WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 4 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

Dla samotnych starszych osób święta tracą sens...

Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"  |  1 grudnia 2016

Dla samotnych starszych osób święta tracą sens...
Święta zbliżają się wielkimi krokami. W oknach wystaw sklepowych gwiazdkowe dekoracje i towary zachęcają do świątecznych zakupów. W mediach coraz częściej pojawia się temat Wigilii, rodzinnych tradycji, bożonarodzeniowych wspomnień. Jak odczuwać radość ze świąt, gdy obok nas nie ma żadnej bliskiej osoby?   
 
Wspomnienia szczęśliwych świąt w rodzinie to jedyne, co dziś pozostało osiemdziesięcioletniej pani Janinie. Od dawna jest wdową - nie został jej na tym świecie nikt bliski. W tym roku po raz kolejny spędzi wigilijny wieczór sama. Pogodziła się ze swoim losem, ale to nie umniejsza smutku, który przeżywa w taki świąteczny wieczór.
 
- Rok temu, w przeddzień wigilii chwyciła mnie ochota, żeby tak uszek zrobić. – opowiada - W moim domu dawniej i ze dwieście się nalepiło. Wszystkie znikały. A barszcz! Przepyszny był, z prawdziwych buraków, taki, jaki jeszcze moja mamusia robiła – twarz pani Janiny rozjaśnia się w uśmiechu, ale po chwili smutnieje  - Ale gotować tylko dla siebie? Szkoda zachodu. Barszczyk z torebki wystarczy.              
 
- Doskonale panią Janinę rozumiem – mówi Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” – przecież to jest cała radość tych świąt – dzielić je z rodziną, bliskimi. Bez tego po prostu tracą sens. Takich osamotnionych starszych osób jak Pani Janina jest wiele. Nasi wolontariusze odwiedzają je na co dzień w 3 miastach, w których działa nasze Stowarzyszenie (Warszawie, Poznaniu i Lublinie) - wypełniając pustkę, zaspokajając tęsknotę za obecnością drugiego człowieka. Ale święta to szczególny czas, kiedy nasi podopieczni najdotkliwiej odczuwają brak rodziny. Chcemy im ten brak zrekompensować, dać poczucie, że nie są sami, że także mogą usiąść do wigilijnego stołu, przy którym będzie więcej niż jedno nakrycie, że będą mieli z kim przełamać się opłatkiem, że także na nich czeka pod choinką upominek.
 
Jak co roku, tuż przed świętami, Stowarzyszenie planuje zorganizować świąteczne kolacje dla ponad 300 swoich podopiecznych. By było to możliwe potrzebuje wsparcia darczyńców i wolontariuszy. 
 
- Każde 30 zł to już jest ciepły posiłek, każde dodatkowe 20 zł pozwala nam jeszcze ufundować świąteczną paczkę dla naszych podopiecznych. Chcemy, by tego dnia było wszystko to, co tworzy atmosferę prawdziwych świąt – mówi Joanna Mielczarek – Osobom, które mają trudności z samodzielnym poruszaniem się, zapewniamy dowóz na miejsce spotkania i bezpieczny powrót do domu dla osób. Tych seniorów, którzy już nie mogą wyjść z domu, odwiedzą nasi wolontariusze. Chcemy, żeby przynieśli każdemu gwiazdkowy prezent i wigilijny poczęstunek. 
 
Co podopiecznym Stowarzyszenia dają te świąteczne spotkania? 
- Przy wigilijnym stole „małych braci…” czuję się jak w domu - opowiada pani Jadwiga z Warszawy - Mimo, że jest nas tam wielu, nikt nie czuje się obco czy anonimowo. Każdy ma dla każdego dobre słowo, wolontariusze troszczą się o nas na każdym kroku, a Mikołaj jest nadzwyczajny. Cieszyłam się jak dziecko na jego widok.
 
Akcję świąteczną można wesprzeć wpłacając darowiznę bezpośrednio na konto Stowarzyszenia lub na stronie podarujwigilie.pl.
 
Aby uzyskać szczegółowe informację prosimy o kontakt z Joanną Mielczarek:
e-mail: info@malibracia.org.pl, tel. 501 151 045
 
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” działa w Polsce od 2002 roku w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Działa w ramach sieci stowarzyszenia «petits frères des Pauvres», które powstało w 1946 roku we Francji i istnieje w 10 krajach w Europie i Ameryce.
 
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” pomaga samotnym starszym osobom. 
„mali bracia Ubogich” to setki wolontariuszy, którym bliskie sercu jest przeciwdziałanie marginalizacji starszych osób i łamanie stereotypów dotyczących starości.
W 2016 roku otaczamy bezpośrednim wsparciem ponad 300 potrzebujących seniorów w Warszawie, Poznaniu i Lublinie.
 
Sprawiamy, że życie seniorów staje się lepsze. Integrujemy pokolenia. 
 
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” w latach 2007-2012 roku przewodniczyło pracom Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów w Warszawie.
 
W 2008 roku Stowarzyszenie brało czynny udział w pracach przy tworzeniu Strategii Społecznej Warszawy, a w 2009 liderowało pracom nad  Programem „Warszawa przyjazna seniorom.” 
Na przestrzeni kilku lat przedstawiciele Stowarzyszenia brali udział w wielu konsultacjach dokumentów społecznych różnego szczebla. Przedstawiciel „mbU” zasiada m.in. w Zespole Ekspertów ds. Osób Starszych przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich oraz grupie ds. seniorów w zespole zadaniowym powołanym przez Wojewodę Mazowieckiego.
 
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” to przyjaciele osób starszych.

Tagi: Podaruj wigilię, wigilia, Boże Narodzenie, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, seniorzy, samotni seniorzy


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń