WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 21 września 2020 r.
Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Pozytywne myślenie - pierwszy krok do zdrowia!

Dorota Steliga  |  28 stycznia 2016

Pozytywne myślenie - pierwszy krok do zdrowia!

Już w 70 szpitalach w całej Polsce wystawa Think positive! motywuje pacjentów do walki o zdrowie. Ujęte na zdjęciach historie promują jedną wspólną myśl: niezależnie od przeszkód, jakie stawia przed nami los – nie można się poddawać! Jak podkreślają sami lekarze, to właśnie pozytywne nastawienie, ma ogromny wpływ na przebieg procesu leczenia i powrót pacjenta do zdrowia.

Wystawa Think positive! pojawi się jeszcze w 30 szpitalach, które zgłoszą swój akces do 15 lutego za pośrednictwem strony www.thinkpositive.org.pl.

- Wystawę Think positive! pacjenci odbierają jak „obrazkowy poradnik pozytywnego myślenia” – mówi Alicja Trojanowska, Naczelna Pielęgniarka w Szpitalu na Banacha. Sportowcy: Natalia Partyka, Piotr Pogon oraz Jerzy Płonka - bohaterowie fotografii – dzielą się swoimi sukcesami, których osiągnięcie – ze względu na poważne choroby lub niepełnosprawność – wydawać by się mogło nierealne. Fotografie umieszczone w dostępnej dla pacjentów przestrzeni szpitala, dodają im wiary i siły.

Od pacjenta wszystko się zaczyna

W obliczu choroby pacjent potrzebuje wsparcia lekarzy, rodziny, czasem przyjaciół, jednak pierwszą osobą, która może mu pomóc jest on sam – jego nastawienie i motywacja do szybkiego powrotu do zdrowia. Już od czasów starożytnych lekarze i filozofowie podkreślają jak ważna jest postawa chorego. Wola walki pacjenta i silna motywacja, by powrócić do zdrowia znacząco poprawiają rokowania terapii. O tym, że to właśnie pacjent jest najważniejszym członkiem zespołu leczącego mówił już Sokrates. Z kolei Hipokrates, uznawany za prekursora współczesnej medycyny, twierdził, że dla lekarza cenniejsza jest znajomość człowieka, niż samo rozpoznanie choroby. Naukę głoszoną przez starożytnych medyków potwierdzają współcześni lekarze. - Proces leczenia jest bardzo złożony i wymaga interdyscyplinarnego działania. Jeżeli tego nie ma, lekarz w terapii jest osamotniony i nie osiąga ona maksymalnego wyniku. Cenne są wszelkie pozytywne bodźce, które sprawią, że u pacjenta wzrośnie chęć do życia i pragnienie, by realizować marzenia. Wiara, wewnętrzna motywacja dają mu siłę, by stawić czoła nawet największym przeciwnościom – tłumaczy dr hab. n. med. Witold Rongies Kierownik Zakładu Rehabilitacji warszawskiego szpitala przy ul. Banacha, który jako pierwszy przyłączył się do akcji Think positive!

Otoczenie ma znaczenie

Nie bez powodu mówi się, że jesteśmy wypadkową 5 osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Otoczenie, w którym przebywamy kształtuje nas i wyznacza sposób myślenia. Dlatego chcąc pomóc choremu należy zadbać o pozytywny przekaz płynący od najbliższych mu ludzi, tych, z którymi dzieli swoją chorobę. – Słowa nadziei są dla pacjenta bardzo ważne: że będzie lepiej, że jest szansa na pozytywny wynik leczenia – mówi dr hab. n. med. Witold Rongies. W codziennej praktyce lekarskiej relacje panujące wśród pacjentów i ich wpływ na innych obserwuje dr n. med. Renata Główczyńska kardiolog, pracująca w Szpitalu na Banacha. Właśnie dlatego mówiąc o zespole terapeutycznym pracującym z chorym wymienia zarówno pacjenta, lekarza, pielęgniarki, rodzinę, jak i innych pacjentów. - Wszyscy, którzy otaczają chorego mają wpływ na jego podejście do terapii i kondycję psychiczną. Czasami jedna pozytywnie nastawiona do życia i ludzi osoba na oddziale może zdziałać wiele. Właśnie dlatego takie działania, jak akcja Think Positive! pomagają pacjentom, a także nam – lekarzom – podkreśla dr Główczyńska.

Motywacja obrazami

Jeden obraz ma nierzadko większą moc niż tysiąc słów. To dlatego twórcy akcji Think positive! postawili na historie niezwykłych sportowców: Natalii Partyki - tenisistki stołowej bez przedramienia, wielokrotnej medalistki mistrzostw Europy i mistrzyni paraolimpijskiej, Jerzego Płonki – niewidomego wioślarza, maratończyka i alpinisty oraz Piotra Pogona, który dwukrotnie pokonał chorobę nowotworową i pomimo resekcji płuca bierze udział w maratonach i zawodach triathlonowych, działając przy tym jako animator sportowy i fundraiser organizacji charytatywnych.

Bezpłatną wystawę zdjęć może otrzymać jeszcze 30 placówek, które zgłoszą się do 15 lutego poprzez stronę www.thinkpositive.org.pl.

Akcja Think positive! - pomysł wielokrotnego pacjenta onkologicznego i sportowca Piotra Pogona mógł zostać zrealizowany dzięki wsparciu sponsorów, którzy uwierzyli w jego szczytną ideę i niosące nadzieję chorym przesłanie: firmy produkującej specjalistyczny sprzęt medyczny Grena oraz drukarni Xerox. Organizatorem akcji jest agencja Face it!

Tagi: pozytywne myślenie, think positive, pozytywne nastawienie, pozytywne myślenie - pierwszy krok do zdrowia


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 22 września 2020

Dzień bez samochodu

Sobota, 26 września 2020

Otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego w Wawrze

Sobota, 26 września 2020

WKPR Wesoła

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce wywołuje u Ciebie duży niepokój?

zdecydowanie nie
raczej nie
trudno powiedzieć
raczej tak
zdecydowanie tak
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń