WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz

Warsztaty psychoedukacyjne dla wolontariuszy

Anna Długołęcka  |  16 grudnia 2016

Od października br. w warszawskim Hospicjum Domowym Zgromadzenia Księży Marianów odbywają się warsztaty psychoedukacyjne dla wolontariuszy. Program realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Urzędu Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, a zajęcia prowadzą psychoonkolodzy z fundacji Warszawskie Centrum Psychoonkologii. Głównym celem projektu „Rozwój wolontariusza hospicjum” jest podniesienie kompetencji wolontariuszy hospicyjnych wspierających osoby starsze i niepełnosprawne pozostające pod opieką hospicjów na terenie Warszawy. 
 
O pomyśle warsztatów mówi Magdalena Bińczak z hospicjum domowego: „Od dłuższego czasu wspólnie z księdzem dyrektorem Pawłem Śmierzchalskim zastanawialiśmy się, co możemy dać wolontariuszom, którzy na co dzień ofiarowują swój czas, uważność i empatię osobom chorym, podopiecznym naszego hospicjum. Pojawił się pomysł realizacji projektu przygotowanego przez Warszawskie Centrum Psychoonkologii. Zależało nam na tym, by warsztaty nie tylko przynosiły odpowiedzi na wiele trudnych pytań, z którymi mierzy się wolontariusz posługujący w hospicjum, ale by były także wymianą doświadczeń oraz narzędziem wspierającym dzięki możliwości przepracowania wraz z profesjonalistami trudnych emocji”.  
 
Projekt „Rozwój wolontariusza praskiego hospicjum” okazał się niezwykle trafioną i potrzebną inicjatywą. Już po pierwszej części warsztatów opinie uczestników warsztatów pokazały, jak cenna była dla nich taka właśnie interaktywna forma zajęć, rozmowy z prowadzącymi oraz pozostałymi uczestnikami, a także możliwość pracy nad określonymi zagadnieniem w małych grupach i skupienie się na konkretnych trudnościach, które występują w pracy wolontariusza. Zaletą warsztatów okazało się także to, że przygotowane i prowadzone były przez profesjonalistów spoza personelu hospicjum, co ułatwiło podejmowanie trudnych tematów i większą otwartość w rozmowie o nich. 
 
„Wolontariusze w Hospicjum Księży Marianów stanowią istotną grupę osób, które w swoim sercu rozeznały, że chcą coś zrobić na rzecz innych i samej organizacji. Chęć dzielenia się sobą nacechowana wolą służenia wymaga stałej formacji. W trosce o poprawę jakości i wzmocnienie zasobów, jakie drzemią w każdym wolontariuszu, udało się zorganizować warsztaty, które przeprowadzili psycholonkolodzy z Warszawskiego Centrum Fundacji Psychoonkologii. Fachowa pomoc, szczere rozmowy oraz wymiana doświadczeń na pewno sprawią, że wolontariusze jeszcze lepiej będą realizowali wyzwania, jakie podejmują w Hospicjum” – podsumowuje cykl warsztatów ksiądz Paweł Śmierzchalski, dyrektor Hospicjum.
 
Opracowanie: Anna Długołęcka – prezes Fundacji Warszawskie Centrum Psychoonkologii 
tel. 788142181
www.wcp.org.pl
anna.dlugolecka@wcp.org.pl
 

Tagi: warsztaty psychoedukacyjne, warsztaty dla wolontariuszy, psychoonkolodzy, hospicjum domowe, wolontariusz hospicjum, hospicjum, wolontariat


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń