WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 31 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Marcelina, Ludwik, Jan

Darmowe badanie słuchu przy Dw. Wileńskim

Anita Nowak

Lekarze biją na alarm - Polacy słyszą coraz gorzej. To już nie tylko problem seniorów, ale nawet co czwartego nastolatka. Dowiedz się, jakich sygnałów nie lekceważyć u dziecka oraz co z odwiecznym dylematem związanym z używaniem patyczków do uszu. A 13 maja skorzystaj z darmowej audiometrii tonalnej oraz audiometrii impedancyjnej.

Co czwarty nastolatek ma problemy ze słuchem – wynika z danych zgromadzonych podczas Narodowego Testu Słuchu. W grupie wiekowej 21-39 i 40-59 problem dotyczy już niemal co drugiego Polaka. Wśród seniorów niedosłuch ma 74% badanych.


Hałas wrogiem uszu

Głównym powodem coraz większych problemów ze słuchem jest wszechobecny hałas. Jeszcze kilka lat temu występował głównie w środowisku pracy. Dzisiaj, dzięki rozwojowi technologii, hałas przemysłowy rzadziej powoduje uszkodzenie słuchu. Jednocześnie zaczęło rosnąć zagrożenie hałasem środowiskowym, na przykład wywołanym przez ruch uliczny. Szkodliwe są równie zbyt głośne dźwięki, na którą sami się skazujemy, na przykład wybierając słuchawki zamiast głośników.

Jak reaguje organizm na hałas? - Dźwięki o dużym natężeniu powodują rozdrażnienie i zmęczenie, często towarzyszy im ból głowy – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog – Warto pamiętać, że hałas nie tylko niszczy słuch, ale również prowadzi do schorzeń układu krążenia i układu nerwowego – dodaje.

 

Uwaga na patyczki

Przewód słuchowy ma specyficzna budowę - składa się z dwóch zwężających się zakrętów, kształtem przypominając literę „S”. To sprawia, że wymaga odpowiedniej higieny. Zaniedbania mogą doprowadzić do uszkodzenia uszu i słuchu.

- Delikatna lejkowatość powoduje, że jeżeli sięgamy patyczkiem higienicznym dokąd możemy, czyli do miejsca w którym po raz pierwszy poczujemy ból, to wyjmujemy część woszczyny, która była przed patyczkiem, a tę która była na końcu, wsuwamy z powrotem – mówi Dr Jacek Konca, otolaryngolog i foniatra.

Z czasem formuje się złóg, a ucho zapełnia się nim całkowicie i odczuwamy wrażenie zatkanego ucha. Czy to oznacza, ze całkowicie należy zrezygnować z używania patyczków do uszu?

- Nie widzę przeciwskazań żeby ich używać, ale jako przedmiotów kosmetycznych, którymi będziemy usuwali woszczynę z końcowego odcinka przewodu słuchowego i otworu słuchowego zewnętrznego. Trzeba jednak pogodzić się z tym, że za kilka godzin woszczyna, która była głębiej z przemieści się ku zewnątrz i znajdzie się w ujściu przewodu słuchowego – należy ją ponownie cierpliwie i delikatnie usunąć – mówi ekspert.

 

Dziecięcy problem

O swoje zmysły warto dbać od najmłodszych lat. Tymczasem – zdaniem eksperta - często lekceważy się zalecenia i nie przywiązuje się należytej uwagi do sygnałów ostrzegawczych.

- Mało kto w wieku szkolnym myśli prozdrowotnie – tu z pomocą powinni przyjść rodzice, nauczyciele, specjaliści - mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog.

Dziecku warto zbadać słuch zwłaszcza, gdy ma problemy z koncentracją, prosi o powtarzanie, siada blisko telewizora, głośno mówi w cichych pomieszczeniach. Czujność rodziców powinny również wzbudzić zaburzenia głoskowania, umiejętności prawidłowego zapisywania mowy, trudności z pisaniem i czytaniem ze zrozumieniem czy  zaburzenia równowagi.

Konsultacji medycznej wymaga także częste nawracanie się infekcji górnych dróg oddechowych, szczególnie zapalenia uszu, alergia, problemy z oddychaniem przez nos, zapalenie migdałków.

Bez względu na wiek, raz w roku lekarze zalecają badanie słuchu. W dniu 13 maja audiometrię tonalną oraz audiometrię impedancyjną (pomagają zdiagnozować przyczynę niedosłuchu) będzie można wykonać bezpłatnie w warszawskiej Klinice Demeter (ul. Białostocka 7). Pacjenci poznają wyniki tego samego dnia.

Zapisy: 22 619-81-94 lub bialostocka@demeter.com.pl

Tagi: badanie słuchu, darmowe badanie słuchu, audiometria


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń