WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 17 sierpnia 2018 r.
Imieniny obchodzą: Anita, Julianna, Jacek

Wawerska Parada Niepodległości – tradycyjnie, ale z pomysłem, jak co roku

Aleksandra Chwedorowicz  |  2 listopada 2011

Od 10 lat w dniu Święta Niepodległości mieszkańcy Falenicy, a od kilku lat – znacznej części dzielnicy Wawer - świętują wspólnie pod listopadowym niebem, manifestując swój patriotyzm i  doświadczając niecodziennej wspólnoty.  Tradycyjnie falenicka uroczystość zaczyna się Mszą św. w intencji Ojczyzny, a kończy wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych i pokazem sztucznych ogni.  Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy , w tym coraz liczniejsze reprezentacje szkół, organizacji społecznych i instytucji, tworzą uroczysty pochód –  Paradę Niepodległości, by u jej końca zabrać głos – zaznaczyć swoją obecność wypowiadając  jedno ważne zdanie – myśl o Polsce, dla Polski…

 

W trakcie kolejnych Parad Niepodległości wspólnie przypominaliśmy kluczowe momenty w historii Polski, składaliśmy hołd  bohaterom i czciliśmy pamięć tych, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny, z dumą przywoływaliśmy wielkie dzieła Polaków, ale też składaliśmy życzenia dzisiejszej Polsce.

 

Tym razem chcemy spojrzeć na Polskę współczesną, rozważyć co dziś znaczy „niepodległość” i sięgnąć głębiej niż sięgają wciąż żywe podziały naszej tkanki społecznej – tam, gdzie pozycję i siłę naszej Ojczyzny w ciszy budują zastępy ludzi skoncentrowanych na twórczym działaniu.  Chcemy zobaczyć  twarze tych, którzy służą wspólnemu dobru, rozsławiają Polskę jej twórczością, odkrywczą myślą,  konkretną pomocą dla innych, praktyczną innowacją i  podejmowaniem coraz to nowych wyzwań.

 

Na chwilę odłożymy tradycyjne rekwizyty i symbole, by wspólnie stworzyć niecodzienny wizerunek/rekwizyt  – ogromną mapę Polski, która – jak ogród kwiatami – rozkwitnie twarzami jej współczesnych twórców.  Z założenia nie będą to twarze celebrytów ze szklanego ekranu ani polityków, lecz tych, których osiągnięcia stanowią cenny, choć z daleka niewidoczny wkład ostatniego dwudziestolecia w dorobek ludzkości, którzy tworzą lepsze warunki życia dla innych, pomnażają piękno, za sprawą których Polska jest bardziej przyjazna dla swoich mieszkańców i bardziej widoczna, słyszalna, ceniona w chórze narodów. 

 

Z góry wiadomo, że nie będzie to pełny wizerunek.  Tysiące współczesnych twórców polskiej siły i atrakcyjności pozostaną nieznane – nie uda się nam wskazać ich więcej niż ułamek procentu. Liczymy jednak na to, że Ci, których wspólnie zaprosimy na mapę, będą reprezentować  szerokie spektrum  talentu, najlepszych cnót i postaw, na których - bez rozgłosu - opiera się polskie jutro.

 

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Dzielnicy na Wawerską Paradę Niepodległości.  W szczególności ludzi aktywnych i mających własne zdanie - szkoły, organizacje, grupy inicjatywne.  Zapraszamy do wspólnego tworzenia niecodziennego wizerunku Polski, który będzie naszym kluczowym rekwizytem.  Im liczniejsze i bardziej różnorodne  środowiska  wskażą ludzi, którzy -  ich zdaniem -  w ostatnim dwudziestoleciu konstruktywnie współtworzyli to, co w Polsce najlepsze, tym bardziej zrównoważony (choć zawsze arbitralny) otrzymamy obraz.

 

Chcielibyśmy, by Paradę poprzedziła szeroka dyskusja społeczna o znaczeniu, jakie dla całej Polski mają  współczesne osiągnięcia  naszych wybitnych, oddanych swoim powołaniom, rodaków. Chcielibyśmy  by w centrum uwagi znalazły się, najczęściej mniej znane niż na to zasługują, wyniki wieloletniej pracy polskich badaczy, wynalazców, artystów, sportowców, społeczników, menedżerów, pedagogów…   

 

Wszystkich zainteresowanych prosimy o wskazanie takich ludzi (zasłużonych w skali Polski – nie lokalnie) i podanie krótkiego uzasadnienia .  Kontakt z głównym organizatorem Parady – Falenickim Towarzystwem Kulturalnym możliwy jest telefonicznie (501 016 193) i drogą mailową pod adresem ftk.zarzad@gmail.com.  Organizacje i grupy prosimy o kontakt telefoniczny.

 

A żeby uroczystość była barwna i ciekawa, zapraszamy do podjęcia metafory kraju-ogrodu, którego wartość i atrakcyjność  zależy od tego, jakie w nim kwitną kwiaty. W tym roku nieść będziemy w Paradzie właśnie kwiaty – kwiaty dla Polski. Najróżniejsze – możliwie największe – prawdziwe i sztuczne, a najlepiej samodzielnie zrobione, białe i czerwone.  W trakcie uroczystości rozstrzygnięty zostanie konkurs na kwiaty najbardziej niezwykłe, wyróżniające się urodą, a być może i rozmiarami. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe zdjęcia, które dostępne będą również na naszej stronie internetowej: http://falenica-kultura.waw.pl/

 

Czasem warto zrobić coś wspólnie. Warto choć na chwilę zabrać głos w sprawach ważnych. Wawerska Parada Niepodległości jest wspaniałą po temu okazją. Wykorzystajmy ją jak najliczniej.

 

W imieniu Falenickiego Towarzystwa Kulturalnego serdecznie zapraszam, 

Aleksandra Chwedorowicz

Prezes FTK

 

Program Wawerskiej Parady Niepodległości 2011 (11/11/11):

Godz.14:00

Msza św. w intencji Ojczyzny (Kościół Parafialny w Falenicy, ul. Bartoszycka 39/41)

Godz.15:00

Pochód z biało-czerwonymi kwiatami dla Polski

Godz.15:20

Program artystyczny przy ogromnej mapie Polski wypełnionej wizerunkami współczesnych twórców jej siły i atrakcyjności (Plac/parking vis a vis bazaru przy ul. Walcowniczej)

Przegląd współczesnych osiągnięć Polaków,  na których opiera się pozycja Polski i polskie jutro – prezentacje postaci wybranych przez szkoły, grupy, instytucje i organizacje

Koncert pieśni patriotycznych i wspólny śpiew 

Wybór i prezentacje wyróżniających się kwiatów 

Godz. 16:00 

Pokaz fajerwerków

Poczęstunek grochówką

Tagi: Wawerska Parada Niepodległości, Falenickie Towarzystwo Kulturalne, Święto Niepodległości


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Jadalnia

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


24 czerwca - 31 sierpnia 2018

Podwieczorki teatralne dla dzieci

28 czerwca - 30 sierpnia 2018

Kino plenerowe w Parku Polińskiego

1 lipca - 26 sierpnia 2018

Kino plenerowe na Plaży Romantycznej

Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy satysfakcjonują Cię wyniki budżetu partycypacyjnego 2019?

Tak, zrealizowane będą pomysły, na które głosowałam/em
Tak, chociaż nie brałam/em udziału w głosowaniu na projekty
Nie, projekty na które głosowałam/em nie zostaną zrealizowane
Nie interesuje się budżetem partycypacyjnym
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń