WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 28 września 2020 r.
Imieniny obchodzą: Marek, Wacław

Grochowskie spacery weekendowe

Redakcja, opisy organizatora  |  19 lutego 2016

Praska Ferajna, specjaliści od spacerów, zapraszają w ten weekend na dwa spacery po Grochowie. Pierwszy z nich, jutro o 13:00, to wycieczka poświęcona Bitwie pod Olszynką Grochowską. Drugi, w niedzielę, także o 13:00, nosi tytuł „Grochów Mały i kościół na pl. Szembeka”. O szczegółach obu spotkań piszemy poniżej.

Spacer „Bitwa pod Olszynką Grochowską”

Obrosła legendą jak Westerplatte, Olszynka bardziej wpłynęła na historię Polski, przedłużając powstanie listopadowe i podnosząc polskiego ducha. Tereny, gdzie w lutym 1831 roku rozegrała się bitwa bardzo się zmieniły, ale wydmy, na których stała artyleria rosyjska i skąd mógł kierować bitwą Iwan Dybicz ciągle jeszcze można zobaczyć. Postaramy się prześledzić przebieg zmagań w terenie i na mapie, zobaczymy też ich świadków, jak Karczma Wawerska, czy Dworek Grochowski, rzekoma siedziba polskiego dowództwa (to znajdowało się zupełnie gdzie indziej). Nie zabraknie zabytkowych i mniej zabytkowych upamiętnień tej od wieków czczonej bitwy, tak waznej dla tożsamości Grochowa. Będzie też o niemilitarnej historii terenu, choćby o barze od 60 lat sławiącym Gocławek legendarnymi flakami.

Spotkanie: 20 lutego, godz. 13:00, ul. Kwatery Głównej 2, róg Grochowskiej
Przewodnik: Karol Bulski
Potrwa: ok. 2-2,5 godz.

Trasa: Kwatery Głównej, Makowska, Traczy, Chełmżyńska, Żołnierska, Rekrucka, Korkowa, Płowiecka

Spacer nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire :)

 

Spacer „Grochów Mały i kościół na pl. Szembeka”

Zwiedzimy okolice placu Szembeka, w ramach systemu MSI mylnie nazywane Gocławkiem. Tu dokonała się kosztowna rewitalizacja, przez złośliwych zwana mortyfikacją. Okolica słynie z handlu nie mniej bazarowego, niż na Różyckim, ostatnio w ramach kontrowersyjnej decyzji zastępowanego centrum handlowym, z natury zabójczym dla genius loci. Chociaż niegdysiejszy mieszkaniec okolicy, Andrzej Stasiuk, w czasie przeszłym napisał, że "wystarczyło zejść z Grochowskiej i od razu było jak w Sokołowie" - małomiasteczkowo-wiejski charakter okolicy ciągle jeszcze pozostaje widoczny. Ujrzymy osiedle, gdzie kręcono wybitny film "Cześć Tereska", miejsce gdzie stałą prawdziwa siedziba dowódcy bitwy grochowskiej, kolonię posłów PPS, zbudowaną przed wojną w stylu dworkowym - i dużo więcej.

Spotkanie: 21 lutego, godz. 13:00 pod kościołem na pl. Szembeka
Przewodnik: Karol Bulski
Potrwa: ok. 2-2,5 godz.

Trasa: Chłopickiego, Boremlowska, Szaserów, Żółkiewskiego, Grochowska, Tarnowiecka, Jarocińska, Kawcza, Łukowska, Zamieniecka

Spacer w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika, tj bezpłatny!

Tagi: Praska Ferajna, wycieczki z przewodnikiem, spacer z przewodnikiem, Grochów, bitwa pod Olszynką Grochowską, spacer po Grochowie


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce wywołuje u Ciebie duży niepokój?

zdecydowanie nie
raczej nie
trudno powiedzieć
raczej tak
zdecydowanie tak
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń