WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 28 marca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Aniela, Sykstus, Joanna

Smog wawerski

Hanna Kowalska  |  19 grudnia 2016

Każdego roku w listopadzie, a często już w październiku, zapach powietrza w naszej dzielnicy znacząco się zmienia – zaczyna w nim dominować mało przyjemna woń spalenizny. Większość z nas jest już pewnie do niej przyzwyczajona i rozumie, że tak właśnie wygląda sezon grzewczy w dzielnicy domów jednorodzinnych. Jednak w tym roku aktywiści z inicjatywy Warszawa Bez Smogu przez kilkanaście dni mierzyli zanieczyszczenie powietrza na terenie Wawra (gdzie na co dzień nie mamy urządzeń pomiarowych) i niestety okazało się, że powietrze w jednej z najbardziej zielonych dzielnic Warszawy jest dużo bardziej zanieczyszczone niż w centrum miasta!
 
Pomiaru dokonano na terenie Zespołu Szkół nr 70 przy ul. Bajkowej w Radości w dniach 7-19 listopada. Na 11 pełnych dni pomiarów przez 7 dni odnotowano przekroczenia dopuszczalnego dobowego poziomu zanieczyszczenia pyłem PM10. Dla porównania: w tym samym okresie liczba dni z przekroczeniami na stacjach w al. Niepodległości wyniosła 3, na Targówku – 2, a w pozostałych warszawskich stacjach nie odnotowano dobowych przekroczeń. Gdy dodać do tego, że w Polsce norma dla pyłu PM10 jest mocno zawyżona w stosunku do innych miast europejskich (gdzie przy tym poziomie ogłoszono by już dawno alarmy smogowe), to aż strach oddychać...
 
Na szczęście temat smogu w Warszawie stał się ostatnio na tyle głośny, że Miasto Stołeczne zareagowało na medialny szum wokół sprawy i 2 grudnia oznajmiło: Laboratoria na kółkach już wkrótce pomogą nam w walce o czystsze powietrze! Pięć specjalistycznych radiowozów wyposażonych w najnowocześniejsze systemy pomiarowe będzie kontrolować stężenie zanieczyszczeń bezpośrednio na stołecznych ulicach. Dzięki nim strażnicy miejscy sprawdzą m.in. czy w danej okolicy nie spala się odpadów. Specjalistyczne kamery pomogą z kolei likwidować dzikie wysypiska śmieci. Mobilne laboratoria wyjadą w teren już w połowie grudnia. Wozy faktycznie trafiły już do SM. Ponadto straż miejska poinformowała nas, że kontrole pod kątem spalania przez mieszkańców odpadów w instalacjach grzewczych i na posesjach są prowadzone już od dawna, a osoby łamiące w ten sposób prawo są karane mandatami. 
 
Z jednej strony dobrze, że coś się dzieje, z drugiej widać jak na dłoni, że jeszcze bardzo dużo jest do zrobienia. Na jakie działania ze strony Miasta możemy liczyć? Ma zostać wdrożony Warszawski Indeks Powietrza, czyli planowany już rok temu kompletny, przejrzysty i zrozumiały system informacji o zanieczyszczeniu powietrza, a w przypadku przekroczenia norm podejmowane będą działania interwencyjne: wyjazd polewaczek na ulice (część zanieczyszczeń stanowi wzbijany pył z ulic), darmowa komunikacja miejska (czyli zredukowanie liczby aut na ulicach), ważenie ciężarówek (gdy są przeładowane, wydzielają więcej spalin). Powyższe rozwiązanie jest częścią Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, w który wpisane są także: zmniejszenie emisji w warszawskich elektrociepłowniach, wymiana starych pieców w domach na nowoczesne instalacje i stawianie na odnawialne źródła energii. 
 
Ale wróćmy na nasze wawerskie podwórko. Przedstawiciele inicjatywy Warszawa Bez Smogu nie poprzestali na dokonaniu pomiarów, lecz spotkali się z Panią Magdą Rokicką, naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wawer, a podczas spotkania szczegółowo omówili wyniki pomiaru w Wawrze i zaproponowali: 
 
- zorganizowanie akcji informacyjnej dla mieszkańców (dystrybucja ulotek na temat szkodliwości spalania odpadów, w tym odpadów zielonych, wraz z wysyłką zawiadomień o podatku od nieruchomości do mieszkańców, a także na profilu facebookowym Wawra oraz na plakatach w miejskich placówkach na terenie dzielnicy),
 
- wysłanie pisma/maila z Urzędu Dzielnicy do placówek oświatowych, żeby korzystały z prognozy WIOŚ dotyczącej zanieczyszczeń powietrza wraz z zaleceniami zdrowotnymi dla dzieci,
 
- organizację w Urzędzie Dzielnicy lub w Wawerskim Centrum Kultury spotkania z mieszkańcami na temat stanu powietrza, najprawdopodobniej już w styczniu 2017 r. 
 
Propozycje te spotkały się ze zrozumieniem wawerskiego ratusza, pozostaje tylko dopracować szczegóły.
 
Kolejną nadzieją na poprawę szarej smogowej rzeczywistości – i to chyba najistotniejszy element przeciwdziałania smogowi w kontekście specyfiki naszej dzielnicy – jest możliwość uzyskania dotacji na wymianę domowego ogrzewania na bardziej ekologiczne. Pozwolę sobie w tym miejscu zacytować Pana Arkadiusza Piotrowskiego z Mazowieckiej Agencji Energetycznej: Zapewnienie dobrej jakości powietrza jest jednym z kluczowych zadań m.st. Warszawy. Władze Warszawy i władze dzielnic realizują przyjęty 10.12.2015 r. przez Radę Miasta st. Warszawy Plan gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców w zakresie likwidacji niskiej emisji i dofinansowania wymiany przestarzałych pieców centralnego ogrzewania, Urząd m.st. Warszawy przygotowuje się obecnie do wsparcia w 2017 r. likwidacji kotłów lub palenisk na paliwo stałe (np. węgiel) i zastąpieniu ich przez nowe piece opalane gazem. W październiku br. zakończyły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Dotacje mają wynosić do 75% kosztów inwestycji, a dla osób fizycznych nie więcej niż 7000 zł. Wnioski o dotację na inwestycje planowane do realizacji w 2017 r. mają być przyjmowane do 31 marca w Biurze Ochrony Środowiska. 

Jeżeli ktoś nie będzie w stanie przeznaczyć środków na pokrycie 25% wkładu własnego na wymianę pieca, może skorzystać ze wsparcia z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który corocznie (od II kwartału) udziela dotacji i pożyczek na wymianę indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych na gazowe, olejowe lub opalane biomasą. Tu dofinansowanie w formie dotacji wynosi także do 75% kosztów inwestycji, nie więcej niż 5000 zł. Jednakże, WFOSiGW oferuje dodatkowo zwiększenie dofinansowania do 100% kosztów inwestycji w formie preferencyjnej pożyczki (3% w stos. rocznym).

Tymczasem gorąco apelujemy do wszystkich, którzy palą w piecach, by powstrzymali się przed paleniem w nich byle czym. Rozumiemy wysokie koszty opału dobrej jakości, ale i Wy zrozumcie, że wszystko, co wrzucacie do pieca, bezpośrednio przekłada się na to, czym oddychacie. Tak – Wy i Wasze dzieci, wszak komin jest tuż nad Waszymi głowami. Poza tym zwyczajnie grozi za to finansowa kara w niebagatelnej wysokości. To, co oszczędzicie na materiałach opałowych, stracicie, płacąc mandaty. A z pewnością będzie ich coraz więcej. Rozważcie też koniecznie opisaną wyżej możliwość wymiany pieca węglowego na gazowy. Miasto pomoże Wam finansowo, a przez resztę życia będziecie mieli czystsze sumienie (że nie trujecie siebie, swojej rodziny i sąsiadów) i oczywiście czystsze powietrze do oddychania :-).

Tagi: smog w Wawrze, smog, zanieczyszczenie powietrza, Warszawa Bez Smogu, walka ze smogiem


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Marzec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 28 marca 2020

Zapraszamy na wernisaż wystawy

Niedziela, 5 kwietnia 2020

Wielkanocne warsztaty artystyczne w Ferio Wawer!

Niedziela, 5 kwietnia 2020

XI edycja Wawer Music Festival: Sasha Strunin & Gary Guthman Shaw

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń