016

Styczeń to czas, gdy pomału zaczynamy myśleć o rozliczeniu podatku za poprzedni rok. Dlatego warto wcześniej zastanowić się, komu chcemy przekazać środki finansowe, sami nic przy tym nie tracąc! Na Pradze-Południe działa mnóstwo fundacji i stowarzyszeń, które pomagają rozwijać naszą okolicę oraz wspierają osoby potrzebujące. Może warto w tym roku pomóc właśnie tym mniejszym organizacjom pozarządowym, działającym tuż obok nas?

Na początku pierwszego kwartału każdego roku jesteśmy zalewani informacjami dotyczącymi działalności dużych fundacji. W prasie, radiu, telewizji, a nawet na ulicznych bilbordach znajdują się informacje o organizacjach proszących o wsparcie. Co roku to właśnie największe fundacje działające w Polsce otrzymują najwięcej pomocy przekazywanej w ramach 1% podatku. Ten fakt w sumie nie dziwi, ponieważ z natury ufamy organizacjom dobrze nam znanym, których efekty pracy widzimy za pośrednictwem transmisji w różnych ośrodkach medialnych. Jednak nie można zapominać o mniejszych fundacjach i stowarzyszeniach, które działają tuż obok nas, ale nie mają tak dużej siły przebicia. Które starają się pomóc naszemu najbliższemu otoczeniu, mimo często skromnych funduszy. Dlatego w tym roku zachęcamy Was do przekazania 1% podatku na organizacje działające na Pradze-Południe. W naszej dzielnicy podatkiem na rzecz organizacji pożytku publicznego można wesprzeć m.in. Fundację Dzieci Niczyje, która oferuje dzieciom oraz ich opiekunom pomoc psychologiczną i prawną, a także uczy najmłodszych, jak mogą uniknąć wykorzystywania, a dorosłych, jak reagować, gdy podejrzewają, iż danemu dziecku dzieje się krzywda. Na terenie naszej dzielnicy działa również Fundacja Urszuli Jaworskiej, która od lat propaguje ideę dawstwa szpiku kostnego. 1% podatku można oddać również na prężnie działające w naszej dzielnicy harcerstwo! Pełen wykaz organizacji pozarządowych działających na Pradze-Południe dostępny jest na oficjalnej stronie urzędu dzielnicy: www.pragapld.waw.pl/zostaw-1-na-pradze-po%C5%82udnie!!!!.html.

Składając zeznanie podatkowe i deklarując chęć przekazania podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie z nich mają prawo zbierać środki z 1% podatku. Aby dana organizacja mogła ubiegać się o tego rodzaju pomoc, musi posiadać status organizacji pożytku publicznego (OPP). Oficjalną listę organizacji, którym można pomóc, wraz z ich numerami KRS, co roku przygotowuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Istotną kwestią jest fakt, iż my jako podatnicy nie ponosimy żadnych kosztów, deklarując chęć przekazania 1% podatku. Z wybraną organizacją dzielimy się środkami, które trafiłyby do Skarbu Państwa.

W naszej dzielnicy działają organizacje pozarządowe, które niestety nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego. Według spisu podanego na oficjalnej stronie Urzędu Dzielnicy Praga Południe OPP na koniec 2015 roku nie posiadała np. Fundacja Pomocy Rodzinie Gwiazdeczka, która prowadzi pomoc społeczną osobom znajdującym się w trudniej sytuacji życiowej oraz pomaga wyrównywać ich szanse. Do celów tej fundacji należy również promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy oraz wsparcie osób niepełnosprawnych. Statusu organizacji pożytku publicznego nie posiadały w grudniu ubiegłego roku SZAFA - Świetlica Socjoterapeutyczna oraz Warszawsko-Praskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych.

Wspomóc organizacje pożytku publicznego, przekazując 1% podatku, możemy już od ponad dziesięciu lat, dzięki artykułowi 27 Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Tagi: 1%, 1% podatku, pit, rozliczenie podatkowe, komu 1%


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 12 lipca 2020

Masz problem z poruszaniem się? Chcesz dojechać na wybory? Zadzwoń do Straży Miejskiej w niedzielę.

Poniedziałek, 13 lipca 2020

Po wakacjach ulica Saska będzie jak nowa

Niedziela, 2 sierpnia 2020

XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2.08–3.09.2020 ul. Grochowska 272, Warszawa

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń