WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 22 stycznia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Wawerska Parada Niepodległości – tradycyjnie, ale z pomysłem, jak co roku

Aleksandra Chwedorowicz  |  2 listopada 2011

Od 10 lat w dniu Święta Niepodległości mieszkańcy Falenicy, a od kilku lat – znacznej części dzielnicy Wawer - świętują wspólnie pod listopadowym niebem, manifestując swój patriotyzm i  doświadczając niecodziennej wspólnoty.  Tradycyjnie falenicka uroczystość zaczyna się Mszą św. w intencji Ojczyzny, a kończy wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych i pokazem sztucznych ogni.  Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy , w tym coraz liczniejsze reprezentacje szkół, organizacji społecznych i instytucji, tworzą uroczysty pochód –  Paradę Niepodległości, by u jej końca zabrać głos – zaznaczyć swoją obecność wypowiadając  jedno ważne zdanie – myśl o Polsce, dla Polski…

 

W trakcie kolejnych Parad Niepodległości wspólnie przypominaliśmy kluczowe momenty w historii Polski, składaliśmy hołd  bohaterom i czciliśmy pamięć tych, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny, z dumą przywoływaliśmy wielkie dzieła Polaków, ale też składaliśmy życzenia dzisiejszej Polsce.

 

Tym razem chcemy spojrzeć na Polskę współczesną, rozważyć co dziś znaczy „niepodległość” i sięgnąć głębiej niż sięgają wciąż żywe podziały naszej tkanki społecznej – tam, gdzie pozycję i siłę naszej Ojczyzny w ciszy budują zastępy ludzi skoncentrowanych na twórczym działaniu.  Chcemy zobaczyć  twarze tych, którzy służą wspólnemu dobru, rozsławiają Polskę jej twórczością, odkrywczą myślą,  konkretną pomocą dla innych, praktyczną innowacją i  podejmowaniem coraz to nowych wyzwań.

 

Na chwilę odłożymy tradycyjne rekwizyty i symbole, by wspólnie stworzyć niecodzienny wizerunek/rekwizyt  – ogromną mapę Polski, która – jak ogród kwiatami – rozkwitnie twarzami jej współczesnych twórców.  Z założenia nie będą to twarze celebrytów ze szklanego ekranu ani polityków, lecz tych, których osiągnięcia stanowią cenny, choć z daleka niewidoczny wkład ostatniego dwudziestolecia w dorobek ludzkości, którzy tworzą lepsze warunki życia dla innych, pomnażają piękno, za sprawą których Polska jest bardziej przyjazna dla swoich mieszkańców i bardziej widoczna, słyszalna, ceniona w chórze narodów. 

 

Z góry wiadomo, że nie będzie to pełny wizerunek.  Tysiące współczesnych twórców polskiej siły i atrakcyjności pozostaną nieznane – nie uda się nam wskazać ich więcej niż ułamek procentu. Liczymy jednak na to, że Ci, których wspólnie zaprosimy na mapę, będą reprezentować  szerokie spektrum  talentu, najlepszych cnót i postaw, na których - bez rozgłosu - opiera się polskie jutro.

 

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Dzielnicy na Wawerską Paradę Niepodległości.  W szczególności ludzi aktywnych i mających własne zdanie - szkoły, organizacje, grupy inicjatywne.  Zapraszamy do wspólnego tworzenia niecodziennego wizerunku Polski, który będzie naszym kluczowym rekwizytem.  Im liczniejsze i bardziej różnorodne  środowiska  wskażą ludzi, którzy -  ich zdaniem -  w ostatnim dwudziestoleciu konstruktywnie współtworzyli to, co w Polsce najlepsze, tym bardziej zrównoważony (choć zawsze arbitralny) otrzymamy obraz.

 

Chcielibyśmy, by Paradę poprzedziła szeroka dyskusja społeczna o znaczeniu, jakie dla całej Polski mają  współczesne osiągnięcia  naszych wybitnych, oddanych swoim powołaniom, rodaków. Chcielibyśmy  by w centrum uwagi znalazły się, najczęściej mniej znane niż na to zasługują, wyniki wieloletniej pracy polskich badaczy, wynalazców, artystów, sportowców, społeczników, menedżerów, pedagogów…   

 

Wszystkich zainteresowanych prosimy o wskazanie takich ludzi (zasłużonych w skali Polski – nie lokalnie) i podanie krótkiego uzasadnienia .  Kontakt z głównym organizatorem Parady – Falenickim Towarzystwem Kulturalnym możliwy jest telefonicznie (501 016 193) i drogą mailową pod adresem ftk.zarzad@gmail.com.  Organizacje i grupy prosimy o kontakt telefoniczny.

 

A żeby uroczystość była barwna i ciekawa, zapraszamy do podjęcia metafory kraju-ogrodu, którego wartość i atrakcyjność  zależy od tego, jakie w nim kwitną kwiaty. W tym roku nieść będziemy w Paradzie właśnie kwiaty – kwiaty dla Polski. Najróżniejsze – możliwie największe – prawdziwe i sztuczne, a najlepiej samodzielnie zrobione, białe i czerwone.  W trakcie uroczystości rozstrzygnięty zostanie konkurs na kwiaty najbardziej niezwykłe, wyróżniające się urodą, a być może i rozmiarami. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe zdjęcia, które dostępne będą również na naszej stronie internetowej: http://falenica-kultura.waw.pl/

 

Czasem warto zrobić coś wspólnie. Warto choć na chwilę zabrać głos w sprawach ważnych. Wawerska Parada Niepodległości jest wspaniałą po temu okazją. Wykorzystajmy ją jak najliczniej.

 

W imieniu Falenickiego Towarzystwa Kulturalnego serdecznie zapraszam, 

Aleksandra Chwedorowicz

Prezes FTK

 

Program Wawerskiej Parady Niepodległości 2011 (11/11/11):

Godz.14:00

Msza św. w intencji Ojczyzny (Kościół Parafialny w Falenicy, ul. Bartoszycka 39/41)

Godz.15:00

Pochód z biało-czerwonymi kwiatami dla Polski

Godz.15:20

Program artystyczny przy ogromnej mapie Polski wypełnionej wizerunkami współczesnych twórców jej siły i atrakcyjności (Plac/parking vis a vis bazaru przy ul. Walcowniczej)

Przegląd współczesnych osiągnięć Polaków,  na których opiera się pozycja Polski i polskie jutro – prezentacje postaci wybranych przez szkoły, grupy, instytucje i organizacje

Koncert pieśni patriotycznych i wspólny śpiew 

Wybór i prezentacje wyróżniających się kwiatów 

Godz. 16:00 

Pokaz fajerwerków

Poczęstunek grochówką

Tagi: Wawerska Parada Niepodległości, Falenickie Towarzystwo Kulturalne, Święto Niepodległości


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast noworoczny

Kalendarz Imprez

Styczeń 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 22 stycznia 2019

Doradzą, pomogą...

Czwartek, 24 stycznia 2019

Zaproszenie na gabinet VR

Sobota, 26 stycznia 2019

III Marsz Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r.

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Które z wydań Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wawer
Wesoła
Praga Południe
Rembertów
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń